2020-06-05T14:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czeczotka w Ostrołęce ponownie zanieczyszczona. Podejrzany – jeden z zakładów produkcyjnych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Przepływająca przez Ostrołękę rzeka Czeczotka ponownie została zanieczyszczona. Dwukrotnie w ciągu minionej doby na miejscu interweniowała straż pożarna, inspekcja sanitarna i Zarząd Zlewni RZGW w Ostrołęce. Wstępnie ustalono skąd może pochodzić wyciek – to jeden z lokalnych zakładów produkcyjnych.

Informacje o zanieczyszczeniach na Czeczotce zauważyli m.in. funkcjonariusze Państwowej Straży Rybackiej. O fakcie tym poinformowano straż pożarną oraz właściwe jednostki nadzorujące stany wód w naszym regionie – delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Zarząd Zlewni w Ostrołęce.

zdjecie 300

Z poczynionych dotychczas ustaleń wynika, że jest to długotrwały wyciek zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Pobrano próbki do badań, które obecnie analizuje WIOŚ – powiedział nam Wiesław Szczubełek, dyrektor Zarządu Zlewni w Ostrołęce

– jednostki działającej w strukturach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Nasze ustalenia wskazują, że wyciek pochodzi z jednego z lokalnych zakładów produkcyjnych zajmujących się przetwórstwem owoców. Sprawą wycieku na terenie tego zakładu zajmują się obecnie inspektorzy WIOŚ, którzy na miejscu prowadzą kontrolę.

Z powodu fatalnego stanu koryta rzeki mieliśmy poważne trudności w zlokalizowaniu źródła wycieku. Rzeka jest bardzo zarośnięta, zobligowano właściwe służby, by jak najszybciej się tym zajęły. Znaleziono kolektor należący do zakładu produkcyjnego zajmującego się przetwórstwem owoców, który był źródłem wycieku. Nasi inspektorzy wszczęli kontrolę na terenie zakładu. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że doszło tam do awarii kanalizacji deszczowej i przemysłowej, nad usunięciem której zakład wciąż pracuje. Do wycieku jednak już nie dochodzi. Próbki wody z rzeki Czeczotka, próbki ścieków z kolektora odprowadzającego wody opadowe m.in. z tego zakładu oraz z ostatniej studzienki na terenie zakładu zostały zabezpieczone do dalszych badań

– poinformowała nas Monika Sobczak, kierownik delegatury WIOŚ w Ostrołęce.

Dokładne ustalenia inspektorów znane będą najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.  Do tematu wrócimy.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 1701
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
Dzisiaj:
Wydarzenia
Sport
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×