eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czesława Kaczyńska: Skarbnica wiedzy o kurpiowskiej kulturze [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl/Emilia Rogalskafot. eOstroleka.pl/Emilia Rogalska
REKLAMA

Dzień po jubileuszu 65-lecia pracy twórczej Czesławy Kaczyńskiej zaczęła powstawać książka zatytułowana “Życie i twórczość” poświęcona tej wybitnej twórczyni ludowej słynącej z niezwykłych wycinanek. Dziś odbyła się oficjalna premiera książki wydanej przez Związek Kurpiów.

Czesława Kaczyńska to utalentowana twórczyni ludowa i artystka. Mistrzyni m.in. wycinanki, haftu, koronkarstwa. Pełniła funkcję prezesa oddziału Kurpiowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, była też wiceprezesem zarządu głównego STL-u, a także prezesem stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich. Jest inicjatorką i pomysłodawczynią warsztatów etnograficznych "Ginące Zawody". Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wyróżniona nagrodą Kolberga oraz medalem Pro Mazovia. Ponadto została uwieczniona w Alei Gwiazd na południowej pierzei Starego Rynku w Łowiczu.

O jej dorobku twórczym, ale też o tradycjach i zwyczajach kultywowanych na terenach Puszczy Zielonej przeczytać można w najnowszej książce zatytułowanej “Czesława Kaczyńska. Życie i twórczość”. Autorką tej publikacji jest Iwona Zyśk, kalendarium zawarte w książce opracowała Iwona Kuciej, projekt okładki i opracowanie graficzne to dzieło Bartosza Dudy. W książce zawarte są zdjęcia pochodzące z archiwum prywatnego Czesławy Kaczyńskiej oraz Związku Kurpiów.

Oficjalna premiera książki odbyła się w piątek, 17 listopada w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Spotkanie z twórczynią ludową nie mogło odbyć się bez uwielbianych przez nią warsztatów wycinankarskich. Swoim gościom twórczyni ludowa zdradziła kilka tajników pozwalających na wykonanie tradycyjnej kurpiowskiej ozdoby.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×