2022-05-13T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, NA SYGNALE

40-latek wpadł w pijacki amok. Groził, że zabije własną żonę!

REKLAMA
zdjecie 6337
REKLAMA
0
0
0

Policjanci z Ostrołęki otrzymali dramatyczne zgłoszenie dotyczące awantury, którą po pijanemu wszczął 40-letni mieszkaniec naszego powiatu. Awanturnik groził własnej żonie, że ją zabije.

W minioną środę, 11 maja na numer alarmowy dodzwoniła się roztrzęsiona kobieta, informując oficera dyżurnego o awanturze, którą wszczął jej pijany mąż. Miał on grozić kobiecie pozbawieniem życia i od dłuższego czasu czasu znęcać się nad nią.

Pod wskazanym adresem już po kilku minutach byli policjanci z ostrołęckiego Wydziału Patrolowego, którzy zastali tam 40 - letniego mieszańca powiatu ostrołęckiego. W trakcie czynności mężczyzna zaczął być agresywny także w stosunku do interweniujących policjantów, czym zmusił ich do użycia środków przymusu bezpośredniego, które przyniosły oczekiwany efekt. Ostatecznie krewkiego 40 - latka osadzono w policyjnym areszcie.

- informuje komisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

40-latek usłyszał zarzut dotyczący znęcania się. Dodatkowo wydano wobec niego nakaz natychmiastowego opuszczenia domu, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą pod nadzorem prokuratora policjanci z ostrołęckiego Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego.

Co grozi sprawcy przemocy domowej?

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 r., policjanci mają możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy będą mogły być wydane łącznie i będą natychmiast wykonalne.

Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:

  • zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
  • jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
  • złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.

Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:

  • do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
  • w miarę możliwości numeru telefonu,
  • informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.

W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

REKLAMA
Więcej o: policja, pijany, awantura

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×