2016-05-11T20:17:51+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Audyt rządów PO-PSL

REKLAMA
zdjecie 4128
REKLAMA
21
9
4

 - Przez 8 lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli. (…) W tym czasie Polacy stracili ok. 340 mld zł - powiedziała Premier Beata Szydło, przedstawiając w Sejmie raport o rządach PO-PSL.

Prezes Rady Ministrów poinformowała, że zwróci się do Sejmu o powołanie komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery Amber Gold. Według Premier afera ta jest przykładem populizmu i demagogii.

- Tysiące ludzi pozbawionych środków do życia. Ludzkie dramaty, wszystko to w atmosferze skandalu na szczytach waszej władzy i za waszym przyzwoleniem. Państwo za waszych rządów bezradnie patrzyło jak obywatele są okradani. Dlaczego patrzyliście na to? Dlaczego rząd PO i PSL nic w tej sprawie nie zrobił - mówiła.

Po wystąpieniu Premier, każdy z Ministrów przedstawiał audyt ze swojego resortu.

Minister Finansów Paweł Szałamacha podkreślił jakie straty finansowe poniosło państwo.

- Straty polskich firm z powodu toksycznych opcji walutowych to 9 mld zł. Pamiętamy też o zaniechaniach rządu PO-PSL w kwestii kredytów frankowych. (…) Poprzedni rząd zamiast uszczelniać system podatkowy, wprowadzał podwyżki podatków - poinformował.

Audyt resortu infrastruktury i budownictwa przedstawił Minister Andrzej Adamczyk, w którym skupił się na budowie dróg i autostrad w czasie rządów koalicji PO-PSL.

- Do końca 2012 r. zostało wybudowanych zaledwie 1,4 tys. km autostrad i dróg ekspresowych. To jest 45 proc. planu, (...) już nie 4 tys. km, a 3,2 tys. km, bo do nich w 2008 r. z pokorą rząd PO i PSL wrócił. To była porażka, ale pomimo porażki odnotowaliście swoisty sukces. Wybudowaliście najdroższe autostrady i drogi ekspresowe w Europie - oświadczył.

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackowski wymieniał liczne przykłady patologii w spółkach SP.

- Pazerność, niegospodarność, rozrzutność, łamanie procedur i działanie na szkodę interesu państwa. Wynagrodzenia prezesów Spółek Skarb Państwa przekraczały niekiedy 3 mln złotych. (...) Za rekreację, kosmetyczkę, czy fryzjera płacono z państwowych pieniędzy. (...) Prezesom oferowano odprawy przekraczające granice zdrowego rozsądku odprawy. Zakończyliśmy ten okres patologii - powiedział.

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił audyt z Ministerstwa Rozwoju.

- Rozwijaliśmy się w ciągu ostatnich 8 lat w oparciu nie o zasługi, tylko o długi. (…) W sumie jesteśmy już zadłużeni zagranicą na 120 proc. PKB. (…) Ok. 65 proc. sektora bankowego jest w rękach podmiotów zagranicznych - oznajmił.

Minister Mariusz Kamiński, Koordynator ds. Służb Specjalnych, w podsumowaniu swojego audytu przedstawił nieprawidłowości oraz nadużycia, do których doszło w Służbach Specjalnych.

- ABW w okresie objętym audytem, prowadziło działania operacyjno-rozpoznawcze wobec osób biorących udział w legalnych manifestacjach organizowanych przez środowiska opozycyjne wobec rządów PO-PSL. (…) ABW objęła swoim zainteresowaniem nie tylko zgromadzenia organizowane przez opozycję polityczną, ale również wybrane uroczystości patriotyczne. Służby specjalne inwigilowały również pięćdziesięciu dwóch dziennikarzy - mówił.

Minister Beata Kempa, szefowa Kancelarii Premiera, poinformowała o stanie Kancelarii jaki zastała.

- Przejęłam kancelarię z ogromnym deficytem, 13 mln zł. A to jest tylko ten jeden rok, w poprzednich było podobnie. Przeprowadzony audyt w KPRM wykazał ogromne słabości kontroli zarządczej. (…) 14 dyrektorów generalnych miało wynagrodzenie wyższe niż Premier, a 3 dyrektorów wyższe niż Prezydent - oświadczyła.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiając audyt swojego resortu poinformował o blokowaniu działań niektórych części ministerstwa.

- Blokowane były działania niektórych części ministerstwa. Państwo nie chcieli rządzić także w sferze legislacyjnej. Blokowaliście zmiany legislacyjne, można wymienić jakich ustaw nie realizowaliście, chociaż była taka potrzeba. Sprawa dotyczy m .in. finansowania mediów publicznych, aktualizacji prawa prasowego - wymieniał. - Naraziliście Polskę na ryzyko utraty tożsamości narodowej. Polacy muszą o tym wiedzieć i muszą to zapamiętać - zakończył.

Audyt Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawiła szefowa resortu Anna Zalewska.

- Polscy nauczyciele wypełniają papierki zamiast uczyć. Szkoły są uwięzione w biurokracji. (…) W czasie rządów PO-PSL właściwie sparaliżowano szkolnictwo zawodowe. (…) Od ograniczeń i nieprawidłowości szkołę należy uwolnić - oświadczyła.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk mówił o likwidacji przemysłu stoczniowego w Szczecinie.

