2012-06-06T18:57:37+02:00 eOstroleka.pl
,

Bruksela: Manifestacja w obronie TV Trwam

REKLAMA
zdjecie 4016
fot. pis.org.pl fot. pis.org.pl
REKLAMA
4
5
0

W środę przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się organizowana przez Prawo i Sprawiedliwość manifestacja w obronie wolności mediów w Polsce oraz TV Trwam.

Manifestacja zgromadziła przedstawicieli Polonii i gości z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii oraz innych krajów Europy. Protestowali oni przeciwko dyskryminującej i krzywdzącej decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która odrzuciła wniosek fundacji Lux Veritatis o koncesję na miejsce dla TV Trwam na multipleksie cyfrowej telewizji. Jednocześnie prawo takie przyznano dużo mniejszym i mniej znanym stacjom o dużo słabiej ugruntowanej pozycji na rynku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała wszystkie dostępne koncesje, nie czekając na dokończenie procedury odwoławczej ze strony fundacji Lux Veritatis, właściciela TV Trwam. Wniosek fundacji odrzucono już na pierwszym etapie weryfikacji finansowej, pomimo że część podmiotów, które otrzymały koncesję, była w o wiele gorszej sytuacji. Dodatkowo, rozdzielenie wszystkich dostępnych miejsc na platformie oraz jej uruchomienie przed rozpatrzeniem odwołania fundacji oznacza, że nawet gdyby zostało ono uznane, TV Trwam i tak nie będzie mogła nadawać cyfrowo w Polsce.

Przypomnieć należy, że decyzja KRRiT sprzeczna jest z poszanowaniem podstawowych wartości UE, do których należy m.in. zasada niedyskryminacji ze względu na poglądy religijne.

Podczas trwającego ponad trzy godziny protestu do zebranych przemawiał ojciec Tadeusz Rydzyk, europosłowie z PiS Ryszard Legutko, Tomasz Poręba, Ryszard Czarnecki, Janusz Wojciechowski, Marek Gróbarczyk, a także obecni na tym wydarzeniu parlamentarzyści z Polski - Krystyna Pawłowicz, Adam Hofman, Andrzej Jaworski, Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński.

- Jest to smutne, że wobec całkowitego braku reakcji polskiego rządu na prośby i petycje milionów obywateli w kraju - zebrano wszak ponad dwa miliony podpisów pod prośbą o zmianę stanowiska KRRiT - trzeba ten temat podnosić w Brukseli. Zdecydowaliśmy się też na formę, w której zamiast dyskusji na politycznych salonach poprosiliśmy o pomoc zwykłych ludzi, bo to przecież ich przede wszystkim dotyka decyzja Krajowej Rady. Odzew - co było dziś widać - był naprawdę duży - powiedział Ryszard Legutko, przewodniczący delegacji PiS w Parlamencie Europejskim, jednocześnie wiceprzewodniczący Grupy EKR.

- Po wielu demonstracjach i marszach w Polsce zdecydowaliśmy się podnieść ten problem w Brukseli. W PE przypominano wielokrotnie o wolności słowa na świecie, liczymy ze również i tym razem Parlament, zwłaszcza jego komisja petycji nie pozostanie obojętna na łamanie wolności słowa w Polsce. Kilka lat temu ten sam problem dotyczył hiszpańskiej telewizji zamkniętej przez rząd Zapatero i to właśnie dzięki interwencji PE udało się przywrócić możliwość nadawania jej programów w Hiszpanii. PiS chce pójść tą samą drogą, stąd pomysł na to, aby mówić o TV Trwam w PE - powiedział Tomasz Poręba, wiceprzewodniczący PiS w PE.


[źródło: mypis.pl]

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×