eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo, O TYM SIĘ MÓWI

100-lecie kościoła w Myszyńcu. Uroczyste nabożeństwo i wyjątkowy koncert [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
REKLAMA

W bazylice mniejszej w Myszyńcu odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia świątyni. W sobotę odbyło się uroczyste nabożeństwo, które transmitowane było w telewizji. W niedzielę kościół wypełnił się po brzegi, by wysłuchać pieśni kompozytorów polskich w wyjątkowej aranżacji, z elementami muzyki kurpiowskiej. Wystąpiła m.in. prawdziwa mistrzyni muzyki klasycznej: Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

100-lecie świątyni w Myszyńcu

Obecny, 100-letni murowany kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu został zbudowany w stylu neogotyckim staraniem proboszczów ks. Franciszka Karwackiego i ks. Franciszka Kuligowskiego. W 1926 roku kościół został konsekrowany, w 1999 roku podniesiony do godności kolegiaty, zaś w 2013 roku stał się Bazyliką Mniejszą. Świątynia to swoisty symbol Myszyńca.

Z okazji 100-lecia świątyni w sobotę 25 września odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Nabożeństwo miało niezwykłą oprawę. Czuć było atmosferę wielkiego, parafialnego święta.

- Znajdujemy się w pięknej świątyni, która w ostatnich latach dzięki wspłółpracy poprzedniego i obecnego samorządu, odzyskała w tym aspekcie zewenętrznym swój piękny blask. Zapraszam wszystkich udających się na Mazury, aby do tego kościoła zawitać, pomodlić się, a później dalej udać się w pielgrzymkę krajoznawczą związaną z odpoczynkiem - mówił w homili biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej.

Przypomniał również, że czasy, w jakich powstawał kościół w Myszyńcu, były niezwykle trudne:

Kiedy podjęli się budowy tej pięknej świątyni, w czasach, które były bardzo trudne. Na Kurpiach panowała powszechna bieda, głód i nędza. Ludzie masowo wyjeżdżali za ocean do różnych krajów, na różne kontynenty. W tym czasie podjęto się budowy tej pięknej świątyni. Tak wielka była wiara i tak wielki zapał Kurpiów i Kurpianek, aby dla Boga zbudować coś pięknego. Ta ich wiara była zbudowana na tej wielkiej skale, którą jest sam Jezus Chrystus.

List do uczestników uroczystości skierował również przedstawiciel najwyższych władz krajowych.

- Wszystkim zgromadzonym na dzisiejszej uroczystości pragnę przekazać wyrazy szacunku oraz zapewnienia o mojej pamięci. Myszyniec może poszczycić się parafią o imponującej historii - pisał w liście do wiernych z Myszyńca premier RP Mateusz Morawiecki. - Wierzę, że to dzieło ma wymiar nie tylko materialny, ale przede wszystkim duchowy (...) Jestem przekonany, że działo wiary, wspólnej pracy, będzie się nadal rozwijało i przynosiło dobre owoce.

Transmisję na żywo z uroczystości przeprowadziła Telewizja Trwam. Materiał z Myszyńca znalazł się także w głównym serwisie informacyjnym tej telewizji:

Wyjątkowy koncert

Dzień później, w niedzielę 26 września, wierni zaproszeni zostali na wyjątkowy koncert. Kościół w Myszyńcu posiada doskonałą akustykę, dzięki czemu można było przeżywać muzyczną ucztę. Zabrzmiała muzyka sakralna oraz pieśni, inspirowane kurpiowskimi melodiami.

Wystąpili Maria Domżał, Natalia Gaponenko, Bogdan Kierejsza, Lena Juszkiewicz oraz wielka gwiazda polskiej opery: Alicja Węgorzewska-Whiskerd. Wybrzmiały m.in. wyjątkowe aranżacje kurpiowskich pieśni.

Koncert zgromadził tłumy w myszynieckiej bazylice. Wydarzenie poprowadził Mieczysław Olender. W naszej galerii znajdują się zdjęcia z koncertu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×