eOstroleka.pl
Polska,

Afera wokół paktu fiskalnego: Donald Tusk złamał konstytucję?

REKLAMA
zdjecie 3183
zdjecie 3183
fot. premier.gov.pl fot. premier.gov.pl
REKLAMA

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości dotycząca podpisanego przez rząd Platformy Obywatelskiej paktu fiskalnego. Okazuje się, że premier Donald Tusk, bez wiedzy parlamentarzystów i bez poddawania zagadnienia pod obrady Sejmu, złożył również podpis pod tajnym protokołem.

- Podpisanie paktu fiskalnego oceniliśmy jaklo wielki skandal - mówił przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak - Po podpisaniu usłyszeliśmy, że Donald Tusk będzie ten pakt ratyfikował. W naszym przekonaniu jest to złamanie konstytucji.

Co więcej, wykazywał Błaszczak, dziś mogliśmy dowiedzieć się z prasy, że znany dokument jest tylko częścią porozumień.

- W naszej ocenie podpisywanie tajnych protokołów jest złamaniem prawa. W normalnym, demokratycznym kraju, takie afery powinny być wyjaśniane przez parlament. My jednak w demokratycznym, normalnym kraju nie żyjemy - dodał.

- Gdy pakt fiskalny dopiero powstawał, minister spraw zagranicznych był wielokrotnie pytany o szczegóły jego przygotowań, zapisów, o konsekwencje wdrożenia go w życie dla Polski - wykazywał Piotr Naimski - Próbowano tę sprawę zamazać.

W Sejmie, przypomniał, znalazła się nie ostateczna wersja dokumentu, a wszystko odbywało się w mylącej atmosferze. Teraz zaś okazuje się, że przy podpisywaniu paktu fiskalnego, zawarto również tajny protokół.

- Jest to jest złamanie zasad obowiązujących pomiędzy rządem a Sejmem i wymaga odważnej reakcji. Rząd postępując w tak arogancki sposób, łamie ustawę i postępuje wbrew konstytucji.

Krzysztof Szczerski ujął sprawę krótko: „Rząd dal w twarz całemu parlamentowi”. Sejm nie wiedział bowiem, że rząd w ogóle coś negocjuje.

- Kiedy premier miał zamiar nam o tym powiedzieć? - pytał - Mieliśmy posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji ds. UE 29 lutego, na początku marca… Nic nie wiedzieliśmy o tajnym protokole. Czy premier miał upoważnienie, żeby ten dokument podpisać? Czy miał ten dokument ratyfikować w Polsce? Czy dlatego, że jest tajny, mieliśmy o nim nie wiedzieć? Sejm miał nad nim nie debatować aż do momentu, gdy będzie obowiązywać?

- Zaczynamy przekraczać limity konstytucyjne. Nie może być tak w demokratycznym państwie - zakończył poseł PiS.


[źródło: pis.org.pl]

Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×