eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Olszewo-Borki: Zamiast nowych dróg, rozbudowa urzędu gminy

REKLAMA
zdjecie 4917
zdjecie 4917
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Gmina Olszewo-Borki otrzymała niemal 3 miliony złotych ze środków unijnych w ramach refundacji kosztów poniesionych na realizację jednego z projektów. Wójt chce te środki przeznaczyć na rozwój gminy. Jednak zamiast nowych dróg czy chodników planowana jest rozbudowa urzędu.

Na konto Urzędu Gminy Olszewo-Borki wpłynęła refundacja kosztów poniesionych na realizację projektu wyrównywania szans edukacyjnych poprzez modernizację i budowę infrastruktury edukacyjnej. Wysokość unijnej refundacji to niemal 3 miliony złotych. To spory zastrzyk dodatkowej gotówki dla gminnego budżetu. Wójt Krzysztof Szewczyk, chce całą kwotę przeznaczyć na rozwój Olszewa-Borek. I słusznie, szkopuł jednak w tym, że za te dodatkowe pieniądze zaplanowano rozbudowę urzędu, ośrodka kultury i biblioteki. Części radnych się to nie podoba – woleli by przeznaczyć chociaż część z tej kwoty na budowę dróg, chodników czy ścieżek rowerowych, co bez wątpienia zaowocowało by bezpieczeństwem mieszkańców gminy.

Sporny temat pojawił się 18 maja podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Gminy Olszewo-Borki. Ku zaskoczeniu radnych wójt błyskawicznie rozdysponował 3 mln zł na zadania, które głównie zostaną zrealizowane w miejscowości Olszewo-Borki. Te najbardziej kosztowne inwestycje to:

1. „Rozbudowa budynku Urzędu Gminy w Olszewie-Borkach wraz z infrastrukturą techniczną” kwota 900 000,00zł. (Całkowita kwota przekazana z budżetu gminy na realizację tego zadania to 2 mln zł),
2. „Rozbudowa i przebudowa budynku Gminnego Ośrodka kultury i Biblioteki Publicznej” kwota 856 000,00zł. (Całkowita kwota przekazana z budżetu gminy na realizację tego zadania to 1 756 000,00zł).

Brak propozycji ze strony wójta, które dotyczyłyby konkretnych inwestycji drogowych wzbudziły niepokój wśród radnych. Na nic zdały się tłumaczenia, że zasadnym jest realizowanie takich inwestycji, które byłyby współfinansowane ze środków zewnętrznych. Rozbudowa budynku Urzędu Gminy jest rzeczą, którą śmiało można odłożyć w czasie. Mieszkańcy oczekują zaspokojenia podstawowych potrzeb jak drogi, ulice, wodociąg.

Radni proponują by 3 mln zł wsparte dodatkowymi środkami zewnętrznymi przeznaczyć na takie inwestycje jak wykup gruntów pod ścieżkę rowerową w miejscowości Antonie, naprawę stanu technicznego grogi gminnej Gościniec Mazurski, przebudowę dróg gminnych ze żwirowych na bitumiczne w miejscowościach: Rżaniec, Kruki ul. Prosta, Chojniki, Przystań ul. Sosnowa, Białobrzeg Dalszy ul. Zarzecze, Zabrodzie ul. Zagórna, Grabówek (przebudowa drogi powiatowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą od miejscowości Grabnik przez Mostowo), Mostówek, Grabówek do granicy z gminą Baranowo w miejscowości Witowy Most.

O tym, na co ostatecznie przeznaczone zostaną te dodatkowe 3 miliony złotych zdecydują radni podczas najbliższego posiedzenia. Sesja Rady Gminy Olszewo-Borki odbędzie się w najbliższą środę, 25 maja. Do sprawy wrócimy.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×