eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czas na nową siedzibę, czyli jak migrują firmy z Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
miastomiasto
REKLAMA
zdjecie 5983
We wszystkich miastach subregionalnych Mazowsza, również w Ostrołęce, firmy zdecydowanie częściej przenoszą swoją siedzibę poza obszar miasta, przy czym w większości przypadków wybierają nową lokalizację w niewielkim oddaleniu od dotychczasowej. Najczęściej migrują przedsiębiorstwa młode, działające krócej niż 5 lat. Migracje przedsiębiorstw są ściśle powiązane z decyzjami ich właścicieli o zmianie miejsca zamieszkania.
 
 
W 2017 r. zarejestrowanych było w Ostrołęce prawie 6 tys. firm. Oznaczało to, że na tysiąc ostrołęczan przypadało 114 podmiotów gospodarczych. Był to najlepszy wynik w gronie subregionalnych miast województwa mazowieckiego (ex aequo z Radomiem). Na kolejnych miejscach znalazły się Siedlce (109 firm na 1 tys. ludności), Płock (103) oraz Ciechanów (101). W całym województwie mazowieckim zarejestrowanych było łącznie 809 tys. firm (150 na 1 tys. mieszkańców).
 
 
Wśród miast subregionalnych Mazowsza, tylko w Ostrołęce dodatni bilans firm (rozumiany jako różnica między liczbą firm nowo zarejestrowanych a wyrejestrowanych) zrekompensował ujemne saldo migracji przedsiębiorstw.
 
 
Podobnie jak w przypadku ruchu ludności, migracje ostrołęckich firm odbywały się w obrębie najbliższego sąsiedztwa miasta. Wysoka współzależność między migracjami mieszkańców i firm wynikała przede wszystkim z faktu, że ponad dwie trzecie migrujących przedsiębiorstw na Mazowszu stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
 
 
Na ostrołęcki adres decydowały się najczęściej podmioty z gmin powiatu ostrołęckiego, w tym przede wszystkim Rzekunia oraz Olszewa-Borek. Do tych samych gmin przenosiły się firmy, które z kolei opuszczały Ostrołękę.
 
 
Jeśli pominiemy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, to w przypadku napływu firm do Ostrołęki przeważały przede wszystkim firmy z Mazowsza. Co ciekawe, żadna firma nie napłynęła z najbliższego sąsiedztwa Ostrołęki czy nawet całego podregionu ostrołęckiego. Natomiast jeśli chodzi o odpływ firm, najwięcej podmiotów z Ostrołęki przeniosło siedzibę do Warszawy oraz do gmin sąsiedniego powiatu.
 
 
Biorąc pod uwagę kierunki napływu do Ostrołęki firm według rodzaju prowadzenia działalności (sekcji PKD):
- z gmin w sąsiednim powiecie najliczniej migrowały firmy reprezentujące sekcję G (Handel i naprawa pojazdów samochodowych);
- z Warszawy – najliczniej migrowały firmy reprezentujące sekcję M (Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna).
 
 
Uwzględniając kierunki odpływu firm z Ostrołęki według rodzaju prowadzenia działalności (sekcji PKD):
- do gmin w innych województwach najliczniej przenosiły się firmy prowadzące działalność związaną z Budownictwem (sekcja F);
- do pozostałych gmin województwa najliczniej przenosiły się firmy prowadzące Działalność profesjonalną, naukową i techniczną (sekcja M);
- do gmin w sąsiednim powiecie – najliczniej przenosiły się firmy prowadzące działalność związaną z Handlem i naprawą pojazdów samochodowych (sekcja G);
- do Warszawy (stolicę wybierała co piąta firma migrująca z Ostrołęki) – najliczniej przenosiły się firmy prowadzące Działalność profesjonalną, naukową i techniczną (sekcja M).
 
 
Adres zmieniały najczęściej młode przedsiębiorstwa, tj. działające krócej niż 5 lat.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×