2022-04-26T14:44:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

220 sołeckich projektów z subregionu ostrołęckiego ze wsparciem samorządu województwa

REKLAMA
REKLAMA

Miejsce rekreacji w sołectwie Górki, remont sali gimnastycznej w Publicznej Szkole Podstawowej w Krzynowłodze Wielkiej czy modernizacja budynku świetlicy wiejskiej w Poniatowie to przykłady inwestycji, jakie zostaną zrealizowane w ramach tegorocznej edycji programu „Mazowsze dla sołectw 2022”. Wsparcie z budżetu Mazowsza otrzyma 220 projektów z 39 gmin subregionu ostrołęckiego na kwotę blisko 2,2 mln zł.

„Mazowsze dla sołectw 2022” to autorski program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego, który od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mazowieckich gmin. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik w tym roku wsparcie trafi do 237 gmin na realizację 1172 projektów w sołectwach na całym Mazowszu. – Ogromną zaletą tego przedsięwzięcia jest fakt, że inwestycje, które mają powstać są typowane przez mieszkańców danych miejscowości. W ten sposób mamy pewność, że są naprawdę potrzebne. To również świetny przykład dobrej współpracy samorządów i mieszkańców.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku w ramach „Mazowsza dla sołectw 2022” gminy mogły się ubiegać o wsparcie do 10 tys. zł na inwestycje realizowane w poszczególnych sołectwach, m.in. rewitalizację skwerów, instalację paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. W rezultacie wsparcie o łącznej wartości blisko 11,6 mln zł otrzymają aż 1172 projekty.

Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego zaznacza, że samorząd województwa dba o rozwój każdej, nawet najmniejszej miejscowości. – Wspieramy mieszkańców w realizacji ich pomysłów. Chcemy w ten sposób pomóc im stworzyć przyjazną przestrzeń, w której będą się nie tylko czuć komfortowo, ale też do której będą chcieli wracać. W tym roku sołectwa będą budować lub doposażać place zbaw, montować oświetlenie uliczne i przystanki autobusowe, budować chodniki, a także kupować sprzęt strażacki i wyposażenie świetlic wiejskich.

Program wsparcia dla sołectw realizowany jest już po raz piaty i cały czas cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Od tego roku funkcjonuje pod nazwą „Mazowsze dla sołectw”. Jak zauważa Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego w pierwszych edycjach programu każda gmina mogła zrealizować tylko dwie inwestycje. – Dziś w zależności od jej wielkości – nawet dwadzieścia. Chcemy, aby każde sołectwo miało możliwość skorzystania z tych środków, a co za tym idzie możliwość rozwoju i zrealizowania najpilniejszych potrzeb mieszkańców.

Liczba wspartych projektów zależała od wielkości gminy. W przypadku gmin, w których jest mniej niż 25 sołectw – samorządy mogły złożyć maksymalnie 5 wniosków, natomiast tam, gdzie sołectw jest więcej niż 53 – gminy mogły złożyć nawet 20 wniosków. W ramach tegorocznej edycji programu „Mazowsze dla sołectw 2022” wpłynęły w sumie 1202 wnioski, z których 1172 otrzyma wsparcie. W subregionie ostrołęckim dofinansowanych zostanie 220 projektów

Lista projektów sołeckich projektów z subregionu ostrołęckiego ze wsparciem samorządu województwa  

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×