2016-02-18T21:38:21+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Debatowali o bezpieczeństwie w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim [ZDJĘCIA]

REKLAMA
insp. Stanisław Szcześniak - komendant KMP Ostrołęka (fot. eOstroleka.pl)insp. Stanisław Szcześniak - komendant KMP Ostrołęka (fot. eOstroleka.pl)
REKLAMA

Debata o bezpieczeństwie w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim była jednym z najważniejszych wydarzeń w naszym mieście, jakie odbyło się w czwartek 18 lutego. Uczestnicy konferencji zastanawiali się jak poprawić bezpieczeństwo w naszym regionie. Mieszkańcy mogli zgłaszać własne pomysły oraz pytania do zaproszonych gości.

Przy głównym stole zasiedli starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, wiceprezydent Ostrołęki Paweł Stańczyk, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, 1. zastępca komendanta wojewódzkiego policji z siedzibą w Radomiu insp. Marek Świszcz, komendant miejski policji w Ostrołęce insp. Stanisław Szcześniak, poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski oraz komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce st.bryg. Jarosław Wilga.

- Chcemy w tej debacie pomóc policji niebezpieczne miejsca, po to by zapewnić bezpieczny byt mieszkańcom Ostrołęki. Na pewno to dzisiejsze spotkanie jest dla państwa, byście określili państwo co mamy zrobić jako urząd wojewódzki, jako policja by mieszkanie w powiecie ostrołęckim było bezpieczniejsze. Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na to spotkanie - powiedział wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Głos zabrał także przedstawiciel partii rządzącej Arkadiusz Czartoryski. Pochodzący z Ostrołęki poseł PiS podkreślał, że rząd robi wszystko, by przeprowadzić jak najlepsze zmiany w kierunku poprawy bezpieczeństwa w całym kraju.

- Takich debat odbywa się w Polsce bardzo wiele, ale ta jest na najwyższym poziomie. Jest to szczególny czas, ponieważ w policji następują różne zmiany, a kierownictwo resortu zatrzymało niekorzystne decyzje o likwidacji posterunków. Zwijanie policji państwowej z terenu prowincji nie będzie miało miejsca, chcemy także uzyskać bezpieczeństwa państwa, na której to mapie chcemy zaznaczyć miejsca, wymagające wzmocnienia bezpieczeństwa. Trwają prace nad solidnym wzmocnieniem kompetencji dzielnicowego. Jesteśmy świeżo po nowelizacji ustawy o policji, kompetencje zmieniły się na niekorzyść policji, a na korzyść obywateli. O to chodzi by prawo obywateli chronić przede wszystkim, ale ta nowelizacja jest jeszcze dla nas zagadką - mówił Czartoryski.

Dokonania ostrołęckiej policji szczegółowo podsumował insp. Stanisław Szcześniak. Komendant KMP Ostrołęka podkreślił, iż z roku na rok spada liczba przestępstw, a cieszyć może także znikoma ilość młodocianych przestępców. Jako największe problemy wymienił z kolei kradzieże z włamaniem, kradzieże samochodów, uszkodzenia ciała, uszkodzenia mienia, bójki i pobicia oraz przestępstwa rozbójnicze. Szczegółowe podsumowanie znaleźć można także w naszym serwisie.

- Chcemy się wspólnie zastanowić co można zrobić by w powiecie ostrołęckim żyło się nam bezpieczniej. Ostrołęcka policja to zaangażowanie 254 policjantów, którzy pracują na codzień w Ostrołęce, ale również w terenie np. w komisariacie policji w Myszyńcu. Znikomy procent policjantów pracuje za biurkami, większość pracuje w terenie. Nie mamy obecnie takiej przestępczości jak w latach 90., była ona szalejąca. Teraz chcemy z roku na rok obniżać liczbę przestępstw i robimy to skutecznie - powiedział komendant Stanisław Szcześniak.

Następnie przyszedł czas na dyskusję, w którą mógł włączyć się każdy z uczestników debaty. Jako pierwszy głos zabrał radny Dariusz Bralski, zwracając uwagę na dilerów narkotyków, działających przy ul. Modrzejewskiej, Jaracza, Hallera i Celulozowej. Jego kolega z Rady Miasta - Grzegorz Milewski - zaproponował wzmożone kontrole patroli w okolicach przejść dla pieszych. Innymi omawianymi tematami były m.in. plany powołania straży obywatelskiej oraz wznowienie systemu red light, który ma ponownie ruszyć wtedy, gdy sprzęt zostanie oficjalnie przekazany ze straży miejskiej do policji.

W debacie wzięło udział ok. 100 osób, w tym policjanci dzielnicowi, samorządowcy, mieszkańcy miasta oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia.

REKLAMA
zdjecie 2368
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8  9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14  15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×