2020-09-07T15:43:14+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Budżet Obywatelski Mazowsza: 10 projektów z subregionu. Także z Ostrołęki

REKLAMA
REKLAMA
3
4
6

Za nami kolejny etap pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W sumie spośród 231 zgłoszeń pozytywną ocenę otrzymało 109 projektów, z czego 10 to projekty z subregionu ostrołęckiego. Na ich realizację samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. O tym, które z nich otrzymają wsparcie, zadecydują w głosowaniu mieszkańcy.

Mazowsze jest jednym z pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego, a nabór projektów do pierwszej edycji już się zakończył. Zgłoszonych zostało 231 projektów, o łącznej wartości ponad 92 mln zł. Wszystkie zostały poddane ocenie, co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 109 z nich i to właśnie one są rekomendowane do dopuszczenia pod głosowanie mieszkańców.

BOM to ogromne przedsięwzięcie. Marszałek Adam Struzik zaznacza, że jego realizacja zależy tak naprawdę od pomysłowości i zaangażowania mieszkańców naszego regionu:

I choć jest to nasza pierwsza tego typu inicjatywa, muszę przyznać, że cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mazowszanie wiedzą doskonale, czego potrzebują i są bardzo kreatywni. Świadczą o tym zgłaszane przez nich projekty, wśród których można znaleźć zarówno akcje społeczne, takie jak warsztaty, wydarzenia kulturalne czy zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale też zadania stricte inwestycyjne, jak np. strefy dla rodziców i pacjentów przy szpitalach wojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 26 o charakterze ogólnowojewódzkim i 83 podregionalne, w tym 10 z subregionu ostrołęckiego.

Rewitalizacji otoczenia "Fortów Bema" w Ostrołęce, kurs maturalny dla wychowanków Bursy Regionalnej w Ostrołęce, tężnia solankowa przy ostrołęckim szpitalu czy stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie – to tylko niektóre z projektów, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców.

Jak podkreśla Sara Michalska p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim fakt, że niektóre projekty nie zostaną poddane pod głosowanie, nie oznacza, że trafią do „szuflady”.

Pewnej grupy projektów dotyczącej infrastruktury drogowej nie mogliśmy skierować pod głosowanie, bo już je realizujemy w ramach innych zadań. Z kolei realizacja wielu pomysłów mieszkańców dotyczących remontów, rozbudowy, przebudowy dróg czy podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach wymagałaby pozyskania przez nas gruntów czy przeprowadzenia wymaganych prawem czasochłonnych analiz i nie jest możliwa w ramach BOM. Dlatego zarząd województwa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zobowiązał Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie do oceny zasadności i sposobu realizacji takich projektów. Kolejne działania będą zależne od wyniku analizy. Jeśli potrzeba realizacji projektu zostanie potwierdzona, projekt zostanie zrealizowany ze środków innych niż BOM

dodaje.

To, które projekty zostaną zrealizowane zależy od głosów mieszkańców Mazowsza. Głosować będzie można od 26 października do 16 listopada br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować można będzie za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nie posiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 r.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także w mediach społecznościowych.

WAŻNE TERMINY

  • do 7 października 2020 r. – rozpatrzenie ewentualnych odwołań
  • 26 października – 16 listopada 2020 r. – głosowanie na projekty
  • do 30 listopada 2020 r. – wyniki głosowania

Lista projektów z subregionu ostrołęckiego:

TYTUŁ PROJEKTU

Zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji otoczenia "Fortów Bema" w Ostrołęce

Zakup ambulansów ratunkowych dla Meditrans Ostrołęka

Kurs maturalny dla wychowanków Bursy Regionalnej w Ostrołęce

Stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie

Remont i wyposażenie kuchni wraz z zapleczem w Bursie Regionalnej w Ostrołęce

Tężnia solankowa z miejscem do wypoczynku

Rozbudowanie tradycji regionalnych, wzbogacenie o aspekty historyczne z elementami tańca

Podróż Przez Gwiazdy

Rozwój turystyki województwa mazowieckiego poprzez zwiększenie dostępności do zasobów dziedzictwa kulturowego - budowa parkingu oraz infrastruktury sportowo-rekreacyjnej przy Fortach Bema (Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką)

Poprawa bezpieczeństwa, w szczególności niechronionych uczestników ruchu drogowego,
na DW544 i DW626 poprzez doświetlenie miejsc niebezpiecznych, ustawienie oznakowania aktywnego oraz wykonanie ciągów pieszych

WIĘCEJ INFORMACJI O PROJEKTACH - TUTAJ.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~hmmmm, 17:11 07-09-2020,   17%
tak przy okazji - polecam uwadze - youtube - afera podkarpacka 2.0 z udziałem pis - czy to dzieje się także w naszym mieście ??
odpowiedz   •   oceń :  
~PSL to tęczowe LGBT+, 21:50 07-09-2020,   100%
tężnia solankowa przy ostrołęckim szpitalu
ABY TYLKO KASĘ ZA PARKING PRZED SZPITALEM ŁUPIĆ
CHORYCH ZA MAŁO ???
WIĘC CYRK PRZED SZPITALEM ODSTAWIAĆ BĘDĄ ???
PSL TYLKO KASA INTERESUJE,,, NIE WAŻNE OD KOGO...
OD CHORYCH NA RAKA, OD RODZĄCYCH KOBIET, OD LUDZI CHCĄCYCH DOSTAĆ SIĘ NA SOR...
KAŻDY MUSI ZAPŁACIĆ ZA PARKING CHCĄCYCH DOSTAĆ SIĘ DO LEKARZA..
... TAKA OPŁATA SKROMNA..
oczywiście można głupa rżnąć, że można przyjechać autobusem albo przyjść na piechotę..
ALE PRZEZ LATA PEWNIE SIĘ DZIESIĄTKI MILIONÓW UZBIERAŁO ...
nigdy nie głosuj na PS L GBT+
odpowiedz   •   oceń :  
~Icek, 22:12 07-09-2020,   100%
@~PSL to tęczowe LGBT+ Miasto przez lata kasuje szpital za podatek od nieruchomosci, a w innych miastach zwalnia sie szpitale od podatku
odpowiedz   •   oceń :  
~SUBREGION czyli kopa w du, 22:01 07-09-2020,   80%
 SUBREGION ... znów PSLowskie g,,,nolejstwo..
CZYLI DLA OSTROŁĘKI,,, co ?

NIC,,,NIC,,NIC.
Forty i tak są Marszałka PSL - musi je utrzymywać a udaje że coś daje ...
Meditrans - cały PSLowski,-  jak by karetek nie kupił, musiał by tylu kierowników i dereeektorów PSL owców zwolnić,, że... łaski nie robi
Tężnia przy szpitalu,,, szpital cały PSL owski... każdy za parking będzie musiał zapłacić

CZYLI CO TAK DLA OSTROŁĘKI... ???
CO ????

może ... Podróż Przez Gwiazdy ???
może,,, chociaż tęczowy masz marszałek zorganizuje....


odpowiedz   •   oceń :  
~puff, 22:03 07-09-2020,   84%
Czyli prezydent SLD
znów
nic
i  na nic się nie załapał ??
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 06:25 08-09-2020,   100%
Przydałaby się pomoc w naprawie rurociągu że ściekami w Warszawie. Powinna być taka propozycja na liście projektów.

http://www.ruchtrzaskowskiego.pl/
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń