2017-06-14T08:59:23+02:00 eOstroleka.pl 2 1 1 100%
Ostrołęka,

Ruszyła rozbudowa Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
1
0
0
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w rozbudowie. Właśnie ruszyły prace, dzięki którym ostrołęckie muzeum znacznie się powiększy, zyska dodatkowe powierzchnie wystawiennicze oraz podda rewitalizacji XVI-wieczne piwnice znajdujące się w zabytkowej kamienicy przy placu Bema.

Przed kilkoma tygodniami oficjalnie podpisana została umowa na dofinansowanie opiewającej na niemal 8 milionów złotych inwestycji. Polegać ona będzie na rewitalizacji zakupionej w ostatnim czasie zabytkowej kamienicy bezpośrednio sąsiadującej z muzeum. Kilka dni temu rozpoczęły się prace remontowe, które potrwać mają do połowy przyszłego roku.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Rewitalizacja. Per causam ad animi” przygotowanego przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Projekt dotyczy rewitalizacji budynku sąsiadującego z ostrołęckim muzeum. Dzięki jego realizacji placówka zyska możliwość udostępnienia na dodatkowych powierzchniach kolekcji, których dotychczas nie można było prezentować ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą.

- Rewitalizacja zabytkowej kamienicy, a w szczególności XVI-wiecznych piwnic, umożliwi włączenie do przestrzeni publicznej ogólnie dostępnej, najstarszych zachowanych murów w mieście. Budynek, poddany zabiegom konserwatorskim, odzyska swój zabytkowy charakter kamienicy z przełomu XIX/XX wieku a tym samym przyczyni się do podniesienia estetyki w obrębie placu Bema - dawnego rynku staromiejskiego. Zwiększona powierzchnia przeznaczona na działalność edukacyjną umożliwi poszerzenie dotychczasowej oferty muzeum w tym zakresie o nowe formy popularyzacji zbiorów muzealnych, historii miasta i regionu – mówi Maria Samsel, dyrektor MKK.

Istotnym elementem projektu będzie zwiększenie dostępności zwłaszcza dla osób starszych i z dysfunkcjami ruchowymi. Montaż windy oraz wejście dla osób z niepełnosprawnością ruchu pozwoli na skomunikowanie i udostępnienie dla osób niepełnosprawnych nie tylko rewitalizowanej kamienicy ale także budynku sąsiadującego (obecnej głównej siedziby muzeum), w którym znajdują się stałe ekspozycje. W zrewitalizowanych obiektach znajdzie się również miejsce na muzealną kawiarnię.

Zakończenie prac konserwatorsko-budowlanych planowane jest na 30 czerwca 2018 roku, natomiast udostępnienie ekspozycji stałych w roku 2019.

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również