2011-05-31T23:05:54+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Czwartacy" dziekują za pomoc

REKLAMA
REKLAMA

Do naszej redakcji wpłynęło pismo od współorganizatora obchodów 180 rocznicy Bitwy pod Ostrołęką 1831. Poniżej treść listu.
    Szanowni Państwo!
    To nasz zwykły i prosty obowiązek zadbać o pamięć bitwy z okresu powstania listopadowego w okrągłą rocznicę jego wybuchu. Rany jakie doznała nasza Ojczyzna w tamtym okresie właśnie się zabliźniają. Nasza wolność i niepodległość nie wzięła się przecież tylko z negocjacji i rozmów ale została zdobyta kolbą i bagnetem żołnierzy również z tamtego okresu. Ostrołęckie Stowarzyszenie  Historyczne Czwartacy  podjęło próbę wykonania widowiska , które odtworzyło klimat tamtych wydarzeń i stało się żywą lekcją historii. Udało się wyśmienicie! Przybyli goście z wielu krajów min. Białorusi, Węgier, Rosji, Litwy oraz z najdalszych zakątków naszej Ojczyzny jak Szczecin, Poznań, Kraków, Kłodzko. Obecni byli przedstawiciele wszystkich władz z państwowymi włącznie. Zaprezentowano współczesne uzbrojenie Armii Polskiej przedstawiono dziedzictwo kultury kurpiowskiej, rękodzielnictwo, miasto Ostrołęka promowało swoje walory gospodarcze i turystyczne.
     Przedstawiciele mediów zdobyli atrakcyjny materiał fotograficzny i filmowy, który bez wątpienia stanie się piękną wizytówką naszego miasta.
Dziękujemy w szczególności prezydentowi Miasta  Januszowi Kotowskiemu, Ministerstwu Obrony Narodowej, Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych  za wkład finansowy i otwarcie na inicjatywy promujące historię miasta i Polski.   Dziękujemy księdzu kanonikowi Zdzisławowi Grzegorczykowi proboszczowi Sanktuarium pw.  Św. Antoniego w Ostrołęce za udostępnienie murów świątyni do inscenizacji. Wojtkowi Kraszewskiemu z grupą teatralną OSA za uczestnictwo w widowisku. Dziękujemy  współorganizatorom: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Wojskowej Komendzie Uzupełnień, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Ostrołęckiemu Centrum Kultury, Krajowemu Kołu Weteranów, ich rodzin i przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Sponsorom: Radzie Miasta Ostrołęki, firmom i osobom prywatnym.
Widowisko w szczególności wsparli:
Energa Elektrownie Ostrołęka
Zakład  Przetwórstwa Mięsnego JBB  Import Eksport Józef Bałdyga
Ostrołęckie  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Zakład Mięsny  Podlasie s.c.   Krzysztof Cimaszewski i Krzysztof  Hanusiak
Karczma  Kurpiowska Ostoja
Poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski
Robert Lech Stępień
Targor Truck Sp. z.o.o Piotr  Rutkowski
Skok Stefczyka
Stanisław Sylwester Kamiński
Cafe  Brawo  s.c. Izabela Czartoryska - Plutecka i Barbara Czartoryska
Zakład Usług Budowlanych sklep z farbami Robert  Mamątow
bez których zabrakłoby tej szczerej kurpiowskiej gościnności.
Dziękujemy służbom ratowniczym, Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Meditrans Ostrołęka  oraz Agencji Ochrony Mienia Grom i Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” JS 4028 za zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie widowiska. Dziękujemy Aresztowi w Przytułach za wybudowanie makiet domów miasta na polu bitwy i barykad.
Słowo wielkiego uznania i podziękowania ślemy Ostrołęczanom bo jak to było w historii tak i teraz włączyli się spontanicznie w organizację imprezy, fanklubowi Czwartaków za wsparcie duchowe i niezmordowany doping… i wszystkim, którzy zechcieli swą obecnością uświetnić uroczystości.

Zarząd  Ostrołęckiego Stowarzyszenia Historycznego
                         „Czwartacy”
      Sekretarz                         Prezes
Joanna Kamińska         Paweł Staniszewski

Zobacz również
Kalnedarz imprez
wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  1  2  3  4