eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Zabójstwo dla spadku: Sprawca niegodny dziedziczenia? Tym zajmie się ostrołęcki sąd

REKLAMA
zdjecie 4917
zdjecie 4917
REKLAMA

Ostrołęcka prokuratura złożyła do sądu wniosek o uznanie Adriana C., który niedawno usłyszał wyrok za zabójstwo, za niegodnego dziedziczenia spadku po ofierze morderstwa. Według śledczych, to właśnie chęć pozyskania spadku była motywem zbrodni.

24 lipca 2019 roku w Czerwonce Szlacheckiej (pow. makowski) miał miejsce wypadek drogowy. Błażej C. został potrącony przez samochód, gdy jechał na rowerze. Doznał bardzo ciężkich obrażeń i przez ponad tydzień walczył o życie. Zmarł 3 sieprnia na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii makowskiego szpitala.

Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie, a wypadek drogowy - w ocenie śledczych - okazał się... zabójstwem. Na ławie oskarżonych usiadły trzy osoby: Adrian C. (rodzina ofiary), Piotr Ż. oraz Szymon N.

Motywem zabójstwa miał być... spadek po Błażeju C., który na mocy testamentu notarialnego powołał Adriana C. jako swego spadkobiercę do całości majątku, w skład którego wchodziło m. in. gospodarstwo rolne o powierzchni około 10 ha wraz z zabudowaniami mieszkalnymi i gospodarczymi o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce rozpatrywał tę sprawę na rozprawach 9 listopada, 16 listopada i 14 grudnia 2020 r. oraz 27 stycznia, 10 marca i 26 maja 2021 r. 8 czerwca 2021 roku zapadła ostateczna decyzja. Wszystkich oskarżonych uznano za winnych zarzucanych im czynów. Najsurowszą karę sąd wymierzył właśnie Adrianowi C., uznając, że wspólnie i w porozumieniu z Piotrem Ż., pozbawił on życia Błażeja C. 26-letni mężczyzna został skazany na 15 lat pozbawienia wolności, a o przedterminowe zwolnienie będzie mógł się ubiegać po 12 latach. Piotr Ż. został skazany na 12 lat więzienia, a Szymon N. - który miał pomagać w zacieraniu śladów - na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata.


Więcej o wyroku, który ujawnił portal eOstroleka.pl, przeczytasz tutaj.


Choć Adrian C. usłyszał wyrok za zabójstwo Błażeja C., to formalnie wciąż jest spadkobiercą jego majątku. To może się jednak zmienić, bo w grę wchodzą tu przepisy dotyczące tzw. niegodnego dziedziczenia.

Art. 928 Kodeksu cywilnego mówi, że "spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego dziedziczenia, jeżeli dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy". Właśnie na ten przepis powołała się ostrołęcka prokuratura.

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce skierowała do Sądu Okręgowego w Ostrołęce I Wydział Cywilny pozew o uznanie za niegodnego dziedziczenia Adriana C., spadkobiercy testamentowego Błażeja C. Aktualnie postępowanie przed Sądem Okręgowym zostało zawieszone do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego przeciwko Adrianowi C. i innym

- poinformowała nas Elżbieta Edyta Łukasiewicz z Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Wyrok, który zapadł w Ostrołęce jest nieprawomocny. Jeżeli któraś ze stron odwoła się od niego, sprawę rozpatrzy Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Dopiero po prawomocnym wyroku będzie mogła ruszyć procedura dotycząca pozbawienia spadku Adriana C.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×