zdjecie 4921
zdjecie 4921
2018-07-24T15:13:55+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Będzie druga instalacja odsiarczania w ostrołęckiej elektrowni

REKLAMA
fot. Energa
REKLAMA
8
1
5

24 lipca w Ostrołęce podpisano umowę między Energa Elektrownie Ostrołęka S.A. a konsorcjum: Rafako S.A. z Grupy PBG i Energą Serwis spółka z o.o. Umowa dotyczy realizacji projektu budowy drugiej Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS II). Wykonawca został wyłoniony w postępowaniu przetargowym: „Budowa Instalacji Odsiarczania Spalin II w Elektrowni Ostrołęka B”.

W elektrowni Ostrołęka B będzie realizowana jedna z najważniejszych inwestycji w ostatnich latach. Zbudowana zostanie druga instalacja odsiarczania spalin (IOS II). Oczyszczaniem spalin dla pełnej mocy będą objęte wszystkie trzy bloki energetyczne. Nowa inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła do miasta, w tym pary do odbiorców przemysłowych. Jest to istotne dla Grupy Energa przedsięwzięcie z uwagi na wymogi środowiskowe.

- Dzisiejsze wydarzenie ma bardzo ważne znaczenie dla Grupy Energa, to gwarancja wzmocnienia naszej pozycji na krajowym rynku wytwórczym – mówi Arkadiusz Siwko, prezes Zarządu Energa S.A. – Dzięki budowie drugiej instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Ostrołęka, dostosujemy bloki energetyczne do wymogów środowiskowych. Tego typu inwestycje zapewnią zwiększenie efektywności wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. To istotne, bo zwiększanie efektywności produkcji energii przy jednoczesnej dbałości o środowisko jest dla nas priorytetem, czego właśnie  dowodem jest realizowany projekt IOS II.

Inwestycja „pod klucz”

Realizacja inwestycji jest planowana w formule „pod klucz”, na podstawie wykonanego projektu budowlanego i uzyskanej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zakłada się wykorzystanie w maksymalnie możliwym stopniu istniejącej infrastruktury, która technologicznie będzie tworzyć zespół układów wspólnych dla obydwu instalacji.

- Podpisaliśmy umowę z wykonawcą i chcemy, aby ruszyły prace wykonawcze instalacji. Budowa drugiej instalacji odsiarczania spalin (IOS II) wykonanej w technologii kompatybilnej z IOS I umożliwi współpracę z wszystkimi blokami elektrowni, gdyż będzie powiązana z istniejącym układem elektrycznym oraz systemem sterowania blokami. Pozwoli to odsiarczać cały strumień spalin powstających we wszystkich zainstalowanych kotłach, w zgodzie z normami z Konkluzji BAT - mówi Jerzy Grec, prezes Zarządu Energa Elektrownie Ostrołęka S.A. - Liczymy, że wszelkie prace zostaną wykonane z najwyższą starannością, precyzją, a zbudowana instalacja IOS II umożliwi spełnienie wymogów środowiskowych i zapewni możliwość pracy wszystkich 3 bloków do 2035 roku. Zrealizowana instalacja IOS II umożliwi również udział w Rynku Mocy wszystkich 3 bloków.  

Obecnie w Elektrowni Ostrołęka B eksploatowana jest jedna instalacja odsiarczania spalin (IOS) pracująca w technologii mokrej wapienno-gipsowej. Została zbudowana w 2007 r., obsługuje trzy bloki elektrowni o łącznej mocy 681 MWe. Jednak w praktyce, ze względu na parametry systemu i specyfikę eksploatacji elektrowni, instalacja ta umożliwia odsiarczenie strumienia spalin powstającego przy pracy dwóch bloków.

- Działania Zarządu Energa Elektrownie Ostrołęka S.A., zmierzające do wybudowania IOS II, spotkały się z pełną akceptacją i wsparciem władz Linii Biznesowej Wytwarzanie - mówi Adam Galanek wiceprezes Zarządu Energa Wytwarzanie S.A. - Dlatego na początku grudnia 2017 r. zostały wydane odpowiednie zgody korporacyjne dotyczące budowy i finansowania inwestycji.

Wartość umowy z Generalnym Wykonawcą inwestycji to kwota 199.250.000,00 zł netto. Model finansowania inwestycji przewiduje wykorzystanie pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „E-KUMULATOR – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu”.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
dk12  13  14  15  16 dk17 dk18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×