2017-09-29T14:39:37+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Ostrołęka,

Październik w OCK: IX edycja OFF i koncert Filharmonii Narodowej

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
0
0
0
Jesień w OCK to wiele ciekawych propozycji kulturalnych. Jednym z ciekawszych wydarzeń jakie w październiku odbędą się w Ostrołęce będzie koncert w wykonaniu artystów Filharmonii Narodowej.

Poniżej zamieszczamy szczegółowy program imprez odbywających się w październiku w obiektach Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Inauguracja roku akademickiego OUTW
3 X, godz. 12, sala widowiskowa OCK
Ostrołęckie Centrum Kultury zaprasza na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2017/2018 Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład inauguracyjny - „Siwy włos ozdobną koroną" (Prz 16, 31) - sędziwy wiek znakiem Bożego błogosławieństwa i skarbnicą mądrości. Refleksja biblijna - wygłosi Ksiądz Prof. Zbigniew Skuza. Odbędzie się też ślubowanie i wręczanie legitymacji słuchaczom OUTW.

IX Ostrołęcki Festiwal Fotografii  
Festiwal jest kontynuacją corocznej imprezy, która na dobre wpisała się już w kalendarz kulturalny miasta. W tegorocznej edycji pragniemy zaprezentować dorobek fotograficzny wybranych stowarzyszeń i innych formalnych grup zajmujących się fotografią. W ramach tegorocznej edycji już w czerwcu odbył się ciekawy projekt fotograficzny ID, realizowany przez jednego z bardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych fotografów, Filipa Ćwika. Wystawę prezentującą efekty jego pracy zobaczymy na zakończenie festiwalu. Jak co roku otworzymy też Galerię Bezdomną, umożliwiającą prezentację zdjęć wszystkim chętnym.

5 października – czwartek, Galeria Ostrołęka
19.00    otwarcie wystawy Kolektywu fotoreporterów InPRO
Kolektyw fotoreporterów inPRO powstał w 2014 r. z inicjatywy Mateusza Baja, Agaty Grzybowskiej, Anny Liminowicz i ostrołęczanina – Tomka Lendy. W 2015 roku do grupy dołączył fotoedytor Maciej Jaźwiecki, a w ostatnim czasie dwaj Anglicy: George Selley i Dave Shaw, a także pochodzący
z Francji, ale mieszkający obecnie w Polsce Gregory Michenaud. Punktem wspólnym zainteresowań każdego z członków InPRO jest fotografia społeczna: mniejszości, ludzie w trudnych i gra-nicznych sytuacjach, relacje w małych grupach społecznych i problemy współczesnego świata - to wszystko spotkamy na zdjęciach Kolektywu, którego fotografowie realizują aktualnie reportaże m.in. na Ukrainie, w Iranie, oraz Birmie.
19.30     wernisaż wystawy Agencji Fotograficznej NAPO
Agencja Napo Images powstała w 2008 roku. Skupia najważniejsze nazwiska współczesnej polskiej fotografii prasowej i dokumentalnej. W jej skład wchodzą: Filip Ćwik, Piotr Małecki, Adam Lach, Maciej Jeziorek, Ewa Meissner i Karolina Jonderko. Fotografowie Napo Images to wielokrotnie nagradzani autorzy, których połączyła pasja do rozwijania i promowania szeroko rozumianej fotografii dokumentalnej. Skupiają się na realizacji projektów długoterminowych, dotykających tematów ważnych społecznie, kulturowo czy politycznie. Wzajemna inspiracja i wykraczanie poza klasyczne definicje dokumentu i reportażu owocują licznymi publikacjami w prasie, wystawami fotograficznymi w międzynarodowych galeriach, docenianymi przez odbiorców i krytykę publikacjami książkowymi oraz nagrodami na światowych konkursach fotograficznych.

6 października – piątek, OCK
18.00     hol OCK I piętro - wernisaż wystawy Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR
Stowarzyszenie BLUR to zbiór różnorodności, zarówno osób i charakterów, jak i działań. Obecnie do BLURA należy ponad 40 osób, amatorów i profesjonalistów, których łączy jedno – sztuka fotografii. BLUR współpracuje z  Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie, Planetą 11 oraz olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium. Wystawy członków stowarzyszenia gościły m.in. w klubokawiarni Awangarda Bis, w Galerii Sowa, w Starym Ratuszu w Olsztynie oraz w wielu innych miejscach wystawowych. Wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Związku Polskich Fotografów Przyrody, Stowarzyszeniem Warmija czy Łyńskim Centrum Rozwoju AŁNA organizowane były plenery fotograficzne.
Prezentowana na festiwalu wystawa to prace archiwalne członków Stowarzyszenia Blur - 10 prac z ubiegłorocznej wystawy pt. Portret i 18 prac z tegorocznej wystawy pt. Pejzaż Miejsko-Wiejski.
18.30     hol OCK parter - wernisaż wystawy „Ostro" Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego
Towarzystwo powstało w 1949 r. Od 1957 roku posiada własną Galerię Fotografii, w której obecnie prezentowanych jest około 20 wystaw rocznie, indywidualnych i zbiorowych, autorów krajowych i zagranicznych. Prowadzenie tego typu działalności, nieprzerwanie od tylu lat, jest niewątpliwie wielkim sukcesem i umożliwia spełnianie głównego celu, czyli upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki. Obecnie Towarzystwo liczy ponad 90 członków, zarówno takich, dla których fotografia jest sposobem spędzania wolnego czasu, jak i tych, dla których stała się zawodem. Od wielu lat, organizowane są dla członków ŁTF wystawy tematyczne. Od dwóch lat, zaczęto zapraszać do udziału w wystawie również kolegów z zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń i klubów fotograficznych. Jedną z takich ekspozycji, jest wystawa pt. „Ostro" zaprezentowana w czerwcu 2016 roku jako wystawa towarzysząca Fotofestiwalowi 2016.

