eOstroleka.pl
Region,

Bezpieczne wakacje na Mazowszu 2015

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
REKLAMA
zdjecie 6901

Omówienie przygotowań do zbliżających się wakacji, a także podsumowanie kampanii "Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu" oraz "Nie! Dla czadu" - to główne tematy posiedzenia zespołu "Razem Bezpieczniej". W spotkaniu udział wziął wojewoda Jacek Kozłowski, który zwrócił uwagę na problemy zgłaszane przez lokalne społeczności podczas trwającego cyklu debat o bezpieczeństwie: dużą liczbę miejsc sprzedaży alkoholu oraz sprzedaż dopalaczy w punktach z automatami do gier.

- Przez osiem lat pracy zespołu "Razem Bezpieczniej" osiągnęliśmy wysoki standard działania. Wiele rzeczy udało się udoskonalić, dlatego dziękuję za współpracę i zaangażowanie. Musimy ciągle pamiętać, aby ten wysoki poziom utrzymać - powiedział wojewoda Jacek Kozłowski.

Bezpieczne wakacje 2015
W czasie zbliżających się wakacji nad bezpieczeństwem dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie Mazowsza czuwać będzie m.in. policja, straż pożarna, sanepid, nadzór budowlany i inspekcja transportu drogowego. Służby będą prowadzić działania w miejscu zamieszkania np. w ramach akcji "Lato w mieście", ale też w miejsach wypoczynku oraz na drogach. Zaplanowano liczne spotkania o charakterze profilaktyczno - edukacyjnym dla dzieci, kontrolowane będą również punkty sprzedaży alkoholu oraz dopalaczy.

Bezpieczeństwo nad wodą

Jednym z priorytetów policji będzie zapewnienie bezpieczeństwa w pobliżu obszarów wodnych, zwłaszcza w rejonie Wisły, która jest szczególnie groźna dla kąpiących się. Na Mazowszu w 2014 roku utopiło się łącznie 60 osób.

W garnizonie mazowieckim o kąpiących się zadba 32 policjantów, którzy mają do dyspozycji 20 łodzi motorowych oraz 1 skuter wodny.

Komenda Wojewódzka Policji Komenda Stołeczna Policji
Na terenie garnizonu mazowieckiego jest 113 zbiorników wodnych, które mogą być wykorzystywane do celów rekreacyjnych: 59 rzek oraz 54 zalewy, jeziora i inne zbiorniki.

Spośród 47 osób, które utonęły w 2014 roku, 17 zginęło w okresie wakacyjnym. Ofiarami były najczęściej osoby w wieku 18-30 lat.
W Warszawie oraz sąsiednich powiatach znajduje się 19 kąpielisk strzeżonych oraz 182 kąpieliska niestrzeżone i miejsca zagrożone.

W 2014 na terenie garnizonu stołecznego utopiło się 13 osób. To blisko trzy razy mniej niż w 2014, kiedy utonęł 37 osób.
Kontrole obiektów wypoczynkowych

Wojewódzka Inspekcja Nadzoru Budowlanego: W 2015 roku służba skontrolowała łącznie 35 obiektów przeznaczonych na letni wypoczynek dzieci i młodzieży. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Ponadto przeprowadzono 418 kontroli placów zabaw. W 2 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości dotyczące niewłaściwego stanu technicznego obiektów.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna: Inspekcja prowadzi nadzór nad kąpieliskami, oraz miejscami przeznaczonymi do kąpieli, a także m.in. nad hotelami, pensjonatami, obiektami sportowymi czy dworcami autobusowymi. W 2014 sprawdzono 574 turnusy - stwierdzono 12 uchybień (2 proc.).

Państwowa Straż Pożarna: Podczas wakacji w 2015 roku zaplanowano ok. 300 kontroli obiektów wypoczynku dzieci i młodzieży oraz klubów, dyskotek, stacji LPG i obszarów leśnych. Konrolę stanu bezpieczeństwa pożarowej można przeprowadzić na wniosek organizatora. W jej następstwie wydana zostaje opinia stwierdzająca czy dany obiekt spełnia wymagania.

Bezpieczeństwo na drogach - kontrole autokarów

Policjanci z garnioznów stołecznego oraz mazowieckiego będą badać stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny pojazdów, w tym autokarów wiozących dzieci na letni wypoczynek. Funkcjonariuszy wspomagać będą  pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy od kilku lat bierą udział w akcji "Bezpieczny autokar". W wakacje wyznaczone zostaną punkty kontrolne: w Warszawie przy Torwarze i w Radomiu przy ul. Mierzejewskiego.
Jak zorganizować letni wypoczynek
W trakcie przygotowań do okresu wakacyjnego Mazowiecki Kurator Oświaty wziął udział w spotkaniach informacyjno-szkoleniowych z organizacjami pozarządowymi oraz organizacjami harcerskimi. Rozstrzygnięty został również konkurs na organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. Dofinansowanie dla 82 ofert wyniosło blisko 2,5 mln zł.

Do Mazowieckiego Kuratora Oświaty do 29 maja wpłynęło 180 zgłoszeń letniego wypoczynku. Odpowiedź na pytanie: "Jak prawidłowo i bezpiecznie zorganizować wyjazd na wycieczkę i imprezę turystyczną dla dzieci i młodzieży?" znaleźć można na stronie internetowej kuratorium:

Kampania społeczna "Nie! Dla czadu"

W województwie mazowieckim, w ciągu ostatnich pięciu lat w wyniku zatruć tlenkiem węgla zginęło 71 osób, a ponad 795 uległo podtruciu. Liczba ofiar śmiertelnych spadła z 30 w sezonie grzewczym 2009/2010 do 8 w sezonie grzewczym 2014/2015. W analogicznym okresie wzrosła liczba wykrywanych podtruć – z 90 do 223.

Na Mazowszu prowadzona jest kampania społeczna "NIE! Dla czadu", w ramach której realizowane są działania profilaktyczne przypominające o obowiązkowych przeglądach przewodów wentylacyjnych i kominowych oraz urządzeń grzewczych. Straż pożarna rekomenduje też stosowanie domowych czujek tlenku węgla.

Kampania społeczna "Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu"
W 2015 roku w województwie mazowieckim odnotowano 7262 pożary traw (blisko 50 więcej niż w roku ubiegłym), w których spłonęło ponad 3371 hektarów. Ponad połowa przypadków wypalania traw miała miejsce w marcu. Do pożarów najczęściej dochodziło w powiatach wołomińskim, radomskim i piaseczyńskim.

W ramach kamapnii przeprowadzono akcję edukacyjną, w której udział wzięło 102 tys. uczniów w 521 szkołach w 29 powiatach. Skierowano również działania do rolników - w 92 szkoleniach organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego udział wzięło 2937 osób.

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×