eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Chcą odwołać wójta i radę gminy Czerwin

REKLAMA
zdjecie 9926
zdjecie 9926
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 9926

Taką decyzję podjął Komitet Protestacyjny przeciwko budowie farm wiatrowych na terenie gminy Czerwin, po tym jak Rada Gminy w dniu 19 kwietnia 2013 r. na XXVIII Sesji Rady po raz drugi nie przychyliła się do woli mieszkańców, którzy kategorycznie sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu i domagają się w tej sprawie referendum.

2 lipca 2013 r. minie rok, jak mieszkańcy gminy Czerwin starają się powstrzymać budowę elektrowni wiatrowych na terenie swojej gminy. Bardzo wiele próśb kierowanych w tym czasie na ręce Pana Wójta i do Rady Gminy nic nie dało. Zarówno Pan Wójt i Pan Przewodniczący w jednym ze swoich pism stanowczo stwierdzili, że nie zrezygnują z rozpoczętego przedsięwzięcia. Postanowiono więc wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie referendum.  Pod wnioskiem podpisało się 460 osób. 20 lutego 2013 r. na XXV Sesji Rada Gminy wniosek odrzuciła. Komitet Protestacyjny złożył ponownie wniosek o referendum, który tym razem podpisało 610 osób. Niestety, mimo braku zastrzeżeń merytorycznych do wniosku –  Rada Gminy  19 kwietnia 2013 r. na XXVIII Sesji,  ponownie nie podjęła decyzji o przeprowadzeniu referendum. Takie niezrozumiałe zachowanie Rady Komitet Protestacyjny zaskarżył  w dniu 30 kwietnia 2013 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- Nie można pozwolić aby nierozważna decyzja naszych Władz Samorządowych, której skutki będziemy ponosić przez dziesiątki lat, zniszczyła naszą Gminę i spokojne życie jej mieszkańców. Na terenie gminy Czerwin uznaniowo przyjęto minimalną odległość wiatraka od zabudowań ludzkich 500 m. Stanowczo sprzeciwiamy się tak bliskiej lokalizacji wiatraków. Obecnie w Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt Ustawy, w którym ta odległość nie może być mniejsza niż 3 km - mówi Zbigniew Gołąbek, członek komitetu protestacyjnego.

Tak długa walka z lokalną Władzą i jej nieprzychylnością względem mieszkańców oraz informacja zawarta w Obwieszczeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie nr WOOŚ-II.4210.8.2013.TR z dnia 17 maja 2013 r., z której wynika, że strefą elektrowni wiatrowych objęto kolejne miejscowości: Wojsze, Janki Młode i Jarnuty,  przesądziła o ostatniej decyzji Komitetu Protestacyjnego. - Szkoda, że zarówno Pan Wójt i Rada Gminy zapomnieli, że ich świętym obowiązkiem było i jest służba dla dobra Gminy i jej Mieszkańców. Nie szanując woli swoich mieszkańców zarówno Pan Wójt Ryszard Gocłowski, jak i Rada Gminy Czerwin sami pozbawili się mandatu zaufania, jaki otrzymali podczas ostatnich Wyborów Samorządowych - dodaje.

W powiadomieniu Komisarza Wyborczego w Ostrołęce oraz Urzędu Gminy Czerwin o wystąpieniu z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania przed upływem kadencji:

-Wójta Gminy Czerwin Ryszarda Gocłowskiego
-Rady Gminy w Czerwinie – in gremio [w całości], które złożono w dniu 3 czerwca 2013 r. podano w uzasadnieniu, że Podmioty te:

- utraciły społeczne zaufanie znaczącej części wyborców Gminy Czerwin,
- sprzeniewierzyły się przedwyborczym obietnicom, składanemu ślubowaniu oraz powinnościom zapisanym w Statucie Gminy Czerwin jak i Ustawie z dnia 08 marca 1990r. o samorządzie gminnym (art. 1, 2, 7 ust. 1 pkt.: 5, 8, 17, 19; art. 23 ust. 1, art. 23a ust. 1),zaniechaniem lub złą wolą tłumiły oddolne inicjatywy lokalnej Wspólnoty,
- działały w sposób zaprzeczający budowaniu społecznego zaufania obywateli do organów administracji publicznej (dotyczy szczególnie planowanej lokalizacji na obszarze gminy Czerwin tzw. farmy/parku wiatrowego oraz odmowy mieszkańcom prawa do referendum zagwarantowanego obywatelom w art. 170 Konstytucji RP),
- prowadziły złą politykę finansową, która doprowadziła Gminę na skraj bankructwa
- rozbijały wspólnotowe więzi poprzez podsycanie środowiskowych antagonizmów,
- działały metodami sprzyjającymi tworzeniu się lokalnych koterii.

W skład Inicjatora Referendum weszli: Michał Młodzianowski, Grażyna Wrzosek Junkrowska, Ryszard Stanisław Płóciennik, Anna Klec, oraz Zbigniew Gołąbek.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×