eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

„Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”: Premiera filmu kręconego pod Ostrołęką już w marcu. Szacunek dla żołnierzy z NSZetu! (KLIP, ZDJĘCIA)

REKLAMA
zdjecie 5810
zdjecie 5810
Na planie filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" (fot. eOstroleka.pl)Na planie filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" (fot. eOstroleka.pl)
REKLAMA

Głównym bohaterem filmu jest Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój, żołnierz NSZ, a potem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. To młody chłopak, który kilka miesięcy przed zakończeniem wojny dołącza do oddziału partyzantów.  

Po śmierci brata zabitego przez Sowietów postanawia się zemścić. Gdy większość Polaków pogodziła się z władzą ludową, on wraz z oddziałem odbija z aresztów więźniów politycznych, napada na posterunki, a nawet wykonuje kary śmierci na współpracownikach komunistów.

Dziemieszkiewicz doprowadził do niemal całkowitego sparaliżowania działalności administracji komunistycznej i jej aparatu terroru na terenie powiatu ciechanowskiego. Jego oddział liczył zaledwie 20 osób. Jedną z najbardziej brawurowych akcji ludzi „Roja” była próba porwania gen. Piotra Jaroszewicza, późniejszego premiera. Akcja się jednak nie powiodła.

Mieczysław Dziemieszkiewicz zginął w 1951 r., zdradzony przez kobietę, którą kochał. Dziemieszkiewicz poległ wraz z kolegą podczas próby wydostania się z milicyjnej i wojskowej obławy.

„Rój” już jako 20-latek decyzją dowódcy NSZ został odznaczony Krzyżem Walecznych, a pośmiertnie w roku 2007 śp. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej”.

Zdjęcia kręcono w autentycznych miejscach wydarzeń, czyli w okolicach Pułtuska, Makowa Mazowieckiego, Nasielska i Ciechanowa oraz w Glebie i Chudku pod Ostrołęką. W filmie jako statyści występują okoliczni mieszkańcy.

Historię "Roja" widzowie obejrzą w wersji kinowej jako film fabularny oraz w wersji trzyodcinkowego serialu telewizyjnego. Autorzy filmu mają nadzieję, że trafi on do kin 1 marca 2011 r., czyli w dniu poświęconym pamięci o żołnierzach wyklętych.

Rolę „Roja” gra Krzysztof Zalewski - zwycięzca popularnego programu "Idol".

"Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać", reżyseria Jerzy Zalewski, scenariusz Jerzy Zalewski, Wacław Holewiński, zdjęcia Tomasz Dobrowolski, muzyka Hanna Kulenty.

Zobacz klip do piosenki „Szacunek dla żołnierzy z NSZetu!" ze scenami z filmu.[źródło: rp.pl / wPolityce.pl / eOstroleka.pl]

Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28  29  30
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×