eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Tydzień kuchni regionalnej w Przedszkolu Miejskim Nr 17 [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8359
zdjecie 8359
REKLAMA

Przy Przedszkolu Miejskim Nr 17 od 11 lat działa Centrum Edukacji Regionalnej „Kurpik”, które w ramach działalności podejmuje szereg inicjatyw, mających na celu zaszczepienie w wychowankach przedszkola miłości do naszej małej ojczyzny.

- Kontynuując nasze działania, w tym roku, podjęliśmy się zorganizowania „tygodnia kuchni regionalnej”.
Przedszkolaki miały  niepowtarzalną okazję spróbować potraw, którymi zachwycali się nasi pradziadkowie (np. rejbak, bliny, żurek myszyniecki itp.). Nie omieszkaliśmy poczęstować tradycyjną kanapką rodziców. W czwartek 21.11.2013r. „Krasnale” i „Motylki”, przebrane w stroje regionalne, częstowały w przedszkolnej szatni chlebem ze  smalcem i ogórkiem kiszonym oraz chlebem z miodem z kurpiowskiej pasieki - powiedziały nam Panie Barbara Długołęcka i Iwona Ciecierska z przedszkola Nr 17.

We wtorek, 19 listopada przedszkolaków odwiedziła także Pani Czesława Lewandowska. Pod jej czujnym okiem każda grupa własnoręcznie wykonała przepyszną sałatkę rodem z ziemi kurpiowskiej. Dzieci dowiedziały się także, że dawniej wszystkie czynności w kuchni wykonywane były własnoręcznie.

Następny dzień był również pełen niespodzianek. W przedszkolne progi zawitała  pani Czesława Kaczyńska – twórczyni ludowa z Dylewa, która wprowadziła dzieci w świat tradycji i obrzędów Puszczy Zielonej, związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Pani Czesia bardzo ciekawie opowiadała o wypieku figurek z ciasta chlebowego : nowe latko – które było formą kalendarza z racji dwunastu gąsek, które otaczały pastuszka, a domowników informowały o rozpoczynających się miesiącach, byśki zaś – wypiekane w wigilię Nowego Roku i w święto Trzech Króli swoimi formami i kształtami miały przypominać bydło i zwierzęta domowe (koniki, gąski, psy) oraz wszystkie te zwierzęta, które można było spotkać w lesie , a więc jelonki, sarny, zające, wiewiórki, niedźwiedzie świadczyły o zamożności i gościnności rodziny. Obdarowywano nimi członków najbliższej rodziny i gości. Dla dzieci byśki często były formą nagrody za pracę w polu bądź przy wypasie bydła.

Po takim wstępie przedszkolaki próbowały samodzielnie wykonać, z ciasta zagniecionego przez naszego gościa, różne zwierzątka. Okazało się to nie takie proste, ale po wielu trudach i pomocy pań każdy miał swoją figurkę.
Podróż po kulinarnej kuchni regionu to nie tylko smaki i warsztaty, ale również słowa zawarte w literaturze, które przybliżyli najmłodszym 18.11.2013r. Paulina Dzwoniarska (nasza wychowanka) i Krystian Łukasiewicz  z Ostrołęckiej Sceny Aktorskiej. Nasi goście  w strojach kurpiowskich czytali przedszkolakom „Baśnie i opowiastki z krainy zwanej Kurpsiami” Stanisława Kałuckiego.
Maluszki wysłuchały bajkę „Prawie jak w raju”, czterolatki „Zmiana w postępowaniu”, pięciolatki „Dziewczynka w deszczowej banieczce”, starszaki „O Stachu z Ostrołęki”.

Uwieńczeniem tygodniowych działań było spotkanie w piątkowy ranek  z historykiem i regionalistą, panem Jerzym Kijowskim, autorem mającej się ukazać książeczki dla dzieci pt. „Zosia i Karol w Ostrołęce” Pan Jerzy słowami głównych bohaterów oprowadził przedszkolaków ulicami naszego miasta. Opowiedział także o zabytkach i ważnych historycznie  miejscach Ostrołęki.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli  się w realizację  działań   związanych  z organizacją „tygodnia kuchni regionalnej”. Składamy wyrazy głębokiego szacunku za trud włożony w promowanie dziedzictwa kultury kurpiowskiej i dzielenia się nim z najmłodszym - powiedziały organizatorki „tygodnia kuchni regionalnej”.

Przedsięwzięcie koordynowały nauczycielki: Panie Barbara Długołęcka i Iwona Ciecierska

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×