2014-03-11T15:06:30+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

15 lat członkostwa Polski w NATO

REKLAMA
Spotkanie na szczycie NATO, 2002, fot. Wikipedia / whitehouse.govSpotkanie na szczycie NATO, 2002, fot. Wikipedia / whitehouse.gov
REKLAMA

Z okazji przypadającej w środę 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO o godz. 19.00 z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbędą się uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wcześniej w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski spotka się z ambasadorami państw Sojuszu akredytowanymi w Polsce.

15 lat temu, 12 marca 1999 r. o godzinie 19:00 czasu polskiego (godz. 12.00 czasu miejscowego) w Independence w stanie Missouri minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek podpisał Protokół Akcesyjny Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego. Działając w imieniu swoich państw, podpisy złożyli także przedstawiciele Czech i Węgier.

Wejście w grono państw Sojuszu Północnoatlantyckiego zapoczątkowało proces rzeczywistego włączania się Polski w szeroko rozumianą wspólnotę euroatlantycką. Oferując gwarancje bezpieczeństwa, zbudowało fundament przyszłej integracji w kolejnych wymiarach: politycznym i ekonomicznym.

Z okazji tej rocznicy w środę o godz. 13.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste spotkanie z udziałem Prezydenta RP i ambasadorów państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego akredytowanych w Polsce. Na spotkanie, organizowane przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zaproszeni zostali także członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, byli prezydenci i premierzy, marszałkowie Sejmu RP i Senatu RP, ministrowie spraw zagranicznych i obrony narodowej, byli szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szefowie Sztabu Generalnego oraz obecni przewodniczący parlamentarnych komisji spraw zagranicznych i obrony narodowej, Szef Sztabu Generalnego WP, a także Dowódca Generalny RSZ i Dowódca Operacyjny RSZ.

Wieczorem uroczystości rocznicowe odbędą się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W programie uroczysta odprawa wart, złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wystąpienie Prezydenta RP. Warszawiacy i turyści odwiedzający stolicę będą mogli obserwować uroczystą defiladę pododdziałów wojskowych, a także obejrzeć na ustawionym na placu telebimie film o polskiej drodze do NATO.

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego już w poniedziałek wieczorem rozbłysła okolicznościowa iluminacja. Wyświetlane są zmieniające się logo NATO oraz logo obchodów 25-lecia wolności. Także na ustawionym przed Pałacem telebimie można oglądać rocznicowe filmy.

W niedzielę, 16 marca, w godz. 10.00-18.00 Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających. Oprócz sal, w których Prezydent RP wykonuje codzienne obowiązki, będzie można także zobaczyć specjalnie przygotowaną wystawę zdjęć , obrazującą polską drogę do NATO . Wystawione zostaną także dokumenty związane z akcesją - wśród nich m.in. Protocol to the North Atlantic Treaty on the Accession of the Republic of Poland (Akt przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego) oraz Ustawa z dnia 17 lutego 1999 r. o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Waszyngtonie dnia 4 kwietnia 1949 r. – z podpisem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Ponadto, od wtorku 11 marca do niedzieli 16 marca przed Pałacem Prezydenckim zobaczyć będzie można okolicznościową wystawę "15 lat Polski w NATO". Jej celem jest przybliżenie zwiedzającym zarówno historii samego Sojuszu,jak i polskiej drogi do NATO. Na 13 planszach będzie można zobaczyć m.in. przemówienie wygłoszone przez prof. B. Geremka podczas składania dokumentów akcesyjnych, wygłoszone 12 marca 1999 r. w Independence. Całość uzupełniają dane dotyczące modernizacji Wojska Polskiego, wspólnych ćwiczeń z oddziałami państw sojuszniczych, transformacji, profesjonalizacji oraz cywilnej kontroli nad armią, a także informacje na temat infrastruktury i inwestycji prowadzonych w Polski w ramach NATO.
  
15. rocznica wejścia Polski do NATO to jedna z przypadających w tym roku rocznic związanych z 25-leciem odzyskania wolności.

Źródło: prezydent.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×