eOstroleka.pl
Polska,

Do czwartku wykonano w Polsce blisko 178 tys. szczepień przeciw COVID-19

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
REKLAMA

Do czwartku zaszczepiono przeciw COVID-19 blisko 178 tys. osób. W przyszłym tygodniu do Polski ma dotrzeć szczepionka firmy Moderna. Liczba szczepień ma znacząco wzrosnąć w II kwartale, wraz z większymi dostawami.

Informacje o liczbie zaszczepionych w Polsce podał w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. W sumie zaszczepiono 177 863 osoby. Do punktów szczepień dostarczono 204 tys. dawek szczepionki. Dotąd 215 dawek szczepionki zostało zutylizowane. U ośmiu osób wystąpiły lekkie niepożądane odczyny poszczepienne.

Dworczyk mówił w czwartek również o tym, że do końca pierwszego kwartału Polska otrzyma ok. 5,9 mln, co pozwoli na zaszczepienie 2,95 mln pacjentów.

Według niego Polska jest w UE na trzecim miejscu pod względem liczby wykonanych szczepień – za Niemcami i Włochami.

Szczepionka amerykańskiej firmy Moderna została w środę dopuszczona do użycia przez Europejską Agencję Leków (EMA). Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w czwartek, że szczepionka tej firmy powinna dotrzeć do Polski w przyszłym tygodniu. Przypomniał, że poziom jej skuteczności jest niemal identyczny jak preparatu firmy Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech. W przypadku szczepionki firmy Pfizer jej druga dawka podawana jest po 21 dniach, jeśli chodzi o szczepionkę Moderny – po 28 dniach.

Według prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego w dostawach w przyszłym tygodniu ma do Polski trafić 29 tys. dawek szczepionki Moderny. Do końca tego kwartału, czyli do marca, Polska ma otrzymać około 800 tys. dawek. W jednej fiolce szczepionki Moderny, dopuszczonej w środę na rynek UE, jest dwa razy więcej dawek niż w szczepionce Comirnaty – preparatu Pfizera.

Preparat Moderny jest tego samego typu co szczepionka Pfizera. Zawiera fragment kwasu rybonukleinowego mRNA, kodujący białko S znajdujące się w osłonie koronawirusa SARS-CoV-2. Po podaniu preparatu białko to jest wytwarzane w komórkach i wywołuje reakcję odpornościową organizmu.

Rząd sprecyzował w czwartek informacje o szczepieniach dla seniorów. Od 15 stycznia seniorzy 70 plus z e-skierowaniem będą mogli umówić się na konkretny termin zaszczepienia. Szczegółowe informacje o pozostałych grupach wiekowych bądź zawodowych zapowiedziano na początek przyszłego tygodnia.

Szczepienia są darmowe i dobrowolne. Na szczepienie będzie można umówić się za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ i w punktach szczepień.

W czwartek poinformowano o zaszczepieniu ośmiu osób przeciw COVID-19 w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Są to rodzice wcześniaków. O podaniu im szczepionki w ramach grupy zero zadecydowali neonatolodzy opiekujący się ich dziećmi i dyrekcja placówki. Również w Łodzi rozpoczęto szczepienia ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Pierwsze dawki szczepionek przeciw COVID-19 przyjęła też kadra Uniwersytetu Medycznego, zgłaszają się również pracownicy sanepidu i ośrodków pomocy społecznej.

Szczepienia wśród rodziców wcześniaków rozpoczęły się również w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku.

O tym, że w poniedziałek rozpoczną się szczepienia przeciwko COVID-19 studentów i pracowników Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP) poinformował PAP w czwartek rzecznik uczelni. Zaszczepić chce się około 60 proc. studentów.

W Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie w trzy dni zaszczepiło się 1800 osób na 2850 pracowników całej załogi – wynika z informacji uzyskanych przez PAP w czwartek.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się w niedzielę 27 grudnia 2020 r. Szczepionkę konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty, podaje się domięśniowo.

Aktualnie w tzw. szpitalach węzłowych szczepione są osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

(PAP)

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×