eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Bilans szkód w powiecie po środowej nawałnicy

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
fot. J. Pychfot. J. Pych
REKLAMA

Ponad 170 uszkodzonych budynków mieszkalnych, kilkadziesiąt stodół i budynków gospodarczych oraz kilkaset wyrwanych i połamanych drzew - to bilans strat po huraganie, który przeszła przez powiat ostrołęcki w minioną środę, 20 lipca. W Starostwie Powiatowym w Ostrołęce na spotkaniu sztabu kryzysowego szacowano szkody.

Najpoważniejsze straty odnotowano w gminie Goworowo. Huraganowy wiatr uszkodził tam ponad 60 budynków, w tym mieszkalnych, stodół i gospodarczych. Została uszkodzone stacje transformatorowe (w miejscowości Kruszewo i Borki), zerwane linie energetyczne. Nawałnica powaliła tam kilkadziesiąt drzew. Część z nich strażacy musieli usuwać z dróg powiatowych i gminnych.

W gminie Olszewo- Borki strażacy usuwali powalone drzewa na drodze krajowej nr 61 (ok. 6 sztuk), a także w Antoniach i Zabrodziu. Ponadto podczas burzy zalane zostały drogi osiedlowe w miejscowościach Drężewo i Żebry Stawki. Tam również nawałnica uszkodziła dom. Odnotowano znaczne straty w uprawach kukurydzy.

W miejscowości Zalas (gmina Łyse) wiatr uszkodził budynek szkoły podstawowej oraz budynek mieszkalny. W samych Łysych zerwane zostały linie energetyczne.

W gminie Czerwin nawałnica zniszczyła blisko 10 budynków inwentarskich i powaliła ponad 20 drzew. Pozbawionych zasilania zostało kilka gospodarstw w Suchcicach.

Brak prądu doskwierał także mieszkańcom gminy Kadzidło. Zasilania nie było w części  Kadzidła (zerwane linie energetyczne na ul. Zielonej) oraz w miejscowości Strzałki. Również i w tej gminie wyrwanych zostało kilka drzew (najwięcej w Dylewie- 3 sztuki).

W gminie Troszyn porywisty wiatr uszkodził dachy w budynkach mieszkalnych i garażach, przewrócił murowaną stodołę. Strażacy usuwali wyrwane i uszkodzone drzewa, w tym leżące na torach kolejowych i drogach (blisko 40 sztuk). Prądu zostały pozbawione miejscowości: Dąbek, Choromany, Milewo Łosie, Milewo Wielkie, Milewo Tosie, Dzbenin.

Również mieszkańcy gminy Lelis zostali pozbawieni elektryczności. Brak prądu odnotowano w miejscowościach: Nasiadki, Szkwa, Dąbrówka, Gąski. Tam także wiatr powalił drzewa i uszkodził dachy.

W gminach Czarnia oraz Rzekuń oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej usuwały z dróg zwalone drzewa. Tak było na odcinkach: Czarnia- Myszyniec, Księży Lasek- Myszyniec oraz Rzekuń- Grodzisk Mazowiecki (droga wojewódzka nr 627).

W miejscowości Pełty, gmina Myszyniec wichura przewróciła słup wysokiego napięcia oraz wyrwała drzewa na drodze Myszyniec- Pełty (35 sztuk).

Najmniej zgłoszeń odnotowano  w miejscowości Brodowe Łąki- Żelazna (gmina Baranowo). Tam ochotnicy OSP usuwali powalone drzewo.


W całym powiecie ostrołęckim bez prądu znalazło się ponad 3300 odbiorców. W miejscowościach: Rabędy, Borek, Łyse, Gąski, Pełty, Zalas, Myszyniec Stary, Wydmusy, Zalas wiatr znaczne uszkodził słupy, linie wysokiego napięcia, zerwał przewody.  

Nawałnica nie oszczędziła również pól uprawnych.

Także na skutek dużych opadów deszczu podniósł się stan wód w rzekach: Narew, Omulew i Orz.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×