2016-08-11T14:59:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 -
Ostrołęka,

Afrykański pomór świń coraz bliżej. Ostrołęka i powiat w strefie ochronnej? [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
Wykryto kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Trzodę z objawami wirusa odnaleziono w Zambrowie i Wysokim Mazowieckim. W najbliższym czasie zapadnie decyzja o rozszerzeniu stref objętych restrykcjami dla hodowców. Ostrołęka i powiat ostrołęcki znajdą się najprawdopodobniej w strefie ochronnej.

W czwartek, 11 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce odbyło się spotkanie powiatowego lekarza weterynarii z przedstawicielami samorządów lokalnych, hodowców trzody chlewnej i reprezentantów służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa. Spotkanie związane było z dynamicznie zwiększającym się zagrożeniem afrykańskim pomorem świń – śmiertelnym wirusem rozprzestrzeniającym się wśród dzików i świń domowych.

Podczas spotkania powiatowy lekarz weterynarii, Józef Białowąs, zapoznał uczestników z ASF, związanymi z wirusem zagrożeniami i sposobami postępowania w przypadku ujawnienia ogniska choroby. Zaprezentował także proponowaną mapę obszarów objętych ochroną i restrykcjami po ujawnieniu ognisk choroby. Według wstępnej propozycji strefą ochronną objęte miały by zostać cztery gminy z powiatu ostrołęckiego – Rzekuń, Troszyn, Czerwin i Goworowo. Strefa tak, jak się jednak okazało będzie znacznie większa. Dziś ujawniono kolejne – ósme i dziewiąte ognisko wirusa ASF. Obydwa znajdują się na terenie województwa podlaskiego – w Zambrowie i Wysokim Mazowieckim.

W najbliższym czasie zapadnie decyzja o zaktualizowaniu mapy obszarów objętych ASP oraz obszarów ochronnych. W związku z niewielką odległością od Zambrowa, gdzie odkryto dziewiąte ognisko wirusa, Ostrołęka i powiat ostrołęcki znajdą się najprawdopodobniej w strefie ochronnej.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, przypadkiem ogniska ASF w Zambrowie zajmuje się podlaska policja. Właściciel stada, u którego wykryto wirus, podejrzewany jest o zakup i sprzedaż świń z obszaru objętego zakazem eksportu. Mężczyzna został zatrzymany przez policję, a sprawa jest szczegółowo wyjaśniana.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym, choroba ta nie stwarza zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. Kraj, w którym wystąpi afrykański pomór świń narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń, a także padnięciami świń i kosztami likwidacji ognisk choroby. ASF dotyczy świń zarówno w dużych jak i małych gospodarstwach.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3