eOstroleka.pl
Ostrołęka,

28 pytań do premiera. Poseł KO chce wiedzieć wszystko o elektrowni Ostrołęka C

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros to kolejny polityk, który pyta premiera o elektrownię Ostrołęka C. Tym razem jednak interpelacja poselska zawiera aż... 28 pytań. Padają m.in. pytania o posła Arkadiusza Czartoryskiego, rosyjski węgiel czy nabory na stanowiska.

- To już kolejna interpelacja, którą wystosowuję w sprawie bloku C w Elektrowni Ostrołęka. Wielokrotnie pytałem ministra aktywów państwowych o szczegóły dotyczące tej inwestycji. Niestety za każdym razem odpowiedzi były wymijające i nigdy nie otrzymałem kompletu informacji, o które wnioskowałem w imieniu Polek i Polaków, których pieniądze zostały zmarnowane w ramach owej inwestycji - napisał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros.

Dalej w interpelacji poseł Jaros powołuje się na medialne publikacje czy dane Najwyższej Izby Kontroli. Polityk KO wyraża zdziwienie w piśmie do ministra, że Prawo i Sprawiedliwość "po objęciu rządów zdecydowało się na powrót do tego projektu".

W świetle przedstawionych informacji polityk Koalicji Obywatelskiej poprosił o odpowiedź na... 28 pytań:

