2018-01-01T09:57:00+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Bazylika w Myszyńcu przejdzie gruntowną renowację

REKLAMA
REKLAMA
8
2
3

Zabytkowa bazylika w Myszyńcu przejdzie gruntowny remont. Parafia pozyskała fundusze unijne na dwa duże projekty, łączna kwota unijnych funduszy na ten cel przekracza 4 miliony złotych. Będzie to jedna z największych w historii inwestycji w zabytek znajdujący się w naszym regionie.

Pierwszy projekt dotyczy renowacji bazyliki oraz XVIII-wiecznej dzwonnicy. W ramach zadania w budynku kościoła zostanie wykonana renowacja elewacji ceglanej wraz z uzupełnieniem powierzchni, renowacja 47 witraży, wymiana lub renowacja 8 sztuk drewnianych żaluzji, renowacja posadzki o powierzchni 833 m. kw., wymiana posadzki o powierzchni 86 m.kw., renowacja 67 sztuk ław kościelnych, renowacja 8 zabytkowych feretronów, wykonanie szafy na przechowywanie feretronów czy też przebudowa wieży kościelnej w celu dostosowania jej do funkcji wieży widokowej.

W złym stanie jest zabytkowa dzwonnica, tam konieczne jest wykonanie takich prac jak m.in. renowacja elewacji, wymiana pokrycia połaci dachowej, ocieplenie podłogi oraz ścian fundamentowych i zewnętrznych, rekonstrukcja stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana źródła ciepła, montaż grzejników, wyeksponowanie żelaznych kun, przywrócenie i rekonstrukcja zegara na frontowej elewacji dzwonnicy, wykonanie ekspozycji w obiekcie, przywrócenie funkcjonowania istniejących dzwonów ze sterowaniem ręcznym i elektronicznym czy też iluminacja świetlna.

Wartość w/w projektu wynosi 5,2 mln zł, w tym otrzymane dofinansowanie w wysokości 3,72 mln zł.

W ramach drugiego projektu w budynku kościoła przewiduje się zastosowanie odtwarzaczy dźwiękowych przedstawiających informacje nt. prezentowanych feretronów oraz historię parafii, kościoła, cmentarza, plebanii oraz powiązanymi z nimi wydarzeniami. Przy każdym prezentowanym feretronie znajdzie się punkt odsłuchu treści mówionej. W skład punktu odsłuchu treści wejdzie moduł elektroniczny sterujący, zestaw słuchawkowy nauszny przewodowy. Każda gablota ekspozycyjna będzie wyposażona w ekran prezentujący treści multimedialne.

W budynku dzwonnicy na poziomie piwnicy planowane jest wykonanie okrągłego stołu multimedialnego usytuowanego centralnie z ekranem dotykowym o średnicy 150-170 cm. Zawartość merytoryczna powinna prezentować historyczną mapę Myszyńca. We wnękach piwnicy znajdą się trzy stanowiska multimedialne z funkcją dotykowych ekranów. Na piętrze budynku będą kolejne stanowiska z zestawami odsłuchowymi i ekranami dotykowymi. Na poziomie +2 także zaplanowano multimedialną wystawę dotyczącą historii myszynieckich dzwonów. Ostatnia kondygnacja pełnić będzie rolę sali edukacyjnej z projektorem i 15 tabletami.

Ten projekt kosztował będzie 1,67 mln zł, parafia pozyskała dofinansowanie w wysokości 1,08 mln zł.

Imponujący remont, jaki planuje ks. kan. Zbigniew Jaroszewski, już teraz nazwać można bez wątpienia jedną z największych inwestycji w renowację kościoła w naszym regionie. Myszyniec słynie z pięknej bazyliki, a ma ona zyskać zupełnie nowy wymiar. Remont ma zacząć się w 2018 roku, a - jak się dowiedzieliśmy - efektu finalnego możemy spodziewać się ok. 2021 roku.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×