zdjecie 7339
2016-09-05T13:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Delegacja z Ostrołęki na Szkole Letniej Rad Seniorów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. ostroleka.pl

Kilkuosobowa delegacja z Ostrołęki wzięła udział w Letniej Szkole Rad Seniorów. W projekcie uczestniczyło łącznie 15 Rad Seniorów z Mazowsza. Projekt „Senior, Obywatel, Radny” obejmował cykl szkoleń i warsztatów lecz nie zabrakło też zabawy i wycieczek edukacyjnych.

Lenia Szkoła Rad Seniorów odbywała się w dniach od 24 do 26 sierpnia w ramach projektu „Senior, Obywatel, Radny”. W przedsięwzięciu uczestniczyli przedstawiciele 15 Rad Seniorów z Mazowsza. Były to trzy dni pełne szkoleń, warsztatów, nauki, ale nie zabrakło też zabawy i wycieczek edukacyjnych.

- Nie chodzi nam o aktywizację Rad Seniorów, bo w większości nie trzeba już tego robić. Pragniemy jedynie dostarczyć niezbędnych narzędzi, które radni będą mogli wykorzystać u siebie w gminach. Cieszymy się, że wśród nas oprócz działaczy z Rad Seniorów są przedstawiciele samorządów i władz województwa. To ważne, by działać wspólnie. Dziękujemy – mówił na otwarciu Szkoły Letniej Przemysław Wiśniewski, prezes Fundacji Zaczyn.

Do Jachranki pod Serock przyjechało 90 osób działających w Radach Seniorów, by pod okiem specjalistów – trenerów, szkoleniowców, ekspertów – uczyć się dobrych praktyk w pracy prosenioralnej. Radni nie czerpali wiedzy tylko od trenerów, uczyli się przede wszystkim od siebie nawzajem.

- Najważniejsze jest to, by radni Rad Seniorów podpatrywali siebie nawzajem i uczyli się od siebie. My możemy zorganizować szkolenie z każdego obszaru, ale ważniejsze jest zarażanie się wzajemne entuzjazmem i budowanie solidarnej wspólnoty osób 60+, bez tego jakakolwiek wiedza staje się bezużyteczna – mówi Magdalena Bartecka, koordynatorka projektu „Senior, Obywatel, Radny”

Cennym doświadczeniem okazały się warsztaty z tworzenia banków pomysłów. Radni pod okiem doświadczonych trenerów, tworzyli listę pomysłów, które będą mogli realizować u siebie w gminach. Uczestnicy okazali się niezwykle kreatywni, a lista projektów, które będzie można zrealizować w ramach działalności Rad Seniorów nie miała końca. Koperty życia, kluby seniora, spotkania integracyjne, dzienne punkty pomocy, karty zniżek dla seniorów, kluby książki, rozwój pomocy geriatrycznej, ekonomia społeczna, miejsca przyjazne seniorom, konkurs ogólnopolski „Zauważeni” – to tylko jedne z niezliczonych pomysłów.

Oprócz form wykładowych, uczestnicy Szkoły Letniej mogli wziąć udział w warsztatach, m.in. z autoprezentacji i mowy ciała, skutecznej komunikacji przy rozwiązywaniu napięć w grupach, fotografii cyfrowej, komunikacji elektronicznej za pomocą Internetu, emisji głosu, negocjacji i mediacji. Wzajemne więzi zacieśniane były na wycieczce w Pułtusku. Uczestnicy szkoły pływali gondolą po Narwi, zwiedzili Dom Polonii i piękną Bazylikę. 

Trzydniową Szkołę Letnią Rad Seniorów zakończyła dyskusją na temat pomysłu powołania Mazowieckiego Zrzeszenia Rad Seniorów. Przez trzy dni udało się zbudować zaangażowaną wspólnotę, która „myśli globalnie, działa lokalnie”,  pogłębiona została wzajemna współpraca między Radami Seniorów a urzędnikami niższego i wyższego szczebla, czego efekty widać w rozwoju świadomości o starzejącym się społeczeństwie  i budowie wspólnoty obywatelskiej.

Ostrołęcką Radę Seniorów reprezentowali: 
Wiesław Kędzierski – przewodniczący 
Mirosław Chełchowski – wiceprzewodniczący 
Krystyna Kurpiewska – wiceprzewodnicząca 
Tadeusz Gleba – koordynator komisji ds. zdrowia seniorów i likwidacji barier utrudniających codzienne życie

Zobacz również
Kalnedarz imprez
listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31  1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16 dk17  18  19 dk20 dk21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 7339