eOstroleka.pl
Polska,

„Teraz rodzina” – kolejna debata PiS z cyklu „Alternatywa”

REKLAMA
zdjecie 3514
fot. mypis.plfot. mypis.pl
REKLAMA
zdjecie 3514

W cyklu „Alternatywa” odbyła się debata PiS poświęcona problemom demograficznym i problemom polskich rodzin – „Teraz rodzina”. W trakcie debaty Jarosław Kaczyński zauważył, że „posiadanie dzieci musi stać się modne i pożądane”, bo inaczej nasza sytuacja demograficzna będzie tragiczna.

Nasz kraj zajmuje 209. miejsce pod względem dzietności kobiet. Jesteśmy jednym z najgorszych państw Unii Europejskiej w tym względzie. Jeśli sytuacja się nie zmieni problemy dotkną systemu emerytalnego i systemu finansów publicznych. Poważny problem może pojawić się na rynku pracy, w dziedzinie edukacji i szkolnictwa wyższego. W związku z tym odpowiedzialny rząd powinien zająć się naprawą sytuacji: - Problem ogromnego braku dzieci jest dla przyszłości naszego kraju najważniejszy. Różna może być kondycja społeczeństwa, ale to społeczeństwo musi istnieć – powiedział Jarosław Kaczyński.

Według Prezesa Prawa i Sprawiedliwości nie tylko aspekty materialne decydują o ilości posiadanych dzieci. Równie ważne stają się czynniki kulturowe. Stąd apel Jarosława Kaczyńskiego dotyczący działań, które mają sprawić, że posiadanie dzieci, nawet kilkorga, stanie się modne.

Jednymi z głównych przyczyn niskiej dzietności polskich kobiet jest problem braku pracy dla młodych ludzi oraz brak mieszkań. Widać to najlepiej gdy spojrzy się na polskie rodziny, które wyemigrowały do Wielkiej Brytanii i tam rodzą więcej dzieci, bo lepsza jest ich sytuacja życiowa.

W debacie „Teraz rodzina” wzięło udział wielu ekspertów i specjalistów od polityki demograficznej i tematów związanych z wychowaniem dzieci. Uczestniczył w niej także prof. Piotr Gliński – kandydat na premiera rządu technicznego. Według Glińskiego, który jest socjologiem, wprowadzenie stypendium demograficznego w wysokości 1 tys. złotych na każde dziecko jest jednym z możliwych rozwiązań. Propozycja, którą zgłosił ekspert współpracujący z kandydatem na premiera prof. dr hab. Krzysztof Rybiński, wymagałoby istotnych przesunięć w budżecie państwa, ale nie nadwerężyłoby finansów publicznych.

Wśród ekspertów, którzy wzięli udział w debacie byli m.in. prof. Robert Gwiazdowski, były minister finansów Stanisław Kluza czy prof. Włodzimierz Pankow.

źródło: mypis.pl

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×