eOstroleka.pl
Polska,

Afera taśmowa: SLD domaga się głosowania w sprawie wotum zaufania dla rządu premiera Donalda Tuska

REKLAMA
zdjecie 1179
fot. sld.org.plfot. sld.org.pl
REKLAMA

SLD domaga się głosowania w sprawie wotum zaufania dla rządu premiera Donalda Tuska Afera taśmowa. Ponadto Sojusz chce dymisji ministra spraw wewnętrznych, kontroli w ministerstwach – finansów, spraw wewnętrznych i skarbu, posiedzenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych oraz zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. To działania w związku z nagraniami opublikowanymi przez tygodnik „Wprost”.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski przedstawiając propozycje Sojuszu w związku z tzw. aferą taśmową zwrócił uwagę na to, że przez ostatnie 7 lat „Platforma Obywatelska została zamieszana w kilka afer – m.in. hazardowa, infoafera czy związana z Amber Gold - i żadna z nich nie został wyjaśniona”. – To jest prawdziwy obraz państwa PO. Państwa kolesi, interesów, deali i za wszelką cenę utrzymania się przy władzy – powiedział Gawkowski.

Zdaniem sekretarza generalnego SLD potrzeby jest „plan ratunkowy” dla państwa. Dlatego – jak zapowiedział – Sojusz zwróci się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z wnioskiem o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezesa NBP Marka Belki w sprawie funkcjonowania służb specjalnych oraz bezpieczeństwa finansowego Polski. Według Gawkowskiego premier powinien też sam zwrócić się z wnioskiem o wotum zaufania, a także zdymisjonować szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

SLD liczy na to, że premier również zleci kontrolę w trzech ministerstwach – finansów w związku z nagraniami byłego ministra transportu Sławomira Nowaka i byłego wiceministra finansów Zbigniewa Parafianowicza, spraw wewnętrznych pod względem działania służb oraz skarbu w związku z wypowiedzią szefa MSW, który w nagraniach krytykował działanie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego powinno odbyć się także pilne posiedzenie sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.

Eurodeputowany SLD i były wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke zwrócił uwagę na to, że afera podsłuchowa pokazała ogromną słabość polskich służb specjalnych – ABW i BOR. - Te spotkania najważniejszych osób nie zostały w żaden sposób zabezpieczono kontrwywiadowczo. Mamy do czynienia z podwójną wpadką służb – do nagrania dopuszczono i przez co najmniej rok służby nie wiedziały, że takie nagrania są i mogą być wykorzystywane w różnych celach – stwierdził Janusz Zemke.

Jego zdaniem powstaje pytanie, jakie powinno być zabezpieczenie najważniejszych osób w państwie. – Można odnieść wrażenie, że to zabezpieczenie polega na zabezpieczeniu fizycznym i ewentualnie na dostarczaniu pizzy do domu. Zabezpieczenie powinno polegać na ochronie przed uzyskiwaniem danych przy pomocy elektronicznej – powiedział eurodeputowany SLD sugerując jednocześnie, że polskie służby specjalne powinny wyciągnąć personalne wnioski. – Nie chcielibyśmy, żeby przy pomocy podsłuchów ośmieszano Polskę, bo dzisiaj ma to miejsce – zauważył Janusz Zemke.

Źródło: sld.org.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×