2011-01-06T12:22:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

„Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”: Premiera filmu kręconego pod Ostrołęką już w marcu. Szacunek dla żołnierzy z NSZetu! (KLIP, ZDJĘCIA)

REKLAMA
Na planie filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" (fot. eOstroleka.pl)
REKLAMA

Głównym bohaterem filmu jest Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój, żołnierz NSZ, a potem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. To młody chłopak, który kilka miesięcy przed zakończeniem wojny dołącza do oddziału partyzantów.  

Po śmierci brata zabitego przez Sowietów postanawia się zemścić. Gdy większość Polaków pogodziła się z władzą ludową, on wraz z oddziałem odbija z aresztów więźniów politycznych, napada na posterunki, a nawet wykonuje kary śmierci na współpracownikach komunistów.

Dziemieszkiewicz doprowadził do niemal całkowitego sparaliżowania działalności administracji komunistycznej i jej aparatu terroru na terenie powiatu ciechanowskiego. Jego oddział liczył zaledwie 20 osób. Jedną z najbardziej brawurowych akcji ludzi „Roja” była próba porwania gen. Piotra Jaroszewicza, późniejszego premiera. Akcja się jednak nie powiodła.

Mieczysław Dziemieszkiewicz zginął w 1951 r., zdradzony przez kobietę, którą kochał. Dziemieszkiewicz poległ wraz z kolegą podczas próby wydostania się z milicyjnej i wojskowej obławy.

„Rój” już jako 20-latek decyzją dowódcy NSZ został odznaczony Krzyżem Walecznych, a pośmiertnie w roku 2007 śp. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej”.

Zdjęcia kręcono w autentycznych miejscach wydarzeń, czyli w okolicach Pułtuska, Makowa Mazowieckiego, Nasielska i Ciechanowa oraz w Glebie i Chudku pod Ostrołęką. W filmie jako statyści występują okoliczni mieszkańcy.

Historię "Roja" widzowie obejrzą w wersji kinowej jako film fabularny oraz w wersji trzyodcinkowego serialu telewizyjnego. Autorzy filmu mają nadzieję, że trafi on do kin 1 marca 2011 r., czyli w dniu poświęconym pamięci o żołnierzach wyklętych.

Rolę „Roja” gra Krzysztof Zalewski - zwycięzca popularnego programu "Idol".

"Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać", reżyseria Jerzy Zalewski, scenariusz Jerzy Zalewski, Wacław Holewiński, zdjęcia Tomasz Dobrowolski, muzyka Hanna Kulenty.

Zobacz klip do piosenki „Szacunek dla żołnierzy z NSZetu!" ze scenami z filmu.[źródło: rp.pl / wPolityce.pl / eOstroleka.pl]

Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń