2015-08-28T17:41:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

SSOK w Ostrołęce szansą na złamanie monopolu prywatnych firm śmieciowych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Dziś w Samorządowej Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych odbyło się spotkanie z przedstawicielami sąsiadujących z Ostrołęką gmin. Jednym z jego głównych celów była prezentacja Tomasza Stysia z Instytutu Sobieskiego na temat bieżącej sytuacji i zagrożeń związanych z kurczącym się rynkiem odpadów.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu Ostrołęki – prezydent Janusz Kotowski, pracownicy urzędu miasta odpowiedzialni za gospodarkę komunalną, zarząd Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wraz z pracownikami, przedstawiciele gmin Rzekuń, Myszyniec, Lelisa i Olszewa-Borek i Baranowa.

Spotkanie otworzył prezydent Janusz Kotowski, który przedstawił samorządową wizję gospodarowania odpadami w kontekście podjęcia decyzji o budowie miejskiej stacji segregacji. Tomasz Styś, ekspert Instytutu Sobieskiego, który od lat analizuje sytuację rynku odpadów w Polsce zapoznał uczestników z bieżącą sytuacją oraz zagrożeniami związanymi z kurczącym się rynkiem odpadów na przykładzie samorządów południowo – zachodniej Polski.

Z jego analiz wynika, że jedynym gwarantem niskich cen odbioru odpadów jest zapobieganie monopolizacji tego sektora przez firmy prywatne i powierzanie obsługi  spółkom kierowanym przez samorządy lub ich związki. Takim przykładem jest grupa kilkudziesięciu gmin współpracujących w tym zakresie w subregionie Konina.

- Samorząd Ostrołęki widzi szanse na taki rozwój sytuacji we współpracy z gminami powiatu ostrołęckiego. Zdaniem eksperta unijne kontrole będą mobilizowały samorządy do tworzenia struktur zajmujących się gospodarką odpadami, zwłaszcza w przypadku wymaganego wzrostu selektywnej zbiórki do 50 procent ogólnej masy śmieci – powiedział nam prezydent Kotowski.

W spotkaniu uczestniczyli goście z Rzekunia, Lelisa i Olszewa Borek, Baranowa nie zabrakło także burmistrza Myszyńca, który w rozmowie z nami powiedział, że widzi szansę na współpracę we wdrażaniu nowego systemu gospodarki odpadami w Samorządową Stacją Segregacji Odpadów Komunalnych w Ostrołęce.

- W tym roku będziemy przygotowywali nowy przetarg, dlatego też tu jestem. Chcemy się do tego dokładnie przygotować. Zależy mi także na tym, żeby odpady odbierane od nas były we właściwy sposób utylizowane czy też przetwarzane, a nie trafiały na dzikie wysypiska. Jeśli oferta SSOK w Ostrołęce będzie konkurencyjna w stosunku do komercyjnych firm nie widzę przeszkód byśmy mogli podjąć współpracę z samorządem Ostrołęki – powiedział nam burmistrz Myszyńca, Bogdan Glinka.

Samorządowa Stacja Segregacji Odpadów powstała przy ulicy Turskiego w Ostrołęce. Wybudowana została z wykorzystaniem 25,5 miliona złotych unijnej dotacji, którą na ten cel pozyskał samorząd miasta.

źródło: eOstrołęka.pl/UM Ostrołęka

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×