  • Ile pieniędzy zostało przeznaczonych na budowę bloku C Elektrowni Ostrołęka do momentu podjęcia decyzji o zmianie metody zasilania elektrowni, a tym samym zaniechania budowy bloku węglowego?
  • Ile pieniędzy zostało przeznaczonych na rozbiórkę bloku C Elektrowni Ostrołęka w związku z podjęciem decyzji o zmianie metody zasilania elektrowni, a tym samym zaniechaniem budowy bloku węglowego?
  • Ile pieniędzy zostało przeznaczonych na budowę Elektrowni Ostrołęka w technologii gazowo-parowej do dnia odpowiedzi na niniejszą interpelację?
  • Ile pieniędzy w sumie planuje się przeznaczyć na budowę Elektrowni Ostrołęka w technologii gazowo-parowej?
  • W jaki sposób, według pierwotnych ustaleń, miała być finansowana inwestycja? Czy planowano zadłużyć się w zagranicznych bankach? Jeśli tak, to w jakich?
  • W jaki sposób aktualnie planuje się sfinansowanie inwestycji? Czy bierze się pod uwagę możliwość dokonania zadłużenia w zagranicznych bankach? Jeśli tak, to w jakich?
  • Czy Pan Premier potwierdza, że zarząd Energa SA w 2012 r. podjął decyzję o wstrzymaniu realizacji projektu Ostrołęka C ze względu na jej nieopłacalność?
  • Czy przed podjęciem decyzji o wznowieniu budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka zapoznano się z analizami, które w 2012 r. potwierdzały nieopłacalność inwestycji? Jeśli tak, to dlaczego zdecydowano się rozpocząć inwestycję? Jeśli nie, dlaczego?
  • Czy przed wznowieniem inwestycji zostały przeprowadzone szczegółowe analizy? Jeśli tak, to ile? Jaka część z nich wskazywała, że inwestycja ta jest opłacalna?
  • Czy przeprowadzono zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne ekspertyzy dot. inwestycji? Jakie były ich wyniki?
  • Czy podjęto się analizy kosztów inwestycji? Jeśli tak, proszę o ich wskazanie. Jeśli nie, dlaczego?
  • Czy analizowano możliwe zagrożenia i możliwe korzyści związane z ponownym uruchomieniem inwestycji? Jeśli tak, proszę o przedstawienie tych analiz. Jeśli nie, dlaczego?
  • Czy przed wznowieniem inwestycji podjęto się analizy studium z lat 90. XX w.?
  • Kiedy dokładnie została podjęta decyzja o wznowieniu inwestycji? Dlaczego zdecydowano się ją podjąć?
  • Jaką rolę przy pracach związanych z budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka odegrał poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski?Jaką funkcję pełnił? Jakie powierzono mu zadania?
  • Czy w którejkolwiek ze spółek zajmujących się budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka w technologii węglowej bądź gazowo-parowej zatrudnieni byli lub są, z polecenia posła na Sejm RP Arkadiusza Czartoryskiego, Edward S., któremu w 2020 roku prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne, A. G., któremu zarzuca się, że oszukiwał poprzedniego pracodawcę, a dziś, nie mając stosownego doświadczenia zajmuje wysokie stanowiska w branży energetycznej oraz J. K. - byłego prezydenta miasta, który z wykształcenia jest katechetą? Jeśli tak, proszę o wskazanie stanowisk, jakie zajmowały wymienione osoby oraz informację, ile zarobiła każda z tych osób w ramach zatrudnienia w którejkolwiek ze spółek zajmujących się budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka w technologii węglowej bądź gazowo-parowej od dnia rozpoczęcia pracy do dnia odpowiedzi na niniejszą interpelację, uwzględniając umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, nagrody i premie.
  • W jaki sposób przeprowadzane były nabory na stanowiska kierownicze, dyrektorskie i menedżerskie w spółkach zajmujących się budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka?
  • W jaki sposób przeprowadzane były nabory na stanowisko prezesa w spółkach zajmujących się budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka?
  • Jakiego wykształcenia i doświadczenia wymaga się od osób zajmujących stanowiska kierownicze, dyrektorskie i menedżerskie oraz pełniących funkcję prezesa?
  • Czy w którejkolwiek ze spółek zajmujących się budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka w technologii węglowej bądź gazowo-parowej, zatrudnione były lub są osoby będące członkami Prawa i Sprawiedliwości? Jeśli tak, proszę o wskazanie stanowisk, jakie zajmowały wymienione osoby oraz informację, ile zarobiła każda z tych osób w ramach zatrudnienia w którejkolwiek ze spółek zajmujących się budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka w technologii węglowej bądź gazowo-parowej od dnia rozpoczęcia pracy do dnia odpowiedzi na niniejszą interpelację, uwzględniając umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, nagrody i premie.
  • Czy w którejkolwiek ze spółek zajmujących się budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka w technologii węglowej bądź gazowo-parowej, zatrudnione były lub są osoby z polecenia J. K., będące pracownikami Urzędu Miasta Ostrołęki lub miejskich spółek przed przegraną J. K. w wyborach samorządowych w 2019 r.? Jeśli tak, proszę o wskazanie stanowisk, jakie zajmowały wymienione osoby oraz informację, ile zarobiła każda z tych osób w ramach zatrudnienia w którejkolwiek ze spółek zajmujących się budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka w technologii węglowej bądź gazowo-parowej od dnia rozpoczęcia pracy do dnia odpowiedzi na niniejszą interpelację, uwzględniając umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, nagrody i premie.
  • Ile osób było zatrudnionych w spółkach zajmujących się budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka w technologii węglowej na stanowiskach kierowniczych, dyrektorskich i menedżerskich oraz pełniło funkcję prezesa? Proszę o wskazanie liczby zatrudnionych osób od dnia rozpoczęcia funkcjonowania spółek przy projekcie budowy bloku C w Elektrowni Ostrołęka w technologii węglowej do dnia odpowiedzi na niniejszą interpelację oraz łączną kwotę, która została wydana na umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, nagrody, premie i odprawy.
  • Ile osób jest zatrudnionych w spółkach zajmujących się budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka w technologii gazowo-parowej na stanowiskach kierowniczych, dyrektorskich i menedżerskich oraz pełniło funkcję prezesa? Proszę o wskazanie liczby zatrudnionych osób od dnia rozpoczęcia funkcjonowania spółek przy projekcie budowy bloku C w Elektrowni Ostrołęka w technologii gazowo-parowej do dnia odpowiedzi na niniejszą interpelację oraz łączną kwotę, która została wydana na umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, nagrody, premie i odprawy.
  • Czy w “starych blokach” Elektrowni Ostrołęka spalany był węgiel pochodzący z Rosji? Proszę o zestawienie podpisanych kontraktów na zakup węgla, zawierające informację o jego pochodzeniu oraz kwotach. Czy węgiel ten kupowano po cenach rynkowych?
  • Czy w bloku C w Elektrowni Ostrołęka planowano spalać węgiel pochodzący z Rosji? Proszę o zestawienie podpisanych kontraktów na zakup węgla, zawierające informację o jego pochodzeniu oraz kwotach lub promes, które zostały w tym celu wystawione z uwzględnieniem pochodzenia węgla.
  • Jakie firmy pośredniczyły w zakupie węgla, który spalany był w “starych blokach” Elektrowni Ostrołęka? Skąd sprowadzały one węgiel? Jaki był koszt tego pośrednictwa? Czy węgiel ten kupowano po cenach rynkowych?
  • Jakie firmy miały pośredniczyć w zakupie węgla, który miał być spalany bloku C Elektrowni Ostrołęka? Skąd węgiel miał być sprowadzany? Jaki miał być koszt tego pośrednictwa?
  • Ile działek zostało wykupionych w celu stworzenia obszaru do realizacji budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka? Ile środków zostało na to wydanych? Jaka była średnia cena za 1 m kw. gruntu?

