2021-06-01T10:40:33+02:00 eOstroleka.pl
Region,

16 świeżo upieczonych terytorialsów już po przysiędze [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. 5 MBOTfot. 5 MBOT
REKLAMA
1
0
0

W sobotę, 29 maja 16 świeżo upieczonych terytorialsów z 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. To był też ważny dzień dla 25 absolwentów kursu podoficerskiego, którzy odebrali mianowania na stopień kaprala.

29 maja br. słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało łącznie ponad 150 ochotników, którzy zakończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Przysięgi odbyły się w 4 województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, śląskim i wielkopolskim.

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ słowa roty przysięgi wypowiedziało 16 żołnierzy. To ochotnicy z powiatu ciechanowskiego, przasnyskiego, wyszkowskiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, wołomińskiego oraz Warszawy. Podczas szkolenia podstawowego, po raz pierwszy zetknęli się z wojskiem. Swoją przygodę rozpoczęli 14 maja, wtedy to zostali powołani do pełnienia terytorialnej służby wojskowej.

Podczas uroczystości jeden z żołnierzy, szer. Grzegorz Rakowski z powiatu mińskiego, odczytał okolicznościowe przemówienie w imieniu swoim oraz swoich koleżanek i kolegów:

Dziś jest wyjątkowy dzień, kończy się nasza szesnastodniowa przygoda, ale wierzymy że to ona otwiera nam drogę do zupełnie innego świata. Świata, którego namiastkę mieliśmy okazję poznać w czasie trwania szkolenia podstawowego. Nasza przygoda rozpoczęła się niepewnością i ciekawością, naznaczona była natomiast wysiłkiem, zaangażowaniem i determinacją.

-  mówił podczas swojego wystąpienia.

Dowódca Brygady, płk Mieczysław Gurgielewicz tradycyjnie wręczył listy gratulacyjne ochotnikom, którzy wykazali się największym zaangażowaniem podczas szkolenia podstawowego oraz osiągnęli najlepsze wyniki. Wśród wyróżnionych żołnierzy był mieszkaniec powiatu ciechanowskiego 20 – letni Jakub Smoleński, dla którego szkolenie było czymś zupełnie odmiennym od rzeczywistości, którą znał. Wojska Obrony Terytorialnej to dla niego sprawdzenie siebie w środowisku wojskowym zanim rozpocznie studia na Wojskowej Akademii Technicznej.

Każdy młody człowiek powinien spróbować swoich sił na takim szkoleniu, zdecydowanie wpłynie to pozytywnie na postrzeganie przez niego tej formacji.

– skomentował wyróżniony szer. Smoleński.

Wyróżnienie z rąk Dowódcy 5 MBOT odebrała również szer. Marta Soból, 18 – letnia uczennica liceum mundurowego z powiatu przasnyskiego, która szkolenie potraktowała jako sprawdzian swoich umiejętności oraz wytrzymałości psychicznej i fizycznej.

„Szesnastka” spełniła moje oczekiwania, a nawet je przerosła. W trakcie tak krótkiego szkolenia nauczyłam się wielu rzeczy, które będę mogła wykorzystać w dalszej służbie. Dla mnie najcenniejszą cechą WOT jest to, że nadal będę mogła uczyć się, a jednocześnie służyć.

– powiedziała szer. Marta Soból.

Żołnierze, którzy w sobotnie przedpołudnie złożyli przysięgę swoją służbę będą kontynuować w pododdziałach w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach lub Zegrzu, w zależności o przynależności terytorialnej. Przed nimi kolejne 3 lata szkoleń indywidualnych, specjalistycznych oraz zgrywających.

Po uroczystym zaprzysiężeniu nowych terytorialsów swoje ślubowanie złożyli żołnierze, którzy 23 maja zdali egzaminy kończące kurs podoficerski SONDA, dedykowany żołnierzom – ochotnikom. 25 żołnierzy założyło pagon z stopniem kaprala, by od tej chwili pełnić obowiązki na stanowiskach podoficerskich w brygadzie.

Prymusem kursu została kpr. Marta Weronika Teluk, żołnierz 53 blp z Siedlec. Podczas trwającej od lutego SONDY, kpr. Teluk wykazała się największym zaangażowaniem oraz osiągała najlepsze wyniki spośród wszystkich kadetów.  wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Obecnie w WOT służy 28 tysięcy żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×