eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Co ostrołęczanie sądzą o zakupowym szale? Czy zapasy są konieczne?

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
REKLAMA
zdjecie 5983
Co ostrołęczanie sądzą o zakupowym szale związanym z epidemią koronawirusa? Czy zapasy są potrzebne? Czy nie przesadzamy, robiąc je aż w takiej ilości? Zapytaliśmy o to naszych czytelników. Oto ich opinie. 
 
O zjawisku 'koronashoppingu" pisaliśmy wczoraj - ostrołęckie sklepy wypełniły się ludźmi, którzy masowo robili zakupy. Pisaliśmy o tym w artykule o "zakupach w czasach paniki". W naszym nowym cyklu "Powiedz Co Sądzisz" zapytaliśmy naszych czytelników, co o tym sądzą i czy mieli problemy ze zrobieniem zakupów.
 
 
Jakie artykuły znikały w mgnieniu oka? - Przede wszystkim artykuły suche, tj. makarony, kasze, ryż, mąki. No i oczywiście papier toaletowy, gdzieniegdzie mydła i środki czystości/dezynfekujące - pisze pan Adrian.
 
- Brak pampersów, wody - wskazuje pani Klaudia.
 
Deficyt towarów nie był jednak widoczny we wszystkich sklepach.
 
- Ja byłam wczoraj na zakupach. Wszystkiego jest pełno, niczego nie brakuje, jest tylko większy rozgardiasz, bo rozładowują wciąż nowe palety z towarem i ludzi od groma - dodaje pani Anna.
 
NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ
 
Wielu naszych czytelników wskazuje, że panika w czasie zagrożenia koronawirusem nie jest niczym dobrym. Podobnie mówił chociażby minister zdrowia Łukasz Szumowski, wskazując, że nie ma sensu wykupowanie towarów na zapas.
 
- Najbardziej ludziom brakuje mózgu. Wszystko z głową, jak chcecie robić zapasy to róbcie, ale nie kupujcie tonami. Tyle tego nie przejecie, nie ma szans - wskazuje pani Ewelina.
 
- Nie dajmy się zwariować, tylko spokój i higiena - dodaje pani Elżbieta.
 
- Naprawdę ludzie nie siać paniki. Tyle chorób było wcześniej i jakoś nikt o tym nie rozgłaszał w mediach społecznościowych, raptem pojawił się koronawirus i panika - twierdzi pan Bernard.
 
UŚPIONA CZUJNOŚĆ
 
Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na fakt, że w innych krajach normalnym zwyczajem bywa, że obywatele mają zapasy wody, lekarstw i żywności na co najmniej tydzień.
 
- Ogólnie te wielkie zakupy są pokłosiem swego rodzaju "uśpionej czujności" ludzi żyjących od kilkudziesięciu lat w spokoju i rosnącym dobrobycie. Po prostu jest nam tak dobrze, że na wszelkie zagrożenia zaczęliśmy machać ręką. W niektórych stanach USA to normalny zwyczaj, że większość obywateli ma zapas wody, lekarstw i żywności na minimum 7 dni (kiedyś mówiono o 3 dniach, jednak po huraganie Katrina stwierdzono, że to za mało). Produkty, które są ogólnie rozchwytywane to takie, które zasadniczo nie mają daty ważności i się nie psują - dlatego równie dobrze taki zapas można było zrobić 2-4-6 czy 10 lat temu. Nikt nie mówi o tym, żeby robić zapasy jak na oblężenie Stalingradu, ale ten tydzień - dwa, wypadałoby mieć. Tak, żeby w sytuacji takiej jak ta co najwyżej uzupełnić stale przyjmowane leki, i tyle. Dodam jedynie, że Szwedzki rząd kilka lat temu dostarczył wszystkim obywatelom broszurę co robić i co posiadać w razie kryzysu - nie ważne jakiego - wojny, kataklizmu, epidemii, itp. I tego typu zachowanie rządu to norma a nie "sianie paniki" - pisze pan Dalibor.

- Obecnie, kiedy "wsyscyśta sie łobkupili" wypadałoby jeszcze mieć połapane co zrobić, kiedy np. wzięliby nas do szpitala - co z dziećmi, zwierzętami domowymi, itp.. Warto by też np. przemyśleć na podstawie podziału obowiązków w domu, czy np. małżonek/małżonka wiedzą gdzie są wszystkie klucze, ładowarki do sprzętów, dokumenty, hasła do kont, które rachunki są opłacone a które nie, kogo powiadomić, itp.. Może się zdarzyć, że nie będziemy mogli zadzwonić, a te wszystkie informacje nawet na kartce na lodówce to mega komfort psychiczny dla tej drugiej osoby. To tak tyle ode mnie - dodaje.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×