- Wprowadzono ustawę likwidującą polski przemysł produkcji statków. Polscy armatorzy, wycofując zlecenia na budowę statków z upadających stoczni, zmuszeni zostali na składanie zamówień w stoczniach zachodnich i azjatyckich. Polska gospodarka straciła na tym 6 mld złotych - powiedział.

Minister Witold Bańka mówił o funkcjonowaniu Ministerstwa Sportu podczas rządów PO – PSL.

- Ministerstwo funkcjonowało jak biuro podróży. Podróżowano do Teksasu oglądać jak rośnie trwa, żeby ją potem wyłożyć na Stadionie Narodowym. Do Turcji latano, żeby obejrzeć koncert Madonny, aby potem urządzić go w Polsce. Za same bilety na koncert wydano 1,6 mln złotych - poinformował.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska odniosła się do nieprawidłowości w swoim resorcie.

- Bezrefleksyjnie, niepotrzebnie, niezgodne z prawem wydawaliście środki finansowe. System wspierania rodzin nie spełniał swojej podstawowej roli. (…) Porażką okazał się system Emp@tia, podobne problemy były w systemie informatycznym ZUS - oznajmiła.

Szef MSZ Minister Witold Waszczykowski podsumowując resort spraw zagranicznych podkreślił, że w czasie rządów PO-PSL doszło do osłabienia pozycji międzynarodowej Polski.

- W latach 2007–2015 podjęto szereg błędnych decyzji, które osłabiły pozycję międzynarodową Polski. (…) Audyty i kontrole wykazały, że wiele procedur wewnętrznych nie było przestrzegane. (…) Polska zrezygnowała z udziału w operacjach pokojowych ONZ, mimo że nie wiążą się z dużym zagrożeniem, a jej koszty są refundowane - oświadczył.

Audyt Ministerstwa Energii przedstawił Minister Krzysztof Tchórzewski.

- Było wiele nietrafionych inwestycji szkodliwych dla polskich finansów i energetyki. Jednym z przykładów jest elektrownia w Stalowej Woli – mówił.

Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin poinformował o nieprawidłowościach, które wykrył audyt.

- Problemem ministerstwa był arbitralny sposób wprowadzania zmian, których nie konsultowano ich ze środowiskiem akademickim - oznajmił.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska wyliczyła błędnie dysponowane pieniądze przez poprzedni rząd. Podkreśliła, że część inwestycji nie została dokończona, a ich dokończenie zostanie sfinansowane przez obecny budżet.

- Przez niezakończenie projektów rząd PO-PSL nie wykorzystał 500 mln zł ze środków z UE - powiedziała.  

Raport z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił Minister Krzysztof Jurgiel.

- Nieudolność, nieskuteczność i opieszałość - tak można podsumować poprzedni rząd. W tym czasie dopuszczono m.in. do niekontrolowanej sprzedaży ziem cudzoziemcom. (…) Przeprowadzone kontrole wykazały wiele przypadków nepotyzmu w agencjach rolnych - poinformował.

Następnie wyniki audytu przedstawił Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Polska zajęła 34. miejsce na 35 sklasyfikowanych państw w europejskim rankingu służby zdrowia. Można powiedzieć, że sięgnęliśmy dna. (…) Ministerstwo było głuche na wołanie o zmiany w pakiecie onkologicznym. (…)Widząc skalę zaniedbań jesteśmy zdeterminowani do poprawy sytuacji. Zmiany trwają i będziemy konsekwentnie wprowadzać je w życie - oświadczył.

Minister Środowiska Jan Szyszko mówił, co wykazała kontrola w jego resorcie.

- Trzeba być bardzo bogatym krajem, by pozwolić sobie na wydatki, których dokonywał rząd PO-PSL. (…) Zamiast rozwijać uzyskiwanie energii z dużych zasobów geotermalnych, rząd PO-PSL zajmował się rozwojem sektora energii wiatrowej, która jest niezwykle droga i nie jest oparta o polskie technologie. Ponadto kazano urzędnikom MOŚ szukać haków na finansowanie geotermii toruńskiej - powiedział.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przestawił podsumowanie audytu resortu sprawiedliwości.

- Słowa "państwo polskie istnieje tylko teoretycznie" są najlepszym podsumowaniem rządów PO-PSL. Wymiar sprawiedliwości był gwarantem zamiecenia pod dywan wszystkich afer rządu PO-PSL. (…) Przez ostatnie 8 lat ludzie skazywani byli wbrew logice, obywatele dzieli się na równych i równiejszych. Żaden rząd nie doprowadził do takiej zapaści sądownictwa jak rząd PO-PSL - mówił.

Raport z resortu spraw wewnętrznych i administracji omówił Minister Mariusz Błaszczak.

- Rządy PO-PSL charakteryzowały się zwijaniem instytucji państwowych i lekceważeniem zagrożeń. Zlikwidowano ponad połowę spośród istniejących posterunków Policji. (…) Poprzednia pani Premier zagłosowała za przymusową relokacją uchodźców - to niezgodne z naszymi interesami, co doprowadziło do zlikwidowania solidarności Grupy Wyszehradzkiej - oznajmił.

Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz przedstawił audyt z MON.

- Rządy PO-PSL traktowały wojsko najgorzej ze wszystkich dziedzin życia społecznego i politycznego. Gdy obejmowaliśmy rządy SZ RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa ani terytorium, ani obiektów kluczowych. (…) Rządowi PO-PSL należy się nie tylko krytyka, ale w niektórych przypadkach także konsekwencje karne - powiedział Minister Macierewicz.

Źródło: pis.org.pl
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×