2016-08-11T14:59:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Afrykański pomór świń coraz bliżej. Ostrołęka i powiat w strefie ochronnej? [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Wykryto kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Trzodę z objawami wirusa odnaleziono w Zambrowie i Wysokim Mazowieckim. W najbliższym czasie zapadnie decyzja o rozszerzeniu stref objętych restrykcjami dla hodowców. Ostrołęka i powiat ostrołęcki znajdą się najprawdopodobniej w strefie ochronnej.

W czwartek, 11 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce odbyło się spotkanie powiatowego lekarza weterynarii z przedstawicielami samorządów lokalnych, hodowców trzody chlewnej i reprezentantów służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa. Spotkanie związane było z dynamicznie zwiększającym się zagrożeniem afrykańskim pomorem świń – śmiertelnym wirusem rozprzestrzeniającym się wśród dzików i świń domowych.

zdjecie 300
Podczas spotkania powiatowy lekarz weterynarii, Józef Białowąs, zapoznał uczestników z ASF, związanymi z wirusem zagrożeniami i sposobami postępowania w przypadku ujawnienia ogniska choroby. Zaprezentował także proponowaną mapę obszarów objętych ochroną i restrykcjami po ujawnieniu ognisk choroby. Według wstępnej propozycji strefą ochronną objęte miały by zostać cztery gminy z powiatu ostrołęckiego – Rzekuń, Troszyn, Czerwin i Goworowo. Strefa tak, jak się jednak okazało będzie znacznie większa. Dziś ujawniono kolejne – ósme i dziewiąte ognisko wirusa ASF. Obydwa znajdują się na terenie województwa podlaskiego – w Zambrowie i Wysokim Mazowieckim.

W najbliższym czasie zapadnie decyzja o zaktualizowaniu mapy obszarów objętych ASP oraz obszarów ochronnych. W związku z niewielką odległością od Zambrowa, gdzie odkryto dziewiąte ognisko wirusa, Ostrołęka i powiat ostrołęcki znajdą się najprawdopodobniej w strefie ochronnej.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, przypadkiem ogniska ASF w Zambrowie zajmuje się podlaska policja. Właściciel stada, u którego wykryto wirus, podejrzewany jest o zakup i sprzedaż świń z obszaru objętego zakazem eksportu. Mężczyzna został zatrzymany przez policję, a sprawa jest szczegółowo wyjaśniana.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym, choroba ta nie stwarza zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. Kraj, w którym wystąpi afrykański pomór świń narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń, a także padnięciami świń i kosztami likwidacji ognisk choroby. ASF dotyczy świń zarówno w dużych jak i małych gospodarstwach.

REKLAMA
zdjecie 7344
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×