2013-07-19T11:48:23+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

23 lipca: start telewizji cyfrowej w Ostrołęce i okolicach. Bądź gotowy na odbiór cyfrowy!

REKLAMA
fot. sxc.hu

Sygnał analogowy przestaną emitować nadajniki: w Ostrołęce przy ul. Kopernika oraz w Łomży przy Szosie Zambrowskiej (podlaskie). Nadawanie cyfrowe pojawi się w 24 gminach, m.in. w Ostrołęce. Warunkiem odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej jest zewnętrzny lub wbudowany w odbiornik dekoder oraz sprawna antena.

Analog wyłączony zostanie o godzinie 1.00 w nocy, sygnał cyfrowy pojawi się o godzinie 5.00. Należy wówczas przestroić telewizor, czyli na nowo wyszukać programy. Problemy z sygnałem cyfrowym (zakłócenia lub jego brak) należy zgłaszać do delegatury UKE w Warszawie tel. (22) 622 73 99. Przerwa w nadawaniu sygnału telewizyjnego spowodowana jest pracami technicznymi na nadajnikach.

Do przejścia na sygnał cyfrowy muszą się przygotować dwie grupy abonentów telewizji. Mieszkańcy odbierający sygnał przez indywidualną antenę telewizyjną powinni sprawdzić czy ich telewizor ma wbudowany dekoder MPEG-4 (wmontowany w telewizory nowego typu). Jeśli nie ma, należy go dokupić i podłączyć zgodnie z instrukcją do swojego odbiornika. Zmiany czekają także osoby odbierające sygnał za pomocą antenowych instalacji zbiorowych (np. w budynkach wielorodzinnych) – obowiązek ich modernizacji lub wymiany spoczywa na zarządcach lub właścicielach budynków. Abonenci korzystający z sieci kablowych oraz platform satelitarnych nie muszą przygotowywać swoich telewizorów do zmiany sygnału.

Warto sprawdzić czy używana obecnie antena jest prawidłowa - przez telegazetę TVP2 (strona 791). Jeśli wyświetlany obraz nie jest poprawny, antena wymaga prawdopodobnie naprawy lub wymiany. Nie zaleca się stosowania anten ze wzmacniaczami z zasilaniem elektrycznym - mogą zniekształcać lub zakłócać sygnał cyfrowy. Im dalej od nadajnika, tym antena powinna być wyżej zainstalowana i bardziej zaawansowana technicznie. Najlepszy odbiór zapewniają anteny kierunkowe.

Mieszkańcy ostrołęckiego z części powiatów makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego oraz przasnyskiego, którzy sygnał telewizyjny odbierają z nadajników w Siedlcach lub Olsztynie korzystają z telewizji cyfrowej już od 17 czerwca. Dodatkowe informacje o sygnale cyfrowym można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 007 788 oraz odwiedzając strony internetowe: www.cyfryzacja.gov.pl i www.mazowieckie.pl (baner „Naziemna telewizja cyfrowa”). Chorągiew Mazowiecka ZHP oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych pomagają w dostosowaniu telewizorów i anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Pomocy należy szukać w najbliższej jednostce bądź hufcu.


Obecnie w naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 21 programów, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (MUX):
MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia

Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3