eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Samorządowa Stacja Segregacji Odpadów Komunalnych w Ostrołęce oficjalnie otwarta [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1253
Uroczyste otwarcie stacji segregacji śmieci w Ostrołęce, fot. eOstrołęka.plUroczyste otwarcie stacji segregacji śmieci w Ostrołęce, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Po wieloletnich staraniach o pozwolenie na budowę oraz dwóch i pół roku intensywnych prac budowlanych, dziś oficjalnie uruchomiono i otwarto Samorządową Stację Segregacji Odpadów Komunalnych w Ostrołęce. W uroczystościach udział wziął m.in. wiceminister Skarbu Państwa, Marek Zagórski.

Uroczyste otwarcie SSOK-u odbyło się w poniedziałek, 14 marca. W uroczystościach udział wzięli m.in. wiceminister Skarbu Państwa Marek Zagórski, przedstawiciele parlamentu RP – senator Robert Mamątow, posłowie Anna Siarkowska i Arkadiusz Czartoryski, prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski wraz z wiceprezydentami, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski wraz z radnymi, przedstawiciele władz samorządu województwa mazowieckiego oraz instytucji i podmiotów współpracujących przy budowie instalacji.

- Myślę, że zarówno w aspekcie ekonomicznym jak i ekologicznym nasza instalacja jest bardzo dobra. Ekonomicznym ponieważ, jestem o tym przekonany, przez najbliższe lata ceny za odbiór śmieci, zarówno dla mieszkańców Ostrołęki jak i gmin powiatu ostrołęckiego, nie będą rosły. Po za tym Ostrołęka a wraz z nią cały region zyskał instalację spełniającą wszystkie normy i wymagania środowiskowe. Zyskaliśmy stację, która zapewni szacunek dla ziemi, na której gospodarzymy – mówił prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski.

Instalacja powstała przy ulicy Turskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie miejskiego wysypiska śmieci oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Całkowity obszar zajmowany przez stację segregacji to około 4 hektary. W skład instalacji wchodzi 18 obiektów, w tym dwa najważniejsze – hala sortowni i kompostowni. Na budowę SSOK-u samorząd Ostrołęki otrzymał unijną dotację w wysokości ponad 25 milionów a całkowity koszt budowy przekroczył kwotę 40 milionów złotych.

- Inwestycja, którą dziś uroczyście otwieramy podnosi jakość życia mieszkańców Ostrołęki i regionu. Jestem przekonany, że to inwestycja, która szybko się zwróci. Nie wszystkie miasta decydują się na takie wyzwanie jakim jest budowa stacji segregacji, dlatego też tym większe należą się gratulacje władzom Ostrołęki – mówił podczas uroczystości wiceminister Zagórski.

Od samego początku nadzór inwestorski nad realizacją inwestycji prowadziła spółka miejska Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

- Kredyt zaufania, który otrzymaliśmy od samorządu Ostrołęki do realizacji tego zadania był niewątpliwie wielkim wyzwaniem. Wyzwaniem tym większym, że oczekiwania co do realizacji tego zadania toczyły się od wielu lat. W niespełna dwa i pół roku udało nam się wybudować i przekazać do użytkowania ten nowoczesny obiekt. Podstawowym celem tej instalacji, zdolnej do przetworzenia 60 tysięcy ton odpadów rocznie, jest maksymalizacja recyklingu i odzysku, minimalizacja strumienia odpadów kierowanego na składowiska i wykorzystanie potencjału energetycznego – mówił Adam Galanek, prezes OTBS.

Oficjalnego przecięcia wstęgi a tym samym otwarcia SSOK-u dokonali wszyscy, którzy w istotny sposób przyczynili się do powstania stacji. Po tej podniosłej chwili przyszła pora na zwiedzenia sortowni oraz rozstrzygnięcie konkursów towarzyszących temu historycznemu wydarzeniu. Jeden z nich skierowany był do mieszkańców Ostrołęki a główną nagrodą był lot balonem.

Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej fotorelacji oraz materiału wideo.

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×