zdjecie 4498
zdjecie 4498
2016-04-27T23:31:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Gigantyczna podwyżka za wywóz śmieci dla mieszkańców gminy Olszewo-Borki [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie główneNajdotkliwiej podwyżki odczują ci, którzy śmieci nie segregują, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

50 złotych miesięcznie, zamiast dotychczasowych 30 – zapłacą za wywóz śmieci mieszkańcy gminy Olszewo-Borki. Taką gigantyczną podwyżkę zaproponował wójt, Krzysztof Szewczyk. Na tym jednak nie koniec, bowiem jak wynika z przyjętej przez radnych uchwały, śmieci odbierane będą z dużo mniejszą częstotliwością niż obecnie.

W środę, 27 kwietnia w Urzędzie Gminy Olszewo-Borki odbyła się sesja rady, podczas której dyskutowano nad przygotowanym przez wójta Krzysztofa Szewczyka projektem uchwały określającym m.in. wysokość stawek za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

- Od 1 stycznia mamy zwiększoną o około 86% opłatę za odbiór odpadów komunalnych. Niezbędne jest przeanalizowanie i zmodyfikowanie naszego systemu oraz określenie nowej stawki za odbiór odpadów – mówił podczas sesji wójt gminy Olszewo-Borki, Krzysztof Szewczyk – Zgodnie z ustawą system odpadowy powinien się „spinać”, czyli dochody z opłaty powinny pokrywać koszty związane z funkcjonowaniem tego systemu. Od 1 stycznia do 30 czerwca zjadamy nadwyżkę z poprzednich lat w tym zakresie – dodał Szewczyk.

Jak wynika z wyliczeń urzędników, każdego miesiąca w gminnej kasie brakuje około 20 tysięcy złotych na funkcjonowanie systemu. Jak łatwo policzyć, na koniec obwiązującego obecnie przetargu, do „spięcia” systemu gospodarki odpadami zabraknie aż 120 tysięcy, a jeśli ceny za odbiór śmieci utrzymają się w drugim półroczu na takim samym poziomie, brakowało będzie już niemal ćwierć miliona złotych.

By temu zaradzić, wójt zaproponował podwyżkę. Najdotkliwiej odczują ją mieszkańcy, którzy śmieci nie segregują. Zamiast dotychczasowych 30 złotych zapłacą aż 50. Łagodniej potraktowano te gospodarstwa domowe, w których prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów – zapłacą średnio po kilka złotych miesięcznie więcej. Według nowych stawek opłata za gospodarstwa liczące maksymalnie 2 osoby wyniesie po podwyżce 18 złotych, dla rodzin liczących 3 i więcej osób będzie to 30 złotych a posiadacze Karty Wielkiej Rodziny zapłacą 15 złotych miesięcznie.

- Projekt uchwały jest podyktowany w 100% podwyżką, która wynika z ogłoszonego przetargu. To nie jest coś co my podnosimy, bo nie starcza na urzędników – mówił przewodniczący Rady Gminy Olszewo-Borki, Paweł Dębski.

Jednak podwyżka miesięcznych opłat za wywóz śmieci nie jest jedyną zmianą, na którą przystali radni gminni. Zgodnie z projektem uchwały zmniejszona zostanie także częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych. Obecnie śmieci odbierane są co dwa tygodnie, a po zmianach będzie się to odbywało raz w miesiącu. Wyjątek stanowić będą jedynie miesiące letnie, kiedy planowane jest utrzymanie odbioru z dotychczasową częstotliwością.

Zaproponowane przez wójta podwyżki opłat za wywóz śmieci wywołały gorącą dyskusję podczas środowej sesji Rady Gminy. Padało wiele propozycji i argumentów, a wśród nich m.in. sfinansowanie deficytu z wolnych środków budżetowych. Radni jednak na to się nie zgodzili. Proponowano także, by podwyżkę rozłożyć po równo na segregujących i tych, którzy zdecydowali w deklaracjach, że segregować śmieci nie będą. Propozycja ta także została odrzucona, bowiem, jak argumentował wójt, zadaniem samorządu jest nakłonienie jak największej liczby mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów.

Była również i propozycja by stawka dla osób nie segregujących śmieci wyniosła 40 zamiast 50 złotych, tu jednak okazało się, że może to być niewystarczające w końcowym rozrachunku i z tej propozycji także zrezygnowano. Ostatecznie, po długiej i ożywionej dyskusji, radni poparli podwyżki proponowane w projekcie uchwały. Za głosowało 9 radnych, trzech było przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Okazuje się jednak, że sama podwyżka – nawet tak duża jak w przypadku osób oddających odpady w sposób nieselektywny – sprawy do końca nie załatwi. Liczba śmieci wytwarzanych przez ogół mieszkańców gminy się nie zmniejszy, zdaniem wójta konieczne zatem będzie zmniejszenie częstotliwości ich odbioru. Zaproponowano, by zamiast obecnie stosowanego harmonogramu z odbiorem co 2 tygodnie (w przypadku śmieci zmieszanych) firma opróżniała kubły raz w miesiącu. Wyjątek stanowić mają jedynie miesiące letnie, gdzie planowane jest utrzymanie dotychczasowej częstotliwości.

Jedną z alternatyw dla podwyżek stawek za wywóz śmieci mogłoby być porozumienie samorządu gminy z miastem Ostrołęka, przez co możliwe byłoby korzystanie z otwartej niedawno Samorządowej Stacji Segregacji Odpadów znajdującej się przy ulicy Turskiego. Wójt Szewczyk na współpracę taką z władzami w Ostrołęce dotychczas jednak się nie zdecydował. Do sprawy będziemy wracali.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z dyskusji nad zmianami stawek za odbiór śmieci podczas ostatniej sesji Rady Gminy Olszewo-Borki.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×