2011-07-24T20:47:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Bilans szkód w powiecie po środowej nawałnicy

REKLAMA
fot. J. Pych
REKLAMA

Ponad 170 uszkodzonych budynków mieszkalnych, kilkadziesiąt stodół i budynków gospodarczych oraz kilkaset wyrwanych i połamanych drzew - to bilans strat po huraganie, który przeszła przez powiat ostrołęcki w minioną środę, 20 lipca. W Starostwie Powiatowym w Ostrołęce na spotkaniu sztabu kryzysowego szacowano szkody.

Najpoważniejsze straty odnotowano w gminie Goworowo. Huraganowy wiatr uszkodził tam ponad 60 budynków, w tym mieszkalnych, stodół i gospodarczych. Została uszkodzone stacje transformatorowe (w miejscowości Kruszewo i Borki), zerwane linie energetyczne. Nawałnica powaliła tam kilkadziesiąt drzew. Część z nich strażacy musieli usuwać z dróg powiatowych i gminnych.

W gminie Olszewo- Borki strażacy usuwali powalone drzewa na drodze krajowej nr 61 (ok. 6 sztuk), a także w Antoniach i Zabrodziu. Ponadto podczas burzy zalane zostały drogi osiedlowe w miejscowościach Drężewo i Żebry Stawki. Tam również nawałnica uszkodziła dom. Odnotowano znaczne straty w uprawach kukurydzy.

W miejscowości Zalas (gmina Łyse) wiatr uszkodził budynek szkoły podstawowej oraz budynek mieszkalny. W samych Łysych zerwane zostały linie energetyczne.

W gminie Czerwin nawałnica zniszczyła blisko 10 budynków inwentarskich i powaliła ponad 20 drzew. Pozbawionych zasilania zostało kilka gospodarstw w Suchcicach.

Brak prądu doskwierał także mieszkańcom gminy Kadzidło. Zasilania nie było w części  Kadzidła (zerwane linie energetyczne na ul. Zielonej) oraz w miejscowości Strzałki. Również i w tej gminie wyrwanych zostało kilka drzew (najwięcej w Dylewie- 3 sztuki).

W gminie Troszyn porywisty wiatr uszkodził dachy w budynkach mieszkalnych i garażach, przewrócił murowaną stodołę. Strażacy usuwali wyrwane i uszkodzone drzewa, w tym leżące na torach kolejowych i drogach (blisko 40 sztuk). Prądu zostały pozbawione miejscowości: Dąbek, Choromany, Milewo Łosie, Milewo Wielkie, Milewo Tosie, Dzbenin.

Również mieszkańcy gminy Lelis zostali pozbawieni elektryczności. Brak prądu odnotowano w miejscowościach: Nasiadki, Szkwa, Dąbrówka, Gąski. Tam także wiatr powalił drzewa i uszkodził dachy.

W gminach Czarnia oraz Rzekuń oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej usuwały z dróg zwalone drzewa. Tak było na odcinkach: Czarnia- Myszyniec, Księży Lasek- Myszyniec oraz Rzekuń- Grodzisk Mazowiecki (droga wojewódzka nr 627).

W miejscowości Pełty, gmina Myszyniec wichura przewróciła słup wysokiego napięcia oraz wyrwała drzewa na drodze Myszyniec- Pełty (35 sztuk).

Najmniej zgłoszeń odnotowano  w miejscowości Brodowe Łąki- Żelazna (gmina Baranowo). Tam ochotnicy OSP usuwali powalone drzewo.


W całym powiecie ostrołęckim bez prądu znalazło się ponad 3300 odbiorców. W miejscowościach: Rabędy, Borek, Łyse, Gąski, Pełty, Zalas, Myszyniec Stary, Wydmusy, Zalas wiatr znaczne uszkodził słupy, linie wysokiego napięcia, zerwał przewody.  

Nawałnica nie oszczędziła również pól uprawnych.

Także na skutek dużych opadów deszczu podniósł się stan wód w rzekach: Narew, Omulew i Orz.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6