eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Biura poselskie w Ostrołęce: tu będą siedziby lokalnych parlamentarzystów

REKLAMA
fot. Kancelaria Sejmufot. Kancelaria Sejmu
REKLAMA

Posłowie zgłosili już adresy biur podstawowych, jakie będą przez nich prowadzone w X kadencji Sejmu RP. W Ostrołęce znajdziemy trzy biura poselskie, z czego dwa będą mieścić się... przy tej samej ulicy.

Jak funkcjonują biura poselskie?

Posłowie na Sejm RP prowadzą swoje biura. Ryczałt na prowadzenie biura poselskiego wynosi 19 000 zł miesięcznie. Ryczałt jest przekazywany od momentu pisemnego powiadomienia Kancelarii Sejmu przez posła o utworzeniu biura. W miesiącu utworzenia środki przysługują posłowi w wysokości proporcjonalnej do liczby dni funkcjonowania biura.

Poseł ma obowiązek utworzenia jednego biura (tzw. biura podstawowego). Poseł może utworzyć również filie biura. Utworzenie filii nie wpływa na zwiększenie kwoty ryczałtu.

Z ryczałtu mogą być pokrywane między innymi:

  • wydatki na wynagrodzenia pracowników biur poselskich, tłumaczenia, ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u wybranych ekspertów, usługi telekomunikacyjne związane z wykonywaniem mandatu poselskiego i przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu.
  • Ryczałt może być też przeznaczony na pokrycie wydatków bieżących takich jak czynsz, opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę oraz prace porządkowe, konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji, drobne naprawy i remonty, podróże służbowe pracowników, zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz koszty obsługi rachunkowo-księgowej i bankowej biura.

Ryczałt nie może być wykorzystywany na finansowanie działalności partii politycznych, organizacji społecznych, fundacji oraz działalność klubów i kół poselskich i parlamentarnych, a także na finansowanie działalności charytatywnej, sponsorskiej oraz na prowadzenie kampanii wyborczej.

Biura poselskie w Ostrołęce - gdzie szukać?

Poseł Arkadiusz Czartoryski jako biuro podstawowe podał doskonale znany adres w Ostrołęce: ulica Korczaka 4. W tym miejscu politycy związani z PiS mają swoją siedzibę od lat - mieści sie tam również biuro senatorskie Roberta Mamątowa.

W zupełnie innej części miasta swoją siedzibę będzie miał poseł na Sejm RP Marcin Grabowski. Biuro podstawowe ostrołęczanina będzie mieścić się przy ul. Głowackiego 21.

Również przy Głowackiego, ale pod numerem 30 swoje podstawowe biuro poselskie ma mieć sejmowa debiutantka z Polski 2050 - poseł Żaneta Cwalina-Śliwowska.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12  13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×