7 października - sobota, budynek po byłym Kasynie, ul. Kościuszki  
10.00-20.00 - Galeria Bezdomna
Jej ideą jest prezentacja zdjęć w starych, opuszczonych pomieszczeniach. Każdy kto ma ochotę może przyjść, przynieść swoje zdjęcia i poczęstunek, przygotować wystawę i zaprosić swoich gości na wernisaż. Zapraszamy do udziału.
18.00     wernisaż wystawy Galerii Bezdomnej oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego InQbator 2017

8 października – niedziela, Galeria Ostrołęka
Od  godz. 11.00 przegląd portfolio prowadzony przez Maćka Jaźwieckiego, zawodowego fotoedytora w redakcji Gazety Wyborczej oraz Annę Liminowicz, która była gościem OFF w 2015 roku (obydwoje reprezentują Kolektyw Fotoreporterów InPRO)
12.00     spotkanie autorskie z francuskim fotografem oraz pokaz zdjęć autora (Gregory Michenaud jest członkiem Kolektywu fotoreporterów InPRO).

16-27 października – Galeria Ostrołęka
Warsztaty fotograficzne dla dzieci w wieku 6-8 lat.                                                    
Zapisy grup zorganizowanych i szczegółowe informacje o warsztatach w Galerii Ostrołęka tel. 29 7643954

26 października – Galeria Ostrołęka
19.00     finisaż wystawy Kolektywu Fotoreporterów InPRO
19.30     wystawa portretu podsumowująca projekt ID Filipa Ćwika
20.00     projekcja filmu

PAN TOM BUDUJE DOM
spektakl Teatru PerSe z Płocka
15 X, godz. 12, sala widowiskowa OCK
bilet 7 zł (dziecko) i 15 zł (dorosły); sprzedaż biletów od 26 IX w kasie Kina Jantar od godz. 15
Pan Tom Buduje Dom - to bajka o wynalazkach i poszukiwaniu szczęścia. To dwie drabiny, skrzynka, deska, stołek i wiaderko oraz znaczenia, które rodzą się w głowie za sprawą naszej wyobraźni. Pan Tom Buduje Dom to podróż w świat wyobraźni i teatru lalek cieniowych. (...) Trzymajcie się dzieciaki i załóżcie kaski; nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć na budowie.
Spektakl na podstawie tekstu Stefana Themersona. Scenariusz, scenografia, reżyseria: Zespół. Muzyka: Krzysztof Misiak. Aktorzy: Anna Kaźmierowska, Joanna Stanowska i Mariusz Pogonowski

GŁOWA PEŁNA DŹWIĘKÓW
koncert Filharmonii Narodowej z cyklu spotkania z muzyką
18 X, sala OCK, godz. 13.15 i 14.15, bilet 5 zł
Gdyby Ludwig van Beethoven jeszcze żył, miałby teraz 247 lat i mieszkał w Zjednoczonej Europie. Ciekawe, jak przyjąłby fakt, że napisaną przez niego melodię Ody do radości uczyniono hymnem Unii Europejskiej. Może pokładałby nadzieję we współczesnej medycynie, licząc na pomoc w odzyskaniu słuchu? Czy wtedy stworzyłby kolejne symfonie, jeszcze wspanialsze od dziewięciu wcześniejszych. w 190. rocznicę śmierci wielkiego mistrza można pozwolić sobie na podobne rozważania. Na pewno warto też lepiej poznać muzykę Beethovena - ta bowiem nie przemija, wciąż zachwycając i zdumiewając słuchaczy.

FLIRT KAŻDEGO MOŻE SPOTKAĆ
koncert z cyklu Nastroje we Dwoje
21 X, sala widowiskowa OCK, godz. 17,
bilet 30 zł; sprzedaż biletów od 24 IX, od godz.15, w kasie Kina
Zapraszamy na spektakl z piosenkami francuskimi, w tłumaczeniu m.in. Wojciecha Młynarskiego. Kompozycje Brela, Brassensa, Aznavoura, Piaf - to tylko niektóre z kolekcji utworów jakie usłyszymy. Na scenie, w niecodziennych dla siebie rolach, zobaczymy artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk": Katarzynę Grysko, Joannę Cierniak, Renatę Dworak, Mariana Chroboka i Dariusza Żaczka. Widowisko współtworzą muzycy Zespołu: Krzysztof Anczyk (piano), Piotr Mazur (kontrabas), Tomasz Lensky (klarnet), Krzysztof Kawa (skrzypce). Ruch sceniczny - Katarzyna Grysko, scenografia - Magdalena Gera.
Reżyserzy spektaklu: Tomasz Lorek i Kuba Abrachamowicz
Piękne głosy, klimat paryskich teatrów i największe przeboje francuskich gwiazd – to wszystko połączył „Flirt", który „każdego może spotkać...". Widzowie są świadkami powstawania czegoś niezwykle pięknego i szlachetnego, co rodzi się powoli - flirtu, zarówno głównych bohaterów widowiska, jak i artystów Zespołu „Śląsk" z nową formą ich artystycznej ekspresji.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również