2014-05-22T08:12:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

„Tym, którzy walczyli i marzyli o wolnej Polsce…” - VI Szkolny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

„Tym, którzy walczyli i marzyli o wolnej Polsce…” – pod takim hasłem, 19 maja w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie odbył się VI Szkolny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej.

Przegląd oraz inne podobne uroczystości patriotyczne zorganizowane w ciągu roku szkolnego to dowód, że społeczność szkoły jest wierna przesłaniu swojego patrona, który powiedział: „Naród bez dziejów, bez przeszłości, staje się narodem bezdomnym, narodem bez przyszłości”.

zdjecie 300
Rok 2014 dla nas Polaków, ze względu na przypadające w nim rocznice, jest rokiem szczególnym. Na ten rok przypada:

- 220. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej,
- 100. rocznica wybuchu I wojny światowej,
- 70. rocznica bitwy o Monte Cassino oraz
- 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ramach przeglądu wędrówka nie tylko z piosenką i pieśnią patriotyczną po kartach naszej historii odbyła się w nawiązaniu do tych rocznic. Każdy prezentowany utwór poprzedzała gawęda historyczna, był też pokaz slajdów mówiący o twórcach utworu i wydarzeniu, którego dotyczył. Z czasów Powstania Kościuszkowskiego wysłuchano pieśni „Bartoszu, Bartoszu”.

Wybuch I wojny światowej zrodził nadzieje na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Uczniowie wykonali piosenki towarzyszące naszym żołnierzom w drodze do wolnej Polski: „Przybyli ułani pod okienko” – klasa IIb, „Wojenko, wojenko” – klasa Ib, „Białe róże” – klasa IIIb, „Piechota” – klasa IIIa oraz „Pierwsza Brygada” – klasa IVb, o której Marszałek Józef Piłsudski powiedział, że „jest najdumniejszą pieśnią, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”. O bitwie o Monte Cassino, męstwie i bohaterstwie żołnierzy II Korpusu opowiedział film oraz słowa piosenki „Czerwone maki” – klasa VIa.

Zbliżającą się 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono powstańczymi piosenkami: „Warszawskie dzieci” – klasa Ia, „Serce w plecaku” – klasa IVa, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” – klasa IIa, „Hej, chłopcy, bagnet na broń” – klasa VIb, „Pałacyk Michla” – klasa Va  oraz „Warszawo ma” – Ala Grzybicka z klasy Vb. Był też film o Powstaniu Warszawskim.

Na zakończenie Przeglądu chwilą ciszy uczczono pamięć o tych, „którzy walczyli i marzyli o wolnej Polsce” i odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego.

Pieśni i piosenki patriotyczne są nieodzownym elementem naszego dziedzictwa narodowego. Ukazują wydarzenia historyczne i ich bohaterów. Dzięki nim możemy uczyć się i poznawać historię naszej Ojczyzny. Zorganizowany VI Szkolny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej jest dla całej społeczności szkolnej powodem do dumy .

REKLAMA
zdjecie 1701
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
Dzisiaj:
Wydarzenia
Sport
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×