eOstroleka.pl
Region, O TYM SIĘ MÓWI

2 mln zł z budżetu Mazowsza na posiłki dla osób z Ukrainy

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. mazovia.plfot. mazovia.pl
REKLAMA
zdjecie 5983

Jedenaście organizacji z Mazowsza przygotuje ponad 100 tys. posiłków dla potrzebujących osób z Ukrainy. To efekt podpisanych właśnie umów między samorządem województwa a mazowieckimi podmiotami ekonomii społecznej. W projekcie uczestniczy m.in. Spółdzielnia Socjalna „Na Wspólnej” z Ostrołęki.

Kolejne wsparcie samorządu województwa dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną dotyczy posiłków. Samorząd przeznaczył 2 mln zł na ponad 100 tys. posiłków, których przygotowaniem i wydawaniem zajmą się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej.

Od wybuchu wojny granicę przekroczyło już ponad 2,8 mln osób. Dla większości z nich celem było dotarcie do największego województwa w kraju. Tylko w Warszawie przebywa obecnie ponad 300 tysięcy Uchodźców. Od początku inwazji rosyjskiej angażujemy środki i kierujemy wsparcie do uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Ten projekt ma szczególne znaczenie, zwłaszcza że jego uruchomienie zbiega się z prawosławnymi Świętami Wielkanocnymi. Chcemy zapewnić przynajmniej części z naszych gości wsparcie w postaci posiłków. W sumie będzie ich ponad 100 tysięcy powiedział marszałek Adam Struzik.

Całe Mazowsze zaangażowane

Przygotowaniem posiłków zajmą się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej, które na co dzień prowadzą bary, restauracje lub w innej formie serwują żywność.

Podobne działania prowadziliśmy w pierwszym roku pandemii COVID-19. Wówczas mazowieckie podmioty ekonomii społecznej przygotowywały posiłki dla służb ratunkowych oraz dla seniorów. Dziś większość z tych organizacji i tak bardzo angażuje się w pomoc osobom z Ukrainy. Dlatego chcemy to wzmocnić, przekazując 2 mln zł na zapewnienie potrzebującym posiłków w sposób bezpieczny. To również ukłon w stronę ekonomii społecznej – miejsc, które bardziej niż na zysk nastawione są na reintegrację społeczną i zawodową osób będących w trudnych sytuacjach życiowych, również uchodźców mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W Warszawie zaangażowane w to będą „Pierogarnia u Aniołów” prowadzona przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej (12 tys. posiłków), Restauracja Different i Serdeczny Bar Mleczny prowadzona przez Fundację Pomocy Rodzinie „Człowiek w potrzebie” (12 tys. posiłków), Spółdzielnia Socjalna „Kto Rano Wstaje” (12 tys. posiłków).

W subregionie radomskim będą to Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” prowadzące Restaurację „Różany Gościniec” (10 tys. posiłków), Przedsiębiorstwo Społeczne „Gospoda Jaskółeczka” z Radomia (10 tys. posiłków) i Fundacja „Dobry Duszek” z Radomia (8 tys. posiłków).

W subregionie siedleckim posiłki przygotują Spółdzielnia Socjalna „Czarny Bez” z Węgrowa (ok. 8,8 tys. posiłków) i Centrum Integracji Społecznej Caritas Siedlce (12 tys. posiłków).

Osoby z Ukrainy w północnej części województwa będą mogli liczyć na wsparcie żywieniowe od Grupy „AS”, która swoją działalność prowadzić będzie w ich punktach w Mławie (10 tys. posiłków), Ciechanowie (10 tys. posiłków) i w Płocku (12 tys. posiłków). Kolejnych 10 tys. posiłków przygotuje Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych „Centrum Usług Środowiskowych” w Drobinie, a 8 tys. posiłków – Spółdzielnia Socjalna „Na Wspólnej” z Ostrołęki.

Wszystkie te organizacje mają odpowiednie warunki techniczne, zezwolenia, a także wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu i wydawaniu żywności. To jednocześnie miejsca, w których zatrudnienie znajdują osoby wykluczone społecznie. Stąd pomysł na włączenie ich na większą skalę w pomoc osobom z Ukrainy.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×