2017-12-28T17:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Budżet Ostrołęki uchwalony [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
3
0
16

Radni podjęli decyzję o uchwaleniu budżetu miasta Ostrołęki na 2018 rok. Głosowanie poprzedziła długa dyskusja, w której radni byli niemal jednogłośni, odwracając się tym samym od stanowiska jednego z polityków opozycji. - To budżet rekordowy - usłyszeliśmy podczas sesji.

Zgodni jak... Kulik z Kotowskim

W budżecie miasta znalazło się wiele inwestycji, m.in. remont ulicy Blachnickiego, zakup nowego elektrycznego taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji, kontynuacja budowy ulicy Ostrowskiej i Słowackiego, przebudowa ulicy Witosa, remont mostu w ciągu drogi krajowej nr 61, dokończenie budowy ulicy Dobrzańskiego oraz budowa ulicy Akacjowej i Konwaliowej, jak również chodników przy ul. Starowiejskiej i Jezierskiego. Jest plan, by w Ostrołęce pojawił się program "Parkuj i Jedź" z infrastrukturą rowerową oraz fontanna przy Kupcu.

- Jak państwo spojrzycie za okno, widać jak powstaje Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Kultura, nasza historia, folklor to jest to co mogą oglądać nasze dzieci i wnuki. Jeśli mówimy o Muzeum Żołnierzy Wyklętych, to były różne propozycje: parki dinozaurów, dom samotnej matki w budynku aresztu. Tu jest niezadowolenie, ale nikt nie zauważa, że to są nasi bohaterowie, którzy nie zgodzili się żyć w zaborze rosyjskim i strzałem w tył głowy byli pozbawiani życia. Dla nich musi to powstać. Dwa lata temu nastąpiła zmiana, przyszedł rząd polski, który dba o historię i Polaków, znalazły się pieniądze na budowę tego muzeum. To stało się faktem, a wielu ludzi to boli. Kiedyś pytałem: co Was boli? Wiadomo co - mówił Jerzy Grabowski, przewodniczący rady miasta Ostrołęki i szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Co ciekawe, budżet poparł nawet opozycyjny radny Łukasz Kulik, dotąd nieczęsto zgadzający się z prezydentem.

- Nie da się zrealizować budżetu, który by pasował wszystkim. Z części rozwiązań w tym budżecie się cieszę, szczególnie z ulicy Blachnickiego. Został wpisany też chodnik na Jezierskiego. Brakuje mi tutaj ulicy Cieplińskiego to byłoby idealnie. Są pewne inwestycje, które nie budzą mojego optymizmu, na przykład budowa fontanny za milion złotych, te pieniądze powinny iść gdzie indziej. Przygotował Pan budżet najlepiej jak Pan potrafił. Miejmy nadzieję, że nam się uda. Nie widzę sensu krytykowania tych założeń, jestem za poparciem tego projektu budżetu, a jak to wyjdzie w ciągu roku to miejmy nadzieję, że będzie dobrze i będzie to dla miasta kluczowe - mówił.

Kurpiewski: Budżet jest rekordowy

Zupełnie inne podejście niż w poprzednim temacie zaprezentował opozycyjny radny Adam Kurpiewski. Choć w temacie obligacji był on mocno zdeterminowany, by dowieść swoich racji i spierał się z prezydentem Kotowskim (o tym już jutro w naszym serwisie), to w przypadku budżetu miał jasne stanowisko.

- Nie da się nie zauważyć, że budżet jest rekordowy. Dochody 364 miliony, wydatki 380 milionów. Zapewne pan prezydent będzie się tym chwalił, bo jest się czym chwalić. 58 milionów pozyskanych środków, ponad 40 z Unii Europejskiej, 17 z dodatkowych źródeł na przebudowę mostu to są same sukcesy. Według mojej opinii, ten budżet jest jednym z lepszych pomimo drobnych błędów. To są jednak naprawdę szczegóły, biorąc pod uwagę tak ogromne środki zewnętrzne, jakie planujemy pozyskać. Trudno będzie głosować przeciwko budżetowi, który przewiduje taką realizację inwestycji - stwierdził Kurpiewski.

Kotowski: Ten budżet Was zaskoczy

Prezydent Janusz Kotowski powiedział, że budżet na 2018 rok jest rekordowy, mocny pod względem dochodowym i wydatkowym. Ostrołękę porównał on do potężnej firmy, której zarządzanie nie jest prostym zadaniem. Jak zaznaczył, miasto nie ma zamiaru podnosić podatków czy likwidować szkół albo świetlic. Prezydent przyznał także, że nigdy nie spotkał się z taką pomocą zewnętrzną dla Ostrołęki, a dzięki tej pomocy mają być zrealizowane kolejne inwestycje.

- Same nasze wydatki inwestycyjne są większe niż cały budżet powiatu ziemskiego. Dobrze życzymy sąsiadom, ale dlaczego nie mamy podkreślać naszych sukcesów. Myślę, że nikt nie żałuje grosza na oświatę, mamy wysoką pomoc społeczną, inwestujemy w gospodarkę komunalną. Ten budżet jeszcze w ciągu roku pozytywnie wielu z Was zaskoczy - mówił Kotowski.

W słowa prezydenta uwierzyli niemal wszyscy radni. Za przyjęciem budżetu głosowało 21 radnych, przeciw był tylko mający nietęgą minę w trakcie głosowania radny Maciej Kleczkowski. Nawet jego koledzy z opozycji dali szansę nowej uchwale budżetowej, podczas gdy on został sam ze swoją antypatią do przygotowanego projektu. Być może jest to prognostyk przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Z takim podejściem radnemu ciężko będzie znaleźć zwolenników, z którymi pójdzie razem w wyborczym komitecie do walki o najwyższe stanowiska w mieście.

Uchwałę w sprawie budżetu miasta na 2018 rok przyjęto podczas sesji rady miasta 28 grudnia br. Gościem specjalnym podczas sesji był poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski. Więcej o powodach jego wizyty już jutro w naszym serwisie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~bbv, 17:38 28-12-2017,   100%
maciejuniowi niedługo zostaną tylko lajki na fejsbuku i grono pelikanów łykających jego *****lamento
takie tanie aferowanie niczym niejaki pan Stonoga
odpowiedz   •   oceń :  
~Znawca., 17:44 28-12-2017,   60%
Brawo Panie Prezydencie tylko Pan jest w stanie dalej poprowadzić Ostrołękę do rozkwitu.
Pan natomiast Panie Maćku zamiast codziennych facebookowych spacerów posiedział by Pan i postarał się poszukać jakiś dotacji pozdrawiam.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ty, 17:53 28-12-2017,   100%
Klekot pokazał dziś że jest przeciwko Ostrołęce. Nawet Kurpiewski i Kulik przyznali że nie jest to zły budżet. Wszyscy się od niego odwrócili bo o czym dyskutować. Zamiast zajmować się budżetem, to ten wyliczal jakieś inwestycje z przeszłości. Ta sesja pogrążyła i obnazyla tego radnego. Tu nie chodzi o dobro miasta tylko o stołek.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:04 28-12-2017,   100%
Klekot to pokazał, że łazi po tej Ostrołęce i łazi, ale nawet nie wie, że nie ma już ulicy Berlinga w Ostrołęce więc i nie ma jej w budżecie, a jest zamiast niej ulica Blachnickiego i ta w budżecie się znalazła :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Obserwator, 18:24 28-12-2017,   15%
Jaka szkoda, że nie będzie elektrowni i sponsoring się skończył. Aktualny stan dziury budżetowej 380 - 364 = 16 mln zł. Idziemy na rekord. Nowe obligacje?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:41 28-12-2017,   0%
Żeby na końcu Kleczkowski nie miał racji.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:19 28-12-2017,   100%
jeszcze nigdy nie miał, więc myślę że mu to nie szkodzi...
odpowiedz   •   oceń :  
~i, 19:27 28-12-2017,   100%
Kto  będzie odbierał śmieci w  nowym  roku??? i  kiedy będą harmonogramy  ????
odpowiedz   •   oceń :  
~mnjuk, 20:00 28-12-2017,   100%
budzet jest optimalny brawo panie PREZYDECIE ale zaskoczyl  komuszek kulik moze zniego jeszcze costam bedzie
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:53 28-12-2017,   0%
@~mnjuk skąd zachwyt skoro miast już sobie samo nie radzi finansowo. ?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:52 28-12-2017,   75%
Co to za reklama radnego na zdjeciu nr 15? wrzucil sobie jakies bzdurne teksciki na bialej karteczce, czyzy lajkow koledze z partii zazdroscil?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:59 28-12-2017,   100%
Maciej Stonoga - idealne określenie radnego. Na nowy rok życzę mu żeby nie skończył tak jak Zbigniew :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Znawcanowcs, 22:27 28-12-2017,   100%
Maciej stonoga bo tylko łazi i przeciw Ostrołęce jest.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:54 28-12-2017,   0%
a ja się pytam kto pisze te głupoty na stronie miasta:
"Z oceną budżetu zgodni byli nawet radni opozycji, głosujący zwykle przeciwko wizjom Janusza Kotowskiego. Budżet poparł nawet Łukasz Kulik, a głośny zachwyt nad planami finansowymi wyraził Adam Kurpiewski. Jedynym, którego wizja rozwoju miasta zaprezentowana przez prezydenta nie zachwyciła, był Maciej Kleczkowski. Przyjęty dziś rekordowy budżet spotkał się z równie rekordowym poparciem 21 radnych. "
i to jest właśnie komuna :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Tujn, 01:37 29-12-2017,   67%
Maciek się skompromitował tą sesją. Przykro to mówić ale sam trochę łyknąłem tej jego krytyki Kotowskiego. Ale widzę że on nie ma nic do zaoferowania. Po prostu nie bo nie a to mega słabe. Niektórzy dadza sie nabrać na stare zdjęcia i spacery ale będą to totalne półmózgi
odpowiedz   •   oceń :  
~Remek, 10:12 29-12-2017,   -
Jak pamiętam to cham z Rozóg zawsze miewa olśnienie przed wyborami. Następnie znowu trawi, Maryja się i co mu wychodzi to kloc.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń