eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Carniacy z Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

Kurpiowski Zespół Folklorystyczny Carniacy z Czarni otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego.

W poniedziałek, 6 listopada w Teatrze Dramatycznym w Płocku odbyła się uroczysta gala stanowiąca podsumowanie XVIII edycji konkursu Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wśród laureatów tego prestiżowego wyróżnienia przyznawanego osobom lub organizacjom, które swoją działalnością rozsławiają województwo w kraju i na świecie, znalazł się nasz rodzimy zespół – Carniacy z Czarni.

- Już po raz 18. przyznaliśmy Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Cieszy się ona niesłabnącą popularnością. To zaszczyt móc wręczyć tak prestiżowe wyróżnienie osobom pełnym pasji i talentów. Wśród laureatów są m.in. społecznicy, zespoły folklorystyczne oraz organizacje pozarządowe. Nagroda Marszałka to podziękowanie za ich trud i zaangażowanie w rozwój kultury na Mazowszu – mówił podczas gali  wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, samorządy gmin, miast i powiatów województwa mazowieckiego, stowarzyszenia oraz fundacje społeczno-kulturalne i naukowe,  lokalne organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie województwa.

Podczas uroczystej gali w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego zostało uhonorowanych dziesięciu laureatów spośród stu kandydatów zgłoszonych do tego wyróżnienia. Laureaci otrzymali statuetkę oraz nagrodę pieniężną  w wysokości 10 tys. zł każda.  Galę poprowadził Tomasz Kammel, wystąpiła na niej Alicja Węgorzewska oraz zespół Tre Voci.

Tegoroczni laureaci to: Grażyna Barszczewska z Warszawy, aktorka filmowa i teatralna; Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich (pow. przysuski), utalentowana śpiewaczka oraz tancerka ludowa; Ewa Gęga-Osowska z Radomia,  nauczycielka w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, prezes  Fundacji Ars Antiqua Radomiensis; Lucyna Wasilewska z Michałowic (pow. pruszkowski), społeczniczka, inicjatorka i miłośniczka literatury, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Aktywizuje seniorów organizując dla nich wyjazdy turystyczne, wykłady i spotkania kulturalne.  Laureatami są też: Piotr Dróżdż z Cegłowa (pow. miński), nauczyciel i społecznik. Od 1992 r. proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego w Cegłowie;  Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki” z Glinianki (pow. otwocki); Zespół Śpiewaczy „Sadowianki” z Sadownego (pow. węgrowski);  Towarzystwo Przyjaciół Płocka – Sekcja Żeglugi, organizacja pozarządowa promująca Wisłę na terenie całego Mazowsza; Bank Żywności w Ciechanowie, który swoją działalnością wpisują się w ideę społeczeństwa obywatelskiego. Angażują się na rzecz rozwoju edukacji ekologicznej i ochrony środowiska naturalnego Północnego Mazowsza; a także  Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni (pow. ostrołęcki).  Jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych na Mazowszu. Istnieje od 1935 r. i działa przy Zespole Szkół w Czarni. W swoim dorobku ma osiem płyt oraz piętnaście filmów dla TVP, w których promuje kulturę regionalną i walory województwa mazowieckiego. Zespół realizuje również projekty unijne. Carniacy otrzymali wiele nagród m.in. pięciokrotnie zwyciężyli na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Zespół został również uhonorowany medalem Pro Mazovia za zasługi dla województwa mazowieckiego.

– Mamy tutaj sprzyjającą atmosferę, bo każdy rozumie, że to jest coś ponadczasowego, co warto ocalić od zapomnienia. Jeżeli w Czarni mamy tylko sto domów, to już nie ma takiego, z którego ktoś nie byłby w zespole. Mamy autentyczny przekaz pokoleniowy – w zespole są i dziadkowie, i dzieci, i wnuki – podkreśla Witold Kuczyński, kierownik zespołu „Carniacy”. – To już 32 lata jak prowadzę ten zespół. Trzeba mieć wiedzę na temat strojów, trzeba umieć nauczyć tańczyć i śpiewać. Kobiety mają szykowniejsze stroje. Po szamerunku, wystroju można rozpoznać z jakiej parafii pochodzą, a po fałdach z tyłu na spódnicy można rozpoznać z jakiej gminy.

Tego wieczoru uhonorowano także osoby pracujące dla społeczności lokalnej, zgłoszone do konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu.







Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×