zdjecie 7233
zdjecie 7233
2016-08-24T11:43:03+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

„Wesołe Nutki” mają już 25 lat! [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. UG w Kadzidle
REKLAMA

Koło Gospodyń Wiejskich „Wesołe Nutki” obchodziło swoje 25-lecie. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski z małżonką, Dyrektor CKK Grzegorz Parzych, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Wiesława Sobiech, Instruktor Zespołu Folklorystycznego „Kurpianka” Paweł Łaszczych, który zrobił miłą niespodziankę, ponieważ przyszedł na spotkanie z akordeonistą Kazimierzem Gadomskim; obaj w strojach ludowych i z instrumentami muzycznymi. Na spotkaniu obecne były Panie z Koła "Wesołe Nutki".

Uroczystość rozpoczęła kapela pięknymi melodiami kurpiowskimi. Po występie nastąpiła część oficjalna. Gości przywitała przewodnicząca Janina Gosiewska i przedstawiła dorobek 25-lecia Koła. Podkreśliła, że już w latach sześćdziesiątych funkcjonowało nieistniejące już Koło Gospodyń Wiejskich, w czasie kiedy ona przyszła do pracy w szkole w Kadzidle i zapisała się do niego. Przewodniczącą była Bolesława Niedzwiedzka. Koło pracowało bardzo prężnie. Do dzisiaj są jeszcze panie w Kadzidle, które należały do niego: Czesława Marchewka, Stanisława Prusaczyk,  Apolonia Ciak. Z obecnego Koła też należało do niego kilka osób.

Na zajęcia w Kole Gospodyń przychodzili w tamtych czasach członkowie Spółdzielni Uczniowskiej ze Szkoły Podstawowej, której opiekunką była właśnie pani Janina. Dzisiaj są to już dorosłe osoby i pracują na rzecz lokalnej społeczności. Wtedy owa młodzież pod kierunkiem nieżyjącej już twórczyni ludowej Czesławy Konopki uczyła się wyrabiać kurpiowskie „cudeńka”, kierce, kwiaty, palmy, wycinanki itp. Po śmierci Pani Bolci Koło zawiesiło swoją działalność. Po zakończeniu działalności Koła obyła się wystawa w Domu Kultury, w której uczestniczyły władze Kadzidła, władze Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, która wszystko finansowała, władze powiatowe Spółdzielni Uczniowskiej w Ostrołęce. Wznowiła ją dopiero po wielu latach obecna przewodnicząca. Był to rok 1991.

Po odczytaniu sprawozdania goście składali przewodniczącej życzenia. Były kwiaty, upominki, śpiew. „Sto lat” zagrała kapela, a wszyscy śpiewali. Niespodzianką był piękny tort od Koła oraz poczęstunek, zaś na zakończenie wspólnie zdjęcie i tańce. Po życzeniach na dalsze wspaniałe lata pracy, rozeszli się wszyscy do domów na zasłużony wakacyjny wypoczynek.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17 dk18
 19  20  21  22  23 dk24  25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×