2015-08-28T17:41:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

SSOK w Ostrołęce szansą na złamanie monopolu prywatnych firm śmieciowych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1391
zdjecie 1391
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Dziś w Samorządowej Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych odbyło się spotkanie z przedstawicielami sąsiadujących z Ostrołęką gmin. Jednym z jego głównych celów była prezentacja Tomasza Stysia z Instytutu Sobieskiego na temat bieżącej sytuacji i zagrożeń związanych z kurczącym się rynkiem odpadów.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu Ostrołęki – prezydent Janusz Kotowski, pracownicy urzędu miasta odpowiedzialni za gospodarkę komunalną, zarząd Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wraz z pracownikami, przedstawiciele gmin Rzekuń, Myszyniec, Lelisa i Olszewa-Borek i Baranowa.

Spotkanie otworzył prezydent Janusz Kotowski, który przedstawił samorządową wizję gospodarowania odpadami w kontekście podjęcia decyzji o budowie miejskiej stacji segregacji. Tomasz Styś, ekspert Instytutu Sobieskiego, który od lat analizuje sytuację rynku odpadów w Polsce zapoznał uczestników z bieżącą sytuacją oraz zagrożeniami związanymi z kurczącym się rynkiem odpadów na przykładzie samorządów południowo – zachodniej Polski.

Z jego analiz wynika, że jedynym gwarantem niskich cen odbioru odpadów jest zapobieganie monopolizacji tego sektora przez firmy prywatne i powierzanie obsługi  spółkom kierowanym przez samorządy lub ich związki. Takim przykładem jest grupa kilkudziesięciu gmin współpracujących w tym zakresie w subregionie Konina.

- Samorząd Ostrołęki widzi szanse na taki rozwój sytuacji we współpracy z gminami powiatu ostrołęckiego. Zdaniem eksperta unijne kontrole będą mobilizowały samorządy do tworzenia struktur zajmujących się gospodarką odpadami, zwłaszcza w przypadku wymaganego wzrostu selektywnej zbiórki do 50 procent ogólnej masy śmieci – powiedział nam prezydent Kotowski.

W spotkaniu uczestniczyli goście z Rzekunia, Lelisa i Olszewa Borek, Baranowa nie zabrakło także burmistrza Myszyńca, który w rozmowie z nami powiedział, że widzi szansę na współpracę we wdrażaniu nowego systemu gospodarki odpadami w Samorządową Stacją Segregacji Odpadów Komunalnych w Ostrołęce.

- W tym roku będziemy przygotowywali nowy przetarg, dlatego też tu jestem. Chcemy się do tego dokładnie przygotować. Zależy mi także na tym, żeby odpady odbierane od nas były we właściwy sposób utylizowane czy też przetwarzane, a nie trafiały na dzikie wysypiska. Jeśli oferta SSOK w Ostrołęce będzie konkurencyjna w stosunku do komercyjnych firm nie widzę przeszkód byśmy mogli podjąć współpracę z samorządem Ostrołęki – powiedział nam burmistrz Myszyńca, Bogdan Glinka.

Samorządowa Stacja Segregacji Odpadów powstała przy ulicy Turskiego w Ostrołęce. Wybudowana została z wykorzystaniem 25,5 miliona złotych unijnej dotacji, którą na ten cel pozyskał samorząd miasta.

źródło: eOstrołęka.pl/UM Ostrołęka

REKLAMA
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×