zdjecie 8733
zdjecie 8733
zdjecie 8733
2021-09-30T18:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Czym jest Piana PUR? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Piana PUR jest jest materiałem termoizolacyjnym, który z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem wśród inwestorów indywidualnych. Nic w tym dziwnego - to trwały materiał o dobrych parametrach izolacyjnych, doskonały do ocieplenia ścian, podłóg, stropów czy poddaszy.

Piana PUR - krótka charakterystyka

Na początek warto wspomnieć o tym, że nie istnieje izolacyjna piana PUR do wszystkich zastosowań. Materiał ten występuje w dwóch wariantach - otwartokomórkowym oraz zamkniętokomórkowym. Jego aplikacja odbywa się metodą natryskową za pomocą specjalnej dyszy. Poliolowa żywica i izocyjanianowy utwardzacz, z którego (w dużym uproszczeniu) składa się piana poliuretanowa, łączą się ze sobą dopiero podczas wykonywania natrysku. Piana pęcznieje natychmiast po tym, jak dotrze do izolowanej powierzchni, dzięki czemu szczelnie wypełnia wolne przestrzenie i pokrywa wszystkie nierówności.

Oczywiście aplikacja powinna zostać wykonana wyłącznie w specjalnym stroju ochronnym i przez odpowiednio przeszkolonych specjalistów. Należy również stosować się do zaleceń producentów piany odnośnie odpowiedniego przygotowania izolowanej powierzchni czy maksymalnej liczby warstw nakładanej termoizolacji.

piana pur

Piana PUR otwartokomórkowa - idealna na poddasza

Gdy przetniemy warstwę zaschniętej piany otwartokomórkowej, naszym oczom ukaże się struktura podobna do sztywnej gąbki, której pęcherzyki są ze sobą połączone. Stąd nazwa tego materiału. Taka budowa sprawia, że piana otwartokomórkowa jest relatywnie lekka - metr sześcienny gotowego, zaschniętego produktu, waży maksymalnie ok. 14 kilogramów. Materiał ten świetnie przepuszcza parę wodną, nie żarzy się pod wpływem otwartego ognia, dobrze chroni przed wiatrem, chłodem, a także przed dźwiękiem.

Termoizolacja pianą otwartokomórkową jest najczęściej przeprowadzana na stropach (Purios FR) i poddaszach (Purios E, Purios ET). Raczej nie stosuje się go do izolacji zewnętrznej, na przykład do ocieplenia domu z zewnątrz. Nie nadaje się również do ocieplenia fundamentów.

zalety piany pur

Piana PUR zamkniętokomórkowa - wytrzymała i skuteczna

Piana zamkniętokomórkowa jest gęstsza od otwartokomórkowej. Gęstość gotowego, wyschniętego produktu, w zależności od stosowanego wariantu, może przekraczać nawet 50 kg/m3. Po wyschnięciu materiał ten jest sztywny i jednocześnie bardzo odporny na ściskanie - potrafi wytrzymać wielotonowe obciążenia. Jego lambda jest niższa, niż lambda piany otwartokomórkowej, materiał jest także odporny na działanie wody, promieniowanie UV czy obecność ognia.

Nic zatem dziwnego, że termoizolacja pianą zamkniętokomórkową przeprowadzana jest wszędzie tam, gdzie inne materiały izolacyjne z reguły zawodzą. Podukt ten może być aplikowany na podłogi (Purios H), na fundamenty (Purios HR), zewnętrzne powierzchnie ścian, a nawet płaskie dachy (Purios HO). Czyli wszędzie tam, gdzie piana otwartokomórkowa się nie sprawdzi.

zastosowanie piany pur

Piana PUR - materiał termoizolacyjny przyszłości

Na koniec warto wspomnieć, że termoizolacja pianą PUR - jeżeli została wykonana zgodnie z zaleceniami producenta tego materiału - może spełniać swoją rolę nawet przez kilkadziesiąt lat. I to zarówno w przypadku budownictwa mieszkaniowego, jak i przemysłowego. Tak się dzieje chociażby z pianami Purios, których różne warianty można stosować m.in. w domach, budynkach wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej czy halach produkcyjnych.

Materiał zewnętrzny.

Zobacz również
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
Dzisiaj:
Wydarzenia
18:00 Stand-up
Kino JANTAR
×