2016-08-11T14:59:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 1 100%
Ostrołęka,

Afrykański pomór świń coraz bliżej. Ostrołęka i powiat w strefie ochronnej? [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
1
0
0
Wykryto kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Trzodę z objawami wirusa odnaleziono w Zambrowie i Wysokim Mazowieckim. W najbliższym czasie zapadnie decyzja o rozszerzeniu stref objętych restrykcjami dla hodowców. Ostrołęka i powiat ostrołęcki znajdą się najprawdopodobniej w strefie ochronnej.

W czwartek, 11 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce odbyło się spotkanie powiatowego lekarza weterynarii z przedstawicielami samorządów lokalnych, hodowców trzody chlewnej i reprezentantów służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa. Spotkanie związane było z dynamicznie zwiększającym się zagrożeniem afrykańskim pomorem świń – śmiertelnym wirusem rozprzestrzeniającym się wśród dzików i świń domowych.

Podczas spotkania powiatowy lekarz weterynarii, Józef Białowąs, zapoznał uczestników z ASF, związanymi z wirusem zagrożeniami i sposobami postępowania w przypadku ujawnienia ogniska choroby. Zaprezentował także proponowaną mapę obszarów objętych ochroną i restrykcjami po ujawnieniu ognisk choroby. Według wstępnej propozycji strefą ochronną objęte miały by zostać cztery gminy z powiatu ostrołęckiego – Rzekuń, Troszyn, Czerwin i Goworowo. Strefa tak, jak się jednak okazało będzie znacznie większa. Dziś ujawniono kolejne – ósme i dziewiąte ognisko wirusa ASF. Obydwa znajdują się na terenie województwa podlaskiego – w Zambrowie i Wysokim Mazowieckim.

W najbliższym czasie zapadnie decyzja o zaktualizowaniu mapy obszarów objętych ASP oraz obszarów ochronnych. W związku z niewielką odległością od Zambrowa, gdzie odkryto dziewiąte ognisko wirusa, Ostrołęka i powiat ostrołęcki znajdą się najprawdopodobniej w strefie ochronnej.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, przypadkiem ogniska ASF w Zambrowie zajmuje się podlaska policja. Właściciel stada, u którego wykryto wirus, podejrzewany jest o zakup i sprzedaż świń z obszaru objętego zakazem eksportu. Mężczyzna został zatrzymany przez policję, a sprawa jest szczegółowo wyjaśniana.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym, choroba ta nie stwarza zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. Kraj, w którym wystąpi afrykański pomór świń narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń, a także padnięciami świń i kosztami likwidacji ognisk choroby. ASF dotyczy świń zarówno w dużych jak i małych gospodarstwach.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
Dzisiaj:
Wydarzenia