eOstroleka.pl
Polska,

Co działo się na wieży w Smoleńsku? Co mówił pułkownik  Krasnokutski?

REKLAMA
zdjecie 380
Tzw. wieża kontroli lotów w SmoleńskuTzw. wieża kontroli lotów w Smoleńsku
REKLAMA
zdjecie 380
- Doprowadzamy do 100 metrów, 100 metrów i koniec rozmowy - miał powiedzieć płk Paweł Plusnin, szef smoleńskiej wieży 10 kwietnia w czasie sprowadzania do lądowania polskiego Tu-154M.

Z informacji „Naszego Dziennika” wynika, że to płk Nikołaj Krasnokutski wymusił na kontrolerach ze smoleńskiego lotniska, by sprowadzali na ziemię rządowego Tupolewa, mimo kilkukrotnych sugestii kontrolera o przerwaniu podejścia.  Rozmowa ta została zarejestrowana na dziewiątej szpuli w czwartym kanale magnetofonu kierownika lotów - podaje gazeta.

Tu-154M nie został jednak odesłany na inne lotnisko nawet po poważnym incydencie rosyjskiego samolotu wojskowego Ił-76. Maszyna ta o mały włos nie roztrzaskała się na płycie lotniska zaledwie kilkanaście minut przed katastrofą polskiej maszyny. W ocenie polskich ekspertów, należało wówczas wstrzymać operacje powietrzne na lotnisku w Smoleńsku.

Z relacji świadków wynika, że załoga iła wykonała podejście poniżej minimów lotniska (łamiąc przepisy), bez nawiązania we właściwym czasie kontaktu wzrokowego z drogą startową. W takiej sytuacji przepisy FR nakazują wstrzymać lądowania i starty. Strona polska podnosi, że MAK odmówił wydania zapisu rejestratora Iła-76, uznając, że analiza tego lotu nie ma żadnego wpływu na badania katastrofy Tu-154.

Działania płk. Nikołaja Krasnokutskiego zostały pominięte w raporcie MAK, choć to on powinien przekazywać do nadrzędnych stanowisk kierowania ruchem lotniczym informacje o tym, że warunki atmosferyczne na lotnisku pogorszyły się poniżej minimum lotniska. To także on powinien otrzymać z odpowiedniego stanowiska decyzję o dalszym postępowaniu mającym zapewnić bezpieczeństwo lotu samolotu o statusie szczególnie ważnym.

[źródło: Nasz Dziennik / Niezalezna.pl]
Kalendarz imprez
grudzień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20  21
dk22  23  24  25  26  27  28
dk29  30  31  1  2  3  4
×