eOstroleka.pl
Ostrołęka,

100. rocznica urodzin mjr Stefana Kleczkowskiego. Konferencja naukowa na Fortach Bema [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Marek Rogusz z Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego z prelekcją o polskich siłach lotniczych podczas II Wojny Światowej zaprezentował się w Ostrołęce podczas pierwszego dnia obchodów 100. rocznicy urodzin mjr Stefana Kleczkowskiego.

Uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin mjr Stefana Kleczkowskiego rozpoczęły się od konferencji w Pomniku Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką na Fortach Bema. Sylwetkę majora Kleczkowskiego przybliżył uczestnikom konferencji Robert Brzozowski.

- Stefan Kleczkowski urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Dębowie. Od 2. roku życia mieszkał w Kleczkowie, tam ukończył sześć klas szkoły podstawowej, a siódmą klasę ukończył w Czerwinie. Kontynuował naukę w gimnazjum państwowym w Łomży. W 1937 roku został przyjęty do Szkoły Podchorążych w Dęblinie. W 1939 roku otrzymał licencję pilota. Po wyjeździe z Polski przedostał się do Rumunii, Francji, a następnie do Anglii. Podczas II Wojny Światowej walczył w szeregach 302 i 303 – mówił Brzozowski.

W konferencji udział wzięli m.in. Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki, Krzysztof Parzychowski, wicestarosta, Jakub Frydryk ze Stowarzyszenia Mazowieckie Inicjatywy Społeczne (współorganizator uroczystości), krewni mjr Kleczkowskiego, Mariusz Mierzejewski, przedstawiciele samorządu Ostrołęki – Grzegorz Milewski, Jan Rzewnicki i Edward Górecki. Głównym punktem konferencji była ciekawa prelekcja autorstwa Marka Rogusza z Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego dotycząca polskich sił lotniczych podczas II Wojny Światowej. Materiał wideo z całej prelekcji zobaczyć można w naszym serwisie.- Chciałbym podziękować instytucjom i osobom, które zaangażowały się w organizację obchodów upamiętniających postać majora Stefana Kleczkowskiego. Warto jest przybliżać postacie żołnierzy, którzy walczyli nie tylko we wrześniu 39 roku al także później – powiedział podczas konferencji Stanisław Kubeł, Starosta Ostrołęcki.

W ramach uroczystości rocznicowych zaplanowano także koncert zespołu Forteca. W niedzielę w Kleczkowie odprawiona zostanie msza święta w intencji bohaterskiego lotnika a następnie na cmentarzu przy grobie majora Kleczkowskiego delegacje biorące udział w uroczystościach złożą kwiaty. Zaplanowano także koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej.Ostrołęka,mjr Stefan Kleczkowski,konferencja,Forty Bema,Dywizjon 303,Marek Rogusz,Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12  13 dk14  15 dk16 dk17
 18 dk19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×