2019-02-04T14:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Afera w ubojni w Kalinowie. Lekarze weterynarii ponieśli konsekwencje

REKLAMA
REKLAMA
1
1
13

Główny Lekarz Weterynarii ogłosił, że trwające postępowanie w sprawie uboju chorych krów w Kalinowie k. Ostrowi Mazowieckiej pozwoliło na wyciągnięcie konsekwencji wobec lekarzy weterynarii, nadzorujących ubojnię. Pracę stracił m.in. powiatowy lekarz z Ostrowi Mazowieckiej.

Chodzi o ubój tzw. leżaków, czyli chorych, leżących krów. Reporterzy "Superwizjera" po żmudnym dziennikarskim śledztwie, kiedy jeden z reporterów sam zatrudnił się w ubojni w Kalinowie, odkryli szokujący proceder. Załoga TVN na gorącym uczynku złapała osoby, które przywoziły chore zwierzęta do uboju. Interweniowała policja, na miejscu czynności prowadził Powiatowy Inspektor Weterynarii. Teraz do akcji wkroczyli śledczy. Przeprowadzany jest także audyt w strukturach weterynaryjnych.

"Audyt ten jest przeprowadzany w Głównym Inspektoracie Weterynarii. W kolejnych dniach będzie się odbywał w terenie, w wojewódzkim bądź powiatowym inspektoracie weterynarii" - informuje Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Mięso z ubojni w Kalinowie trafiło do 14 krajów Europy. Te, które zostało w zakładzie, jest zabezpieczone.

"Nie stwierdzono zagrożeń biologicznych. Jednak na zasadzie ostrożności całe mięso z ubojni jest wycofywane, gdyż prowadzono tam działania niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa" - podkreślono.

Okazuje się, że wyciągnięto już konsekwencje wobec lekarzy weterynarii, którzy nadzorowali ubojnię. Pracę stracił też powiatowy lekarz w Ostrowi Mazowieckiej.

"Powiatowy lekarz weterynarii oczywiście został zwolniony przez wojewódzkiego lekarza weterynarii. Rozwiązane zostały również umowy z lekarzami, którzy nadzorowali ubojnię. Toczy się postępowanie prokuratorskie, sprawa trafiła do rzecznika odpowiedzialności zawodowej" - powiedział Niemczuk.

Dowody w tej sprawie w trakcie trwającego śledztwa gromadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. Obecnie ustalane jest źródło pochodzenia zwierząt, przesłuchiwani są świadkowie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×