eOstroleka.pl
Region,

25 lat więzienia dla sprawców zabójstwa dla spadku

REKLAMA
zdjecie 9565
REKLAMA
zdjecie 9565

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie zabójstwa dla spadku - jednej z najgłośniejszych spraw kryminalnych ostatnich lat w naszym regionie. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w przypadku obu oskarżonych znacznie podniósł kary, jakie wymierzył im ostrołęcki sąd.

Zabójstwo dla spadku

24 lipca 2019 roku w Czerwonce Szlacheckiej (pow. makowski) miał miejsce wypadek drogowy. Błażej C. został potrącony przez samochód, gdy jechał na rowerze. Doznał bardzo ciężkich obrażeń i przez ponad tydzień walczył o życie. Zmarł 3 sierpnia na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii makowskiego szpitala.

Jak we wrześniu 2020 r. informowała prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce, ofiara "wypadku" - Błażej C. - dysponował pokaźnym majątkiem, a jedynym spadkobiercą ustanowił swojego kuzyna Adriana C. Temu akurat potrzebne były duże pieniądze, m.in. na pokrycie długów. Wraz z Piotrem Ż. miał więc wpaść na pomysł pozbawienia życia Błażeja. Jak wynika z ustaleń śledztwa, Piotr Ż. w lipcu 2019 r. próbował namówić do morderstwa jeszcze inną osobę. Mężczyzna odmówił. Wtedy Adrian C. i Piotr Ż. uznali, że sami zabiją Błażeja C.

Mężczyźni mieli kupić samochód na fałszywe dane, a następnie potrącić jadącego na rowerze Błażeja C. Choć miała być to zbrodnia doskonała, sprawcy popełnili błędy, które zaważyły na tym, że śledczy dopatrzyli się w tym zdarzeniu zbrodni zabójstwa. To doprowadziło do ich oskarżenia, a następnie skazania w pierwszej instancji. Apelację od wyroku złożyła prokuratura, ale też obrońcy.

25 lat więzienia dla obu sprawców

W ubiegły wtorek w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się proces odwoławczy, a strony wygłosiły mowy końcowe. Prokurator stwierdził, że oskarżony Adrian C. należy do "najbardziej zdemoralizowanych sprawców" i był "motorem napędowym zbrodni", która została popełniona w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Domagał się dla niego dożywocia, a dla drugiego oskarżonego - Piotra Ż. - kary 25 lat więzienia.

Wyrok ogłoszony został 7 kwietnia 2022 r. Sąd zmienił wyrok ostrołęckiego Sądu Okręgowego, zaostrzając kary dla oskarżonych. Obaj oskarżeni - Adrian C. i Piotr Ż. - zostali skazani na 25 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał, że motywacja sprawców zasługuje na szczególne potępienie, a kary orzeczone przez sąd pierwszej instancji były zbyt łagodne. W uzasadnieniu wyroku podkreślono, że główny oskarżony obawiał się, że jego wuj zmieni zapisy testamentu i to mogło pchnąć go do takiego, jak podkreślił sąd, skrajnie niegodziwego zachowania.

Sąd stwierdził, że zbrodnia była zaplanowana w szczegółach. Jednocześnie sąd zauważył, że sprawca Adrian C. nie jest na tyle zdemoralizowany, żeby stosować wobec niego "karę eliminacyjną", jaką byłoby dożywocie. Wyrok, jaki zapadł w Białymstoku, jest już prawomocny.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
 18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×