eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czartoryski: „Już w 2013 roku uprzedzałem rząd, że most w Ostrołęce będzie trzeba zamknąć”

REKLAMA
zdjecie 5616
poseł Arkadiusz Czartoryski, fot. eOstrołęka.plposeł Arkadiusz Czartoryski, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 5616

Pochodzący z Ostrołęki poseł Arkadiusz Czartoryski opublikował na swoim profilu w portalu społecznościowym oświadczenie złożone podczas posiedzenia parlamentu w 2013 roku. Już wtedy Czartoryski, apelując do rządu o wsparcie na inwestycje drogowe w regionie, zapowiadał, że w niedalekiej przyszłości tzw „stary” most w Ostrołęce zostanie wyłączony z ruchu.

„Ku historii i pamięci szkodnikom z PO i PSL” - tak w dzisiejszym wpisie na facebook'u poseł Czartoryski podsumował swoje wystąpienie na posiedzeniu parlamentu w 2013 roku. „Doszło nareszcie do tego o czym od lat mówiłem i postulowałem składając wnioski do budżetu. Prezydent miasta z radnymi od lat również podejmowali starania ale stało się i ..... Most w Ostrołęce zostanie zamknięty. To co mówiłem w grudniu 2013 roku staje się faktem” - pisze poseł Czartoryski.

Poniżej publikujemy pełen tekst oświadczenia oraz archiwalny materiał wideo z 2013 roku:

„Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W dniu dzisiejszym podczas głosowań budżetowych figurowała jedna poprawka dotycząca północno-wschodniego Mazowsza, która została zgłoszona przeze mnie i przez grupę 15 posłów. Mianowicie w części 83: Rezerwy celowe, proponowaliśmy wydatek wielkości 3 mln zł z przeznaczeniem na utworzenie nowej rezerwy celowej pod nazwą: Budowa obwodnicy Ostrołęki w ciągu drogi krajowej nr 61, prace projektowe.

Kilka dni temu zwróciłem uwagę na to, że wojewoda mazowiecki pan Jacek Kozłowski w publicznych deklaracjach, ba, nawet w pismach podpisywanych wspólnie z prezydentem i starostą deklarował wsparcie dla tej inwestycji. Później okazało się, że w pismach między ministerstwem a urzędem wojewódzkim wojewoda zasugerował, ażeby nie budować obwodnicy Ostrołęki. Po tamtym wystąpieniu spotkałem się z informacjami, że to tylko tak na chwilę, ta obwodnica będzie budowana w przyszłości.

Dzisiaj nikt z 200 posłów Platformy Obywatelskiej nie odważył się wesprzeć tej poprawki, wszyscy zgodnie głosowali przeciwko tej budowie. Nie wiem, dlaczego nikt z posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego - z wyjątkiem jednego posła, który z Ruchu Palikota przeszedł do PSL - nie odważył się wesprzeć tej poprawki. To już jest piąty rok z rzędu, kiedy skrupulatnie, systematycznie odrzucana jest ta poprawka. A to oznacza, szanowni państwo, że prezydent miasta w wyniku ocen technicznych będzie musiał zamknąć ciężki ruch na moście przez Narew z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii - cały ruch do centralnej Polski idzie przez Ostrołękę i przez zniszczony most - i nawet nie można na przyszłość zaplanować tej inwestycji. Przecież tu nie chodziło o to, żebyśmy w przyszłym roku czy za dwa czy za trzy lata zrobili tę drogę, ale o to, żebyśmy w ogóle wpisali tytuł inwestycyjny.

Dlaczego północno-wschodnie Mazowsze przez wszystkie lata rządów Platformy Obywatelskiej było pomijane, jeżeli chodzi o jakiekolwiek inwestycje? Żadna inwestycja infrastrukturalna przy udziale środków nie spłynęła do północno-wschodniego Mazowsza. Mało tego, zatrzymano remont linii kolejowej do Warszawy przez Tłuszcz, zlikwidowano i zamknięto wszystkie pozostałe linie kolejowe, zlikwidowano inwestycje budowy elektrowni, nie zdecydowano się budować drogi wojewódzkiej do Warszawy, tak że całe północno-wschodnie Mazowsze jest wyłączone z krwiobiegu gospodarczego państwa polskiego, pomimo że inwestorzy prywatni i zagraniczni podjęli inwestycje w mieście Ostrołęka. Niestety będą w tej chwili musieli drżeć o to, czy w ogóle będzie możliwy transport do tego miasta, ze względu na konieczność ograniczenia ruchu, a w przyszłości zamknięcia mostu na rzece Narew. Jest to sytuacja niezwykle skandaliczna, bo tu nie chodzi o to, że jest jakiś partykularny mój interes, że jedna czy druga poprawka została odrzucona, ale o to, że jakbym zapytał posłów Platformy Obywatelskiej czy posłów PSL, nie byliby w stanie przez ostatnie dwie kadencje wymienić ani jednej inwestycji infrastrukturalnej, która przy pomocy województwa bądź rządu byłaby realizowana w północno-wschodnim Mazowszu, na terenach Kurpiowszczyzny. A to daje mi do myślenia, że po prostu ten obszar jest szczególnie prześladowany.

Mam apel do posłów Platformy i posłów PSL: Spróbujcie coś wymyślić, zanim przegracie wybory w przyszłym roku. Może chociaż wpisalibyście jakiś tytuł inwestycyjny. Wiem, że radni Platformy Obywatelskiej w Ostrołęce mają pomysł, żeby na osłodę zbudować park dinozaurów, takich plastikowych. Może to jest dobry kierunek, bo tak to zostaniecie po prostu z niczym, z pustymi rękami. Dziękuję.”

Zapraszamy również do obejrzenia archiwalnego materiału wideo.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×