2021-01-26T13:37:57+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Brutalny gwałt w Wyszkowie to fakenews! Klikając w artykuł można stracić pieniądze

REKLAMA
zdjecie 4128
REKLAMA
0
0
1

W portalach społecznościowych i komunikatorach internetowych krążą informacje o tragicznym wypadku czy brutalnym gwałcie w Wyszkowie. Pod żadnym pozorem nie można klikać w linki z takimi postami. To fakenewsy, które mogą narazić nas na utratę pieniędzy.

 Wyszkowska policja ostrzega – od pewnego czasu krążą w sieci artykuły z szokującymi i intrygującymi czytelników tytułami. Motywem przewodnim jest brutalny gwałt w centrum miejscowości lub tragiczny wypadek na głównych ulicach miasta. W naszym regionie często w takich treściach pojawia się Wyszków, ale być może natrafiliście także na inne nazwy miejscowości znane z okolicy, w której mieszkacie.

 W treści informacji znajduje się emocjonujący wpis z apelem od ofiary o rozpowszechnianie dalej informacji oraz z prośbą o obejrzenie załączonego w pliku materiału wideo i rozpoznanie sprawcy zdarzenia. Policja ostrzega, by pod żadnym pozorem nie pobierać pliku, a jeśli już to zrobiliśmy, nie uruchamiajmy go. Plik pozornie podobny do pliku wideo to w rzeczywistości program, a ściślej mówiąc wirus, którego zadaniem jest przechwycenie danych logowania do naszego konta bankowego lub innych poufnych danych. W ten sposób można bardzo łatwo stracić wszystkie oszczędności.

 Co zrobić, gdy już padliśmy ofiarą oszustów?

 Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem. W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

 Aby nie paść ofiarą przestępców:

nie daj się nabrać na informacje z niepotwierdzonych źródeł (taka informacja na pewno byłaby dystrybuowana wieloma oficjalnymi kanałami takimi jak radio, telewizja czy lokalne media),

nie wchodź na nieznane Ci strony i nie ściągaj żadnych plików,

nigdy nie loguj się do profilu zaufanego z nieznanych linków. Wpisuj ręcznie jego stronę lub korzystaj z przygotowanej wcześniej zakładki.

 

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×