Politycy opozycji często pytają o Ostrołekę C

Elektrownia C w Ostrołęce miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt węglowy został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz.

Spółkę celową Elektrownia Ostrołęka powołano do prowadzenia prac związanych z budową bloku węglowego Ostrołęka C w listopadzie 2009 roku. Pierwszy przetarg na wyłonienie wykonawcy bloku węglowego ogłoszono w połowie września 2011 roku. Zakładano wtedy ukończenie inwestycji na przełomie 2016 i 2017 roku, gdy spodziewane były wysokie deficyty energii. We wrześniu 2012 roku Energa ogłosiła, że projekt zostaje zamrożony. Wynikać to miało m.in. z istotnej zmiany zewnętrznych uwarunkowań, w szczególności wyraźnego pogorszenia warunków oferowanych na rynku finansowym i budowlanym. Do tego czasu, projekt pochłonął ok. 200 mln zł.

Jak wskazywała Energa w jednym z komunikatów, "pomimo tego spółka nadal poszukiwała zewnętrznego inwestora, który zagwarantowałby przedsięwzięciu wymaganą opłacalność i umożliwił jego odwieszenie".

- Szczegółowe informacje na ten temat jeszcze w kwietniu 2013 roku przekazał ówczesny minister Skarbu Państwa, Mikołaj Budzanowski. Zgodnie z jego odpowiedzią, elektrownia miała być odwieszona przy spełnieniu wspominanego warunku i ukończona do 2019 roku. Gdyby do tego doszło, w Polsce północno-wschodniej już od kilku lat pracowałoby duże, stabilne źródło konwencjonalne pozwalające na bilansowanie stale rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Miałoby to miejsce jeszcze przed wprowadzeniem Europejskiego Zielonego Ładu i jego ograniczeń, wyzwań i szans, które determinowały polski sektor energetyczny do dalszej modernizacji i transformacji, a także wykorzystania gazu ziemnego, jako paliwa przejściowego charakteryzującego się emisyjnością o połowę niższą niż węgiel kamienny - wskazywała spółka w komunikacie.

Aktualnie blok gazowo-parowy jest w budowie. Harmonogram zakłada oddanie bloku do użytku w 2025 roku. Na placu budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce zakończone zostały pierwsze prace ziemne – na obszarze ok. 3,1 ha wykonano zasypki przygotowujące teren pod rozpoczęcie prac fundamentowych, o czym pisaliśmy tutaj.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×