zdjecie 65
2011-12-21T21:56:50+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Całun Turyński: Kolejny dowód na autentyczność

REKLAMA
Całun Turyński
REKLAMA

Według naukowców wizerunek na Całunie Turyńskim ma cechy ponadnaturalne, bo analogiczny obraz udało się uzyskać dopiero naświetlając materiał światłem ultrafioletowym.

Proces, w którego wyniku na Całunie Turyńskim odbił się wizerunek człowieka, był jednym, ale niezwykle silnym impulsem światła ultrafioletowego. Taka technologia, twierdzą naukowcy z włoskiej Narodowej Agencji ds. Nowych Technologii, Energii i Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego przekracza możliwości średniowiecznych fałszerzy. „Wyniki pokazały, że krótki i intensywny błysk ukierunkowanego promieniowania UV może pokolorować płótno w taki sposób, by odtworzyć wiele charakterystycznych szczegółów wizerunku ciała widocznego na Całunie Turyńskim” - można przeczytać w oświadczeniu naukowców. „Ten poziom mocy nie mógł być odtworzony przez żadne inne źródło promieniowania UV, które zostało zbudowane do tej pory - informuje dziennik „The Independent”.

Włoscy badacze dodali , że obraz ciała ludzkiego, który został odbity na kawałku materiału, powstał w okolicznościach, do których współczesna nauka musiała zastosować bardzo zaawansowane instrumenty. Przeczy to hipotezie, że jest on dziełem fałszerzy.

Od lat toczy się spór na temat autentyczności Całunu. Ostatnio dotyczył on wykorzystania metody określania wieku Całunu Turyńskiego za pomocą datowania węglem radioaktywnym C14. Jednak dwa lata temu włoska historyk, prof. Barbara Frale, odrzuciła twierdzenia, jakoby płótno było średniowiecznym fałszerstwem. Jej zdaniem badania za pomocą aktywnego węgla C-14, które podpierały tę tezę, zostały „przeprowadzone w sposób niemożliwy do zweryfikowania”. Jej zdaniem widoczne gołym okiem aramejskie napisy na płótnie nie mogą pochodzić z okresu późniejszego niż 70 rok po Chrystusie.


[źródło: Fronda.pl / The Independent / wp.pl